© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Do diskusí o fungování a vlivu rozhodčího soudu při Hospodářské komoře, z něhož se příteli premiéra Radkovi Pokornému nepozorovaně podařilo vybudovat jednu z nejmocnějších institucí, se vložila občanská iniciativa Vraťte nám stát. Pravidla hry o miliardové arbitráže u rozhodčího soudu podle zástupců iniciativy vytváří obrovský prostor pro korupci. Iniciativa proto žádá vládu, poslance i hospodářskou komoru, aby zasáhli.
Na problém rozhodčího soudu upozornil loni deník Neovlivní.cz loni na podzim, ministr dopravy Dan Ťok následně oznámil, že ruší arbitrážní doložky pro zakázky resortu. Impulsem byla mimo jiné prohraná miliardová arbitráž se Škodou Transportation, v níž zástupci státu veřejně mluví o podezření z nespravedlivého rozhodování sporu.
Arbitrážní řízení coby rychlejší cestu k vyřešení sporu volí raději než klasickou soudní při hlavně soukromé firmy. Desítky případů tam ale řeší i stát, když v uplynulých letech kdosi propašoval zejména do smluv na výstavbu silnic a dálnic rozhodčí doložky. A jde v nich často o miliardy.
Rozhodčí soud při Hospodářské komoře, za nímž stojí jako jeho klíčový hráč premiérův přítel a právník Radek Pokorný, je největší arbitrážní institucí. Pak existuje řada menších organizací.
Právě u Pokorného rozhodčího soudu se mezi odbornou veřejností poslední roky vede diskuse o jeho důvěryhodnosti, podjatosti některých arbitrů, vlivu velkých advokátních kanceláří, kteří mají u soudu své rozhodce, a příliš velké moci předsednictva soudu. Pokorného soud platí za vlivovou instituci mimo jiné proto, že mnozí advokáti jsou soudu zavázáni přes odměny, které z často stamilionových či miliardových sporů mají. O tom, kdo bude zapsaný na seznam arbitrů či z něj vyškrtnutý, rozhoduje výlučně předsednictvo soudu.
Významným “pozičním” faktorem je i skutečnost, že Pokorný je místopředsedou soudu a zároveň jeho advokátní kancelář zastupuje soukromé firmy ve sporech se státem, které končí právě u “jeho” soudu.
Přesně to jsou výhrady, které k arbitrážnímu soudu nyní zveřejnila i iniciativa Vraťte nám stát.
“Iniciativa vyzývá Hospodářskou komoru a Agrární komoru, a také vládu, poslance a senátory, aby se bezodkladně zabývali obrovským korupčním prostorem u Rozhodčího soudu a prosadili přijetí jasných a transparentních pravidel, která vyloučí střet zájmů, zaručí spravedlivé rozhodčí řízení a sníží korupční potenciál v činnosti Rozhodčího soudu,” stojí ve stanovisku iniciativy Vraťte nám stát, za níž stojí mimo jiné bývalá náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová.
Přítel premiéra: |
» Dva úřady, jedna shodná zakázka, rozdíl v ceně: 68 milionů |
» Urgentní zakázka: 80 milionů míří k právníkům z okolí premiérova přítele |
» Radek Pokorný, č. 1 politického zákulisí |
Tím, že vláda problém rozhodčího soudu přehlíží, jde podle iniciativy proti svému programovému prohlášení, v němž se zavázala k boji proti všem formám korupce.
O arbitráže se loni rozhořela i zákulisní bitva samotných rozhodců a firem, které se na rozhodčí řízení specializují. A to kvůli verdiktu Nejvyššího soudu, který na výnosném trhu arbitráží zvýhodnil právě rozhodčí soud, za nímž stojí Radek Pokorný. Malé rozhodčí společnosti argumentují, že jsou diskriminovány.
“Rozhodčí řízení je těžce zdiskreditované. Doktor Pokorný udělal chybu, že dokud to mohl ovlivnit, nepostavil se proti tomu a nepokusil se zvýšit prestiž rozhodčího řízení. Měl by si uvědomit, že může dojít až na něj,” podotkl již dříve právník Tomáš Sokol, další těžká váha tuzemských arbitráží.