Válka na Ukrajině a BSV očima amerických tajných služeb

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek píše o vyhodnocení válečných rizik pro letošní rok, jak je stanovila americká národní rozvědka.

Americký úřad ředitele národní rozvědky (ODNI) ve svém výročním hodnocení hrozeb pro letošní rok oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin “pravděpodobně věří”, že ruské síly otupily ukrajinské snahy o znovudobytí významného území a že americká a západní podpora Ukrajině je “konečná”. 


Putin spoléhá, že se Západ v pomoci Ukrajině unaví. Foto: Shutterstock

Výroční hodnocení hrozeb z roku 2024 uvádí, že Rusko se “téměř jistě” nechce zapojit do přímého vojenského konfliktu se Spojenými státy nebo NATO, ale “bude pokračovat v asymetrické aktivitě pod hranicí, kterou počítá jako práh vojenského konfliktu na celém světě. ” Popsal jsem pro Neovlivní.cz v textu Nakolik je aktuálně reálný útok Ruska na země NATO, a mé hodnocení je i s odstupem času stejné: Rusko nadále ohrožuje státy NATO a nastavuje podmínky pro ospravedlnění budoucí eskalace proti státům NATO, ale Putin si v tuto chvíli nepřeje přímou válku s NATO v plném rozsahu.

Ruský prezident prohlásil, že je připraven na jaderný konflikt a, že pošle k hranicím Švédska a Finska vojáky a vybavení. Z mého pohledu je toto prohlášení určeno před volbami především domácímu publiku než zahraničním představitelům. Ruská pozemní armáda je téměř celá dislokovaná na Ukrajině, a i zde jsou jednotky vybaveny technikou ze 40 %. Rusko se samozřejmě připravuje na možný střet s NATO. V současné době ministerstvo obrany Ruské federace zrušilo západní vojenský okruh a vytvořilo dva nové okruhy, a to moskevský a leningradský a dále převedlo severní flotilu pod centrální velení námořnictva. Rusko se v současné době může spoléhat pouze na své námořnictvo a letectvo.

Ředitelka americké národní rozvědky Avril Hainesová navíc upozornila na důležitost bezpečnostní pomoci USA Ukrajině, která má podpořit ukrajinské síly ve snaze udržet jejich dříve osvobozená území, zejména uprostřed “trvalého nárůstu ruské výroby munice a nákupů ze Severní Koreje a Íránu.

Blízký a Střední východ
Americký úřad ředitele národní zpravodajské služby (ODNI) ve své výroční zprávě o rizicích pro letošní rok také vyhodnotil, že irácké milice podporované Íránem “téměř jistě” obnoví útoky zaměřené na americké síly v Iráku a Sýrii.  Tyto milice pozastavily své útoky zaměřené na americké síly po jednosměrném útoku bezpilotním letounem, který koncem ledna 2024 zabil tři příslušníky amerických služeb v severovýchodním Jordánsku. 

Velitel sil Quds IRGC brigádní generál Esmail Ghaani odcestoval po útoku do Bagdádu a nařídil milicím, aby zastavily své útoky. Četné irácké milice podporované Íránem hlavně Katáib Hizballáh v posledních týdnech signalizovaly, že budou pokračovat v provádění útoků zaměřených na americké síly v regionu.  Hodnocení ODNI je v souladu s mým hodnocením Zmrtvýchvstání Islámského státu, že irácké milice podporované Íránem využívají americkou podporu Izraeli v současné válce jako záminku k útoku na americké síly.

Skutečným cílem těchto útoků je urychlit dlouhodobé úsilí Íránu o narušení amerického vlivu na Blízkém východě. Nadále hodnotím, že pokud by se stáhli americké síly z Iráku, tak oslabí podpora amerických jednotek v Sýrii a tím by se mohl obnovit ISIS v regionu a to během 12 až 24 měsíců, který by ohrozil i Irák.  Írán a jeho Osa odporu budou téměř jistě pokračovat ve svém desetiletí trvajícím úsilím vyhnat americké síly z Blízkého východu bez ohledu na to, zda ve válce mezi Izraelem a Hamásem bude existovat dohoda o příměří.

Foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email