Politici připravili právní kličku a Babišova firma jako první unikla soudu

Agrotec, společnost ze svěřenských fondů vicepremiéra Andreje Babiše, nebude souzena v kauze zmanipulovaných zakázek na státní poště. Nikoli proto, že se firma ničeho nedopustila. Ale proto, že politici podporovaní Babišovým ministrem spravedlnosti loni protlačili parlamentem právní kličku, která nově zajistí firmám s dostatečnou štábní kulturou a dobrými právníky beztrestnost. Agrotec je první firmou, u které soud novelu zákona využil.

Čtvrteční zpráva oficiální agentury ČTK byla stručná: Pražský městský soud zastavil stíhání hustopečské firmy Agrotec v kauze manipulací zakázek České pošty, státní zástupce se odvolal. Detaily verdiktu nebyly zřejmé, soud je nezveřejnil.

Deník Neovlivní.cz ale zjistil, že soud rozhodl právě na základě loňské novely zákona o trestní odpovědnosti firem. Tu mají na svědomí právníci z ministerstva spravedlnosti vedeného Babišovým stranickým kolegou Robertem Pelikánem a jejich spojenkyně ze Sněmovny, někdejší ministryně spravedlnosti a dnešní poslankyně za ČSSD Marie Benešová (více zde »).

“Ano, soud rozhodl s ohledem na změnu zákona. Dali jsme si stížnost,” potvrdila informace Neovlivní.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Ke kauze Agrotec

Zdroj: agrotec.cz
» Detaily z obžaloby: Co říkají o fungování Babišova holdingu?
» Aféra Babišova Agrotecu: Získali jsme obžalobu
» SPECIÁL: Babišův Agrotec spěje k soudu, policie navrhla obžalobu

O novele zákona

paragraf_zakon_bludiste_justice_soudy_pravni_klicka
» Zrušení firmy za pomluvu navrhl komunista. Nejde o média, slibují politici
» Benešová připravila právní kličku. Přitom hájí firmu, které se dotkne
» Babišův Agrotec zřejmě unikne soudu, chystá se změna zákona
» Stát ochrání firmy před stíháním, ty přitom v boji s korupcí zaostávají

Novela umožňuje firmám, které jsou vyšetřované například kvůli ovlivňování veřejných zakázek, vyváznout bez trestu. A to v případě, že její stíhaní manažeři či zaměstnanci ponechají vinu výlučně na sobě. A firma současně doloží, že zaměstnanci byli řádně proškolení a věděli, že si nemají pomáhat nefér hrou, aby společnost zakázky získala.

A to je právě případ firmy Agrotec, která spadá do holdingu Agrofert. V loňské obžalobě to státní zástupci napsali jasně: kvůli podezření z ohýbání zakázek na České poště posíláme k soudu i firmu Agrotec jako takovou, protože její obžalovaný manažer Pavel Richter neměl motivaci sám o sobě se zakázkami manipulovat.

“Ing. Pavel Richter se popsaného jednání dopustil jako její vedoucí zaměstnanec ve smyslu § 11 zákoníku práce vykonávající řídící činnost, a to jménem, v zájmu i v rámci činnosti společnosti Agrotec,” napsal státní zástupce Zdeněk Matula do obžaloby pro soud.

Jenže ve stejné době, kdy žalobce finišoval s obžalobou, poslanci v tichosti nachystali změnu zákona a připravili podmínky pro to, aby Agrotec mohl nyní z případu vyklouznout.

Převedeno do praxe: nově už nestačí selský rozum, který ukazuje, že Pavel Richter jednal v zájmu firmy a v její prospěch. Stačí, že Agrotec doložil, že všichni zaměstnanci a manažeři jsou dostatečně proškolení v etice byznysu a podepisují etický kodex, a je z kauzy bez ohledu na realitu venku.

Novelu zákona ve Sněmovně loni obhajoval přímo Babišův ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).  “Trestní stíhání právnických osob byla zatím vedena jako výjimečná. Jenomže právnické osoby v našem životě hrají stále větší úlohu. Budeme je stíhat jen v případě, že trestný čin byl spáchán jen v zájmu právnické osoby buď managementem, nebo běžným pracovníkem na pokyn vedení, či zanedbáním prevence,” prohlásil loni Pelikán.

Kauza Agrotec byla přitom vrholně nepříjemná přímo pro jeho stranického šéfa a ministra financí Babiše. Firmě totiž u soudu hrozilo v krajním případě až zrušení a také by mohla přijít o možnost ucházet se o veřejné zakázky.

Babiš navíc svou politickou kariéru postavil na sloganu, že není jako ostatní, kteří “všeci kradnú” a drancují státní firmy. A najednou se mělo ve volebním roce před soudem řešit podezření, že jeho se jeho firma zapojila do manipulace s veřejnými zakázkami ve státní firmě.

Andrej Babiš nejdřív tvrdil, že je případ vykonstruovaný. Pak zase přišel s verzí, že šlo o administrativní pochybení.

Jenže obžaloba, která leží u soudu a deník Neovlivní.cz ji má k dispozici, nabídla jiný pohled na fungování hustopečské firmy. Tak například: zaměstnanci firmy se podle odposlechů pokoušeli zjišťovat díky nadstandardním vztahům na poště nabídky konkurenčních firem. Agrotec měl také přednostní přístup k informacím o výběrových řízeních na poště, což jej zvýhodňovalo oproti konkurenci.

Jak už deník Neovlivní.cz s odkazem na svědectví a odposlechy uvedené v obžalobě informoval (zde »), firma Agrotec požívala ve státní společnosti nepsaného statusu “preferovaný dodavatel”. V praxi to znamenalo, že když se přes všechnu podporu Agrotecu ve výběrových řízeních nedařilo, spříznění manažeři pošty to vyřešili jednoduše: soutěž zrušili a Agrotecu pomohli k zakázce fintou s účelovým prodloužením letité smlouvy, která ovšem byla podle obžaloby určena ke zcela jiným účelům.

Zatímco stíhání firmy Agrotec jako takové soud zastavil, její manažer Richter je obžalovaný i nadále a čeká na soudní proces.

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly