Babiš vede dozorčí radu německé chemičky, střet zájmů nevidí, komplot ano

Miliardář a vicepremiér Andrej Babiš měl kvůli zákonu o střetu zájmů skončit se vstupem do vlády ve všech funkcích ve svých firmách. Přesto si jednu pozici ponechal. Hospodářské noviny upozornily, že zůstal šéfem dozorčí rady své německé chemičky SKW Stickstoffwerke Piesteritz. Babiš tvrdí, že mu to žádný zákon nezakazuje. A zprávu z novin označil za pseudokauzu v režii ministra vnitra Chovance.

Hospodářské noviny ve svém pondělním vydání píší, že Andrej Babiš porušuje zákon o střetu zájmů. V tom se uvádí, že člen vlády nemůže být statutárním orgánem nebo členem statutárního orgánu, členem řídicího, dozorčího nebo kontrolního orgánu podnikající právnické osoby. Což Babiš nepochybně je.

Šéf hnutí ANO předsedá dozorčí radě SKW, závodu na výrobu čpavku a močoviny poblíž Wittenbergu.

Prohlášení Andreje Babiše k angažmá v SKW Stickstoffwerke Piesteritz. Repro: Facebook

Prohlášení Andreje Babiše k angažmá v SKW Stickstoffwerke Piesteritz. Repro: Facebook

“Myslím, že to ohrožuje důvěryhodnost koalice a celé vlády,” komentoval angažmá koaličního partnera poslanec ČSSD Jan Chvojka, který před časem začal připravovat návrh zákona, který by zastropoval majetkové podíly, které smí členové kabinetu vlastnit.

Andrej Babiš zareagoval promptně. Na svém facebookovém profilu zveřejnil dlouhé prohlášení, ve kterém uvedl, že jeho německé angažmá prověřovali právníci a vydali mu dobrozdání, že funkcí neporušuje ani české zákony, ani německé. Zjednodušeně řečeno, točí se na právním výkladu, podle něhož se zákon o střetu zájmů vztahuje na Česko.

Jiné právní výklady, z nichž citovaly HN, ovšem tvrdí opak – pokud není účinnost zákona výslovně omezena na Česko, platí obecně.

Andrej Babiš však nechce slyšet, že by pochybil. Místo toho tvrdí, že jde o zinscenovanou pseudokauzu. Mimochodem, takto reagoval ministr financí na veškeré aféry, které ho od vstupu politiky provázejí: Vždy tvrdí, že si média vymýšlejí. Za pseudokauzu označuje setrvale i dotační problém s ekofarmou Čapí hnízdo (speciál zde »).

Babiš svou argumentaci vystavil na tom, že svou funkci v SKW nikdy netajil.

Odměnu za účast skutečně opakovaně uváděl v majetkových přiznáních, které poslední tři roky předkládal.

Zprávu z novin má proto za komplot, který režíruje jeho politický rival, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Tomu dělá poradce jedna z nejvlivnějších postav zákulisí českého byznysu a politiky Miloš Růžička, který je rovněž spolumajitelem PR agentury Bison & Rose.

K tématu:

Mapa střetu zájmů AB. Data: Neo, Grafika: Newslab
» Mapa střetu zájmů AB
» Odstřihnout Babiše od Agrofertu? ČSSD souhlasí. Ale až po volbách
» Mohu zvážit převod majetku do svěřeneckého fondu. Ale, napsal Babiš
» TOP 09 chce odříznout Babišovy firmy od veřejných zakázek

Růžička, spolu s přítelem premiéra Radkem Pokorným, společně tvoří dvojici se suverénně nejsilnější vazbou do médií, zejména jde o vydavatelský dům Economia Zdeňka Bakaly (popsali jsme zde »). Hospodářské noviny, které zprávu o střetu zájmů publikovaly, vycházejí právě pod tímto vydavatelstvím.

“Je opravdu zajímavé, že právě včera mi pan ministr Milan Chovanec na zasedání poslanecké sněmovny vyhrožoval, že to, že sedím v dozorčí radě mé německé firmy, bude ‘megakauza’!,” napsal Babiš. Oslovoval přitom přímo autora zprávy, novináře Tomáše Perglera. “Vidím, že jste to dostali za úkol, tak alespoň teď už vím na vlastní kůži, jak propojení Chovanec – Bison & Rose – Bakalova média funguje. Je zajímavé, že jste se o mojí účasti v dozorčí radě SKW a, opakuji, neexekutivní funkci nezajímal dříve.”

Babišovo angažmá každopádně bude mít pokračování. Poslanec TOP 09 Martin Plíšek, který připravil už několik návrhů na zpřísnění zákona o střetu zájmů, chce věc řešit ve sněmovně. “Budu chtít, aby se tím zabýval mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny,” napsal Plíšek, který nemá pochyb, že Babiš zákon o střetu zájmů porušuje.