© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Co přinesl 15. týden roku 2017
Když Bohuslav Sobotka před časem odvolával z vlády Svatopluka Němečka, nerozuměli tomu ani samotní sociální demokraté. Nakolik byl ale premiérův krok prozíravý, se ukázalo minulý týden, kdy policie podle portálu Seznam.Zprávy rozdala první obvinění v kauze CyberKnife. Jde nákup předraženého kybernetického přístroje, který si pořídila ostravská fakultní nemocnice v době, kdy ji vedl právě Svatopluk Němeček.
Němeček sice obviněný nebyl, ale v předvolebním souboji by celou kauzu zcela jistě s radostí využila politická konkurence ČSSD. O tom, že v případu padnou v letošním roce obvinění, se přitom mluvilo už během roku minulého. Bohuslav Sobotka tak měl tentokrát zjevně dobré zprávy.
Česká justice v uplynulém týdnu přinesla další verdikt, který k její srozumitelnosti a předvídatelnosti nijak nepřispívá. Zatímco dva soudy poslaly Marka Dalíka natvrdo do vězení, Nejvyšší soud rozsudek zrušil a někdejšího přítele Mirka Topolánka pustil na svobodu. Na zdůvodnění si ještě musíme počkat, neznají je ani Dalíkovi advokáti.
Příběh má přitom jen dvě vysvětlení a jedno je horší než druhé. Při tom prvním soudy poslaly do vězení nevinného, Marka Dalíka odsoudily za něco, co neudělal. Ostatně je fakt, že ani soudy, které vynesly verdikt vinen, se nedokázaly shodnout, co vlastně Dalík v kauze Pandury provedl.
Druhé možné vysvětlení je o tom, že zapracovaly zákulisní tlaky a Dalík je venku díky intervencím vlivných postav. Ostatně, když skončil ve znojemské věznici, publikovali jsme na Neovlivní.cz exkluzivní rozhovor zde » a zde », z něhož řada mocných mohla nabýt dojmu, že se Dalík za mřížemi rozpovídá i o jejich poklescích. Snad budeme mít jasněji za měsíc, až Nejvyšší soud vyhotoví své rozhodnutí.
A jeden pohled do zahraničí: už dva měsíce po svém zvolení americký prezident Donald Trump změnil své pozice v zahraniční politice. Z přítele Asada se stal řezník, jehož údajné činy je třeba trestat a jeho samotného odstavit od moci. A tak Trump spustil nálet na vládní leteckou základnu v západní části Sýrie v odvětě za údajný chemický útok vládních jednotek na město Chán Šajchún. Minulý čtvrtek zase Trump dostál svému varování, že proti terorismu ude uplatňovat tvrdý přístup. Americké letectvo proto shodilo “matku všech bomb” na pozice Islámského státu v Afghánistánu.
A zapadnout by neměl ani další z plejády pozoruhodných výroků “Jury” Čunka, kterými lidovecký politik s ambicemi na předsednický post KDU-ČSL okomentoval vládní zákon o zálohovaném výživném. “Copak ten stát lidem říkal, s kým mají spát? Tímhle lidi stále více vychováváme k nezodpovědnosti. Pokud se žena špatně rozhodla, s kým mít dítě, musí nést následky,” prohlásil Čunek v rozhovoru pro týdeník Echo
A teď k tomu, co jsme psali na Neovlivní.cz:
Jihočeská koalice padla, následoval odchod Jiřího Zimoly z postu hejtmana. Bylo to ale jen víkendové sídlo na Lipně, které sociálnímu demokratovi s nálepkou zrádce z Lánské schůzky poničilo kariéru? Z rekonstrukce Neovlivní.cz vyplývá, že na sestřelení hejtmana se podíleli i jeho vlastní straničtí kolegové. On sám říká: “Byly za tím byznysové i politické zájmy”.
Boj o ovládnutí miliard spojených s krajskými nemocnicemi, stamiliony z evropských fondů a také budoucí souboj o to, kdo převezme otěže v sociální demokracii po odchodu Bohuslava Sobotky. To jsou tři hlavní důvody, které stály v pozadí pádu Jiřího Zimoly z vedení Jihočeského kraje. Spouštěčem se pak stala kauza jeho víkendového sídla na Lipně, kterou hejtman nedokázal mediálně vyhrát.
Informace z jihočeského zákulisí najdete v tomto článku ».
Zástupce hnutí ANO v představenstvu Jihočeských nemocnic Petr Novák má nárok na zhruba stejně velké odměny jako Martin Bláha, kritizovaný šéf představenstva a přítel odstupujícího hejtmana Jiřího Zimoly. Právě výše Bláhových příjmů z veřejných zdrojů přitom přispěla k Zimolově pádu. Mezi nejhlasitější kritiky odměn patřila šéfka místní buňky a poslankyně ANO Radka Maxová, jejímž spolupracovníkem je právě Petr Novák.
Detaily o aktivitách a činech Petra Nováka přinášíme zde ».
Policie, která od loňska zkoumá finanční operace v ostravské těžební společnosti OKD, chystá obvinění konkrétních osob. Trestní stíhání se podle zjištění Neovlivní mají týkat finančních operací z poslední doby, které podle názoru kriminalistů přispěly k pádu důlní společnosti. Celá kauza OKD je přitom slabým místem současného premiéra Bohuslava Sobotky .
Zprávu o policejním vyšetřování kauzy OKD nabízíme tady ».
Patnáct let poté, co Miloš Zeman coby český premiér v dubnu 2002 dojednával v Moskvě s Vladimirem Putinem detaily ohledně splátky ruského dluhu, vychází najevo informace o provizních smlouvách k celé podezřelé transakci. Vyplývá z nich, že najatí lobbisté inkasovali miliony, aby česká strana vše hladce zprocesovala. Zemanova vláda prodala stomiliardovou údajně nedobytnou pohledávku za pětinovou hodnotu naprosto neznámé a neprůhledné společnosti Falkon Capital.
Byznys kolem nedobytných státních pohledávek patří mezi ty nejlepší – tedy z pohledu zprostředkovatelů a lobbistů. Věřitelská země na nich vždy tratí, ale dostane zpět alespoň část peněz. Takový byl případ ruského dluhu, který zkraje tisíciletí řešila s Moskvou vláda dnešního prezidenta Miloše Zemana.
Kdo inkasoval na neprůhledné operaci popisujeme v tomto článku ».
Přejeme veselé Velikonoční pondělí a úspěšný týden, ve kterém předplatitelům dorazí nový magazín Neovlivní.cz Pokud jej ještě nemáte, návod, jak jej získat, najdete zde: