Agrotec, Metrostav a ti druzí. Komu politici připravili únikové cesty?

Prvním případem, kdy politici umožnili právní kličkou vyváznout firmě ze soudního procesu, se stala kauza zmanipulovaných zakázek na státní poště a firmy Agrotec z Babišova svěřenského fondu. Hustopečský Agrotec v tom ale není sám. Změna zákona jde na ruku také společnosti Metrostav, firmám stíhaným v kauze lobbisty Martina Dědice, či společnostem z “cinklých” IT zakázek.

Novela zákona, kterou ruku v ruce loni připravilo ministerstvo spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a poslankyně Marie Benešová (ČSSD), fakticky zajistí beztrestnost firmám doposud stíhaným například za korupci či manipulaci při veřejných zakázkách. Nově stačí, aby podezřelé společnosti doložily, že mají natolik důkladné vnitřní mechanismy a etické kodexy, že se případnému nezákonnému jednání svých manažerů, zaměstnanců a členů statutárních orgánů snažily předejít. Detaily jsme popsali už loni popsali zde ».

Prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula to tehdy řekl jasně: “Půjde o tak zásadní legislativní změnu, která velmi pravděpodobně povede k zastavení podstatné většiny všech dosud neskončených trestních stíhání právnických osob.”

Ke kauze Agrotec

Zdroj: agrotec.cz
» Detaily z obžaloby: Co říkají o fungování Babišova holdingu?
» Politici připravili právní kličku a Babišova firma jako první unikla soudu
» SPECIÁL: Babišův Agrotec spěje k soudu, policie navrhla obžalobu

O novele zákona

paragraf_zakon_bludiste_justice_soudy_pravni_klicka
» Zrušení firmy za pomluvu navrhl komunista. Nejde o média, slibují politici
» Benešová připravila právní kličku. Přitom hájí firmu, které se dotkne
» Babišův Agrotec zřejmě unikne soudu, chystá se změna zákona
» Stát ochrání firmy před stíháním, ty přitom v boji s korupcí zaostávají

A letos se jeho slova začala naplňovat. Policie za poslední čtyři roky obvinila na 500 firem. Agrotec ze svěřenského fondu vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše je přitom první, který díky právní kličce vyvázl ze soudního procesu. Agrotec byl obžalován kvůli podezření, že se podílel na machinacích se zakázkami na státní poště.

Nyní jsou na řadě další kauzy, u nichž lze očekávat stejné rozsudky jako v případě Agrotecu.

Novela zákona vyřeší fatální problém například stavebnímu gigantu Metrostav, kterému hned ve třech kauzách hrozilo až zrušení nebo přinejmenším zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Metrostav je jako firma souzen v kauze zmanipulovaných zakázek ve Středočeském kraji, jde o pobočnou větev kauzy exhejtmana Davida Ratha. Obviněný – spolu s dalšími třemi firmami – je také kvůli tří set milionové zakázce na opravu Národního hřebčína v Kladrubech. Právě tady policie před pár dny dokončila spis a navrhla Metrostav a spol. obžalovat.

U Metrostavu je dobré připomenout roli poslankyně a advokátky Benešové, která únikovou cestu pro firmy  ve spolupráci s Pelikánovým resortem připravila.

Kancelář Marie Benešové obhajuje firmu Metrostav, ona sama od této firmy měla rovněž vystavenou plnou moc.  Střet zájmů v tom ale nevidí. A jak otevřeně řekla loni v rozhovoru pro Neovlivní.cz, když zdůvodňovala, proč jde firmám svým návrhem na ruku: “Současný zákon je velmi tvrdý a nedivím se, že firmy řvaly. Řvali i podnikatelé, vím,  že dokonce chodili i za Babišem.”

U soudu už je také případ lobbisty Martina Dědice, přezdívaného ostravský Janoušek. Obžalobě v jeho kauze, v  níž jde o veřejné zakázky ostravského dopravního podniku a městské nemocnice, čelí kromě osmi lidí i čtyři firmy: Business Advisor, Pragoimex, Martek Medical a Vostav Morava.

V Praze zase úřady vyšetřují firmu Blažek kvůli dodávce zimních bot pro policisty. Firma je obvinění spolu s dalšími čtyřmi lidmi kvůli podezření z podvodu, protože policii firma dodala podle obvinění nekvalitní boty. Hodnota zakázky z roku 2012 na letní a zimní vysoké boty přesáhla sedmdesát milionů korun. “Je prokazatelné, že společnost Blažek Praha uváděla zadavatele zakázky v omyl, že mu dodává boty v požadované kvalitě,” citovaly HN z policejního obvinění.

A na Moravě se řeší hned několik IT zakázek na místních radnicích a hejtmanství v e Zlíně a Olomouci stovky milionů korun. Kromě sedmadvaceti lidí jsou obviněny i dvě firmy.  Další dvě firmy jsou stíhané v souvislosti se zakázkami na SŽDC.

Verdikty, zda firmy po vzoru Agrotecu z případů vyváznou, se dají očekávat už brzy. Nejpozději poté, co soudy rozhodnou o odvolání, které si v kauze Agrotec podal státní zástupce.