Do policejní války se zapojil NBÚ, kvůli únikům prověřuje Šlachtu i Ištvana

Policejní válka, kterou před létem odstartovala narychlo spíchnutá reorganizace pod taktovkou ministra vnitra Milana Chovance a policejního šéfa Tomáše Tuhého, má další aktéry. Do sporu o to, zda byly změny v policii účelové s cílem sestřelit šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, se zapojil Národní bezpečnostní úřad. Prověřuje “brutální únik informací”. Jenže tentokrát nejde o to, co pouštěl či nepouštěl policejní prezident. NBÚ zajímá druhá strana sporu – kdo stál za vypuštění citlivých informací o vyšetřování Tuhého.

Deník Právo ve svém čtvrtečním vydání píše s odkazem na dva dobře informované, leč anonymní zdroje, že se NBÚ začal zabývat bezpečnostními prověrkami aktérů kauzy Tuhý.

Jde v ní o to, zda policejní prezident vynášel informace z vyšetřování hospodářských kauz. S tímto tvrzením přišli v červnu lidé věrní bývalému šéfovi ÚOOZ Robertovi Šlachtovi, jeho bývalý podřízený Jiří Komárek mluvil o “brutálním úniku informací” (podrobněji tu »). Sám Šlachta o tom měl mluvit před sněmovním výborem pro bezpečnost, příběhem se zabývá i speciálně ustanovená poslanecká vyšetřovací komise.

K tomuto tématu

» Exkluzivně: Vyšetřovací komise v poločase: V zákulisí se hraje o post policejního prezidenta
» Exkluzivně: Kamarád z Ostravy. Co má Šlachta na policejního prezidenta
» Rozhovor: Sám jsem zjistil, jaký je spoleh na sliby politiků, říká exšéf operativců
» Grafika: Stručný průvodce válkou o policii 
» Kubiceho zpráva II ? ÚOOZ jde po vedení policie
» Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty
» ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie

Podle poznatků Neovlivní.cz však ani tato komise, která už je v půli svého mandátu, zatím nezískala jediný tvrdý důkaz, že by Tuhý skutečně informace z živých kauz vynášel (více tady »). Jde pouze o náznaky, které detektivové z ÚOOZ zachytili v rozhovorech odposlouchávaných v rámci olomoucké kauzy známé pod krycím jménem Vidkun. Konkrétně mělo jít o IT zakázky spojené s firmou bratra sociálně demokratického senátora Tesaříka. V kódovaných rozhovorech aktérů případu se podle detektivů Tuhý skrýval pod označeným “kamarád z Ostravy” – dříve tam pracoval jako šéf krajské policie. Bratři Tesaříkové pak mají být “velký a malý strejda” (psali jsme tu »).

Podezření na úniky prověřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, měli k nim přístup také žalobci z olomouckého Vrchního státního zastupitelství, kteří dozorují jednotlivé kauzy z operace Vidkun; Šlachtovi lidé je o vyšetřování průběžně a detailně informovali. Stejní žalobci si posléze předvolali Tuhého a jeho tehdejšího náměstka Zdeňka Laubeho, aby jim osvětlili okolnosti policejní reorganizace.

NBÚ teď podle deníku Právo prověřuje tzv. bezpečnostní způsobilost právě této skupiny: Šlachty i klíčových vrchních státních zástupců z Olomouce včetně jejich šéfa Ivo Ištvana. “Už si kvůli tomu vyžádali některé dokumenty na státním zastupitelství,” řekl listu anonymní zdroj. Úřad oficiálně nechtěl případ komentovat.

Informace o vyšetřování Tuhého se objevily v řadě médií a NBÚ zajímá, kdo citlivé informace ze spisů vynesl. Vyšetřování může vyústit v odebrání prověrek nutných pro seznamování s utajovanými informacemi.

“Ať se prověřuje cokoliv, budu jen rád. Necítím se ohrožen, s kýmkoliv budu spolupracovat a naprosto žádné informace nepouštím,” řekl Právu Robert Šlachta, který má prověrku na druhý nejpřísnější stupeň “tajné”. Pokud by o ni přišel, mohlo by to mít zásadní dopad na jeho novou kariéru. Šlachta přijal nabídku ministra financí Andreje Babiše a nastoupil na pozici náměstka u Celní správy. Osvědčení o prověrce na tuto funkci potřebuje.

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_cislo_pet