© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Půl roku poté, co v Libanonu zmizela pětice Čechů, dorazil do Prahy email, který jasně říká: nevydávejte do USA “naše chlapce” a “vaši chlapci” budou volní. Je to poprvé, co se v souvislosti s únosem někdo ozval. A současně spojil osud Čechů s případem Libanonce Alí Fajáda. Autentičnost dopisu nyní zkoumají bezpečnostní složky
“Je nám známo, že váš soudce rozhodl o vydání našich chlapců do Ameriky. To je pro vaše chlapce velmi špatné,” stojí v úvodu anglicky psaného emailu, který má redakce Neovlivní.cz k dispozici.
Ačkoli v něm není uvedeno jediné jméno, z kontextu je zcela zřejmé, o jaký příběh jde a koho se týká.
Před Vánoci soud rozhodl o vydání tří mužů včetně Libanonce Alí Fajáda do Spojených států, kde je tamní justice hodlá soudit pro podezření z podpory terorismu a nelegálního obchodování se zbraněmi. Pár dní po rozsudku dorazil na několik adres v České republice citovaný anonymní email.
Dostali jej vybraní advokáti, kteří se točí kolem Fajádova příběhu, a také několik známých unesené pětice. Dopis současně potvrzuje zjištění tuzemských tajných služeb, že Češi jsou stále naživu. Mail má celkem dvanáct vět a končí varováním před případnou záchranou operací, kterou by se české bezpečnostní síly mohly pokusit krajany osvobodit. “Jsme silní a víme všechno,” uvádí autoři dopisu.
To, jestli email psali skutečně únosci, nyní řeší tajné služby. Nasvědčují tomu minimálně dvě věci. Ta první – a zásadní – je skutečnost, že v dopise jsou vcelku detailně popsané zdravotní potíže dvou z unesených Čechů. Jejich přátelé následně deníku Neovlivní.cz potvrdili, že jde o obtíže, kterými skutečně trpí. Pro autentičnost emailu mluví i fakt, že souvislost s případem Alí Fajáda vyšetřují bezpečnostní složky jako hlavní verzi únosu. (Fajádova rodina – i on sám prostřednictvím advokáta – ovšem opakovaně odmítli, že by s únosem měli cokoli společného.)
Vyloučit nicméně nelze ani to, že únos byl s Fajádovým případem spojen jen uměle, protože se jeho vydání do Spojených států snaží zabránit někdo jiný než únosci. Email dorazil do Prahy v době, kdy vydání Fajáda a spol. řeší ministr spravedlnosti Robert Pelikán. On je nyní jediný, kdo může navzdory verdiktu soudu žádost Američanů zamítnout (více zde »). Na verdikt má zhruba čtvrt roku.
• Alí Fajád – zatím nejpravděpodobnější klíč k vyjasnění únosu. Libanonec, kterého na žádost USA zatkla česká policie pro podezření z obchodu se zbraněmi. USA žádají jeho vydání, definitivně rozhodnou čeští politici. K Fajádovi se přihlásila libanonská rozvědka. On sám přes právníky jakoukoli spojitost s únosem popřel.
• Jan Švarc – právník Libanonce Fajáda, hlavní organizátor cesty do Libanonu. Sám je jedním z unesených, jeho role v příběhu je ale zásadní. Alí Fajád mu velmi důvěřoval, v Libanonu byl za jeho rodinou již jednou.
• Martin Psík – armádní pracovník, jeho identitu jako první prozradily libanonské zdroje přes tamní noviny, označily jej za pracovníka českých bezpečnostních složek. Z tuzemských složek následně překvapivě uniklo i celé jeho jméno, důvodem je podle všeho zákulisní boj mezi vlivnými postavami civilních a vojenských tajných služeb.
• Adam Homsi – tlumočník a překladatel, mluví arabsky, francouzsky a anglicky. Účastnil se již jarní cesty do Libanonu organizované rovněž právníkem Švarcem.
• Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň – novináři z Jindřichohradecké televize. Měli domluvené natáčení v uprchlických táborech a příslib rozhovoru se syrským prezidentem Asadem. Byli rovněž už na první cestě do Libanonu.