Ukrajinský prezident v Praze. Opatření rozsáhlejší než při návštěvě Si Ťin-pchinga

Volodymyr Zelenskyj bude jednat s českými politiky a lobbovat za přijetí Ukrajiny do evropských struktur a NATO.

Bezpečnostní složky jsou v pohotovosti. Ze Sofie do Prahy dorazil český vládní speciál s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym. Let kvůli bezpečnosti doprovázely stíhačky, z letiště Václava Havla pak prezidenta převážela na Pražský hrad kolona policejních vozů.


Ukrajinský prezident přiletěl českým vládním speciálem ze Sofie Foto: Úřad vlády

“V 18:21 vzletěl ze Sofie do Prahy vládní speciál se vzácnou návštěvou. Prezident Zelenskyj se setká s premiérem Fialou. Půjde o jejich první společné setkání v Praze, předchozí dvě proběhla v Kyjevě,” potvrdil vládní mluvčí Václav Smolka.

Ukrajinský prezident přiletěl s poděkováním za dosavadní podporu České republiky jeho zemi ve válce s Vladimirem Putinem. Jeho cesta ale souvisí především s lobbingem za přijetí Ukrajiny do evropských struktur a NATO.

“Další na řadě je Praha. Budu jednat s prezidentem Petrem Pavlem, premiérem Petrem Fialou, předsedy Senátu a Poslanecké sněmovny Milošem Vystrčilem a Markétou Pekárovou Adamovou, setkám se s členy vlády, parlamentu a médií. Pozornost bude věnována podpoře obrany, evropské a euroatlantické integraci Ukrajiny a Vilniusu,” oznámil těsně před sedmou večer na Twitteru ukrajinský prezident.

Informaci přitom v té době měly v České republice k dispozici vyšší desítky lidí, včetně novinářů. Nikdo ji ale předem neprozradil.

Policie následně oznámila, že rozsahem jde o největší bezpečnostní operaci, na které se podílí.

“V souvislosti s návštěvou delegace, jejíž součástí je Volodymyr Zelenskyj, jsme přijali mimořádná bezpečnostní opatření, na kterých se podíleli policisté a policistky z více než desítky útvarů…Svým rozsahem se jedná o jedno z největších opatření, na kterém jsme se kdy podíleli a v tuto chvíli nemáme žádné informace o jeho jakémkoliv potenciálním narušení,” uvedla policie v oficiálním prohlášení.

Doposud se platila ze největší obdobnou akci bezpečnostní opatření během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který do Prahy přiletěl v roce 2016. V hlavním městě ho kromě tehdejší hlavy státu přivítaly mohutné protesty, proti nimž policie zasáhla.

Opatření kolem návštěvy vyvolala vlnu kritiky. V ulicích se střetli odpůrci čínského režimu i organizovaní vítači z řad Číňanů. Policie na několika místech vyšetřovala vyvěšené tibetské vlajky, například na pražské FAMU nebo v galerii Vltavín nedaleko Žofína.


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Čtení na prázdniny: Letní speciál Neovlivní.cz

Kdo platí klimatické aktivisty z Poslední generace

Kam až nás zavede věda: Jsme moderní racionální stádo

Úřednická sabotáž. Proto jde stát na ruku dopravcům a kamionům

Vážit se to nebude. Proč přetížené kamiony nerušeně ničí dálnice


Zdroj náhledové foto: Úřad vlády


Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email