Vojtěch znemožnil dodávku testů do škol. Teď se stát musí doprošovat

Testování ve školách pod taktovkou odcházející vlády připomíná špatný vtip.

Nově to má být jedno z hlavních opatření, která mají zbrzdit šíření nákazy covid-19 poté, co se vládě kvůli její nečinnosti zcela vymkla z kontroly. Dosavadní veletoče Babišova kabinetu kolem testování ve školách ale vůbec nenasvědčují tomu, že by šlo o jeho prioritu.


Foto: Hnutí ANO

Ministerstvo zdravotnictví totiž podle zjištění Neovlivní.cz fakticky znemožnilo, aby stát uplatnil opci na dodávku 1,6 milionů testů do škol. Dodavateli Vojtěchův resort odmítl prodloužit povolení pro uvedení testů na trh. A teď, když zase Babišova vláda otočila a testovat nově chce, musí se u dodavatele doprošovat.

“Začala nová jednání s firmou, ale může se stát, že to prostě nedodá. Jde to za ministerstvem zdravotnictví. Opakovaně testy blokovalo,” uvedl účastník včerejšího zasedání Rady pro zdravotní rizika, kde se testování řešilo.

Výsledkem Vojtěchovy stopky je fakt, že až příští týden proběhne již dříve naplánované testování, sklady státních hmotných rezerv se vyprázdní a nebude v nich už nic.

Pokud se dodavatelská firma zasekne a další testy kvůli Vojtěchovu původnímu postoji nedodá nebo je má již prodané jinde, žádné plošné testování ve školách, které ve čtvrtek kabinet schválil, minimálně do ledna příštího roku nebude.

Bez nouzového stavu totiž není reálné vysoutěžit nového dodavatele okamžitě. A realistický odhad je právě leden.

Příběh s testováním do škol odhalil, že se odcházející vláda Andreje Babiše od vypuknutí epidemie z kraje roku 2020 vůbec nepoučila. Stačí se podívat na data a postoje, které k testování resort zdravotnictví postupně zaujal (zdroj Michal Blaha):

15.9. Testy pokračovat nebudou

6.10. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje testovat

15.10. Ministerstvo zdravotnictví couvlo

18.10. Plošné testování není řešením, oznamuje

21.10. Testovat chce jen v rizikových okresech

1.11. Testování se rozšíří na 30% okresů

12.11. Povinné testování žáků v celé ČR

Proč se o plukovníka Šnajdárka tento týden pokoušel mdloby? O čem přemýšlí hygienička Svrčinová a proč vládní politici stopli povinné očkování? Čtěte v prosincovém vydání časopisu Neovlivní.cz, který získáte v sekci PŘEDPLATNÉ.


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Zimní speciál Neovlivní.cz jako vánoční dárek

Zatajených 13 milionů. Tak podniká manžel Schillerové

Babiš končí, o čem teď budeme psát

Kdo zvedne milion opuštěných hlasů

Exposlanec ANO si přišel komentáře seniorky vyřídit k ní domů


Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , , ,