Babišův audit: Vyšetřování policie stojí kvůli koronaviru

Audit ke střetu zájmů českého premiéra má ještě jeden nedořešený rozměr: policejní vyšetřování jednotlivých projektů, na které holding Agrofert podle názoru Bruselu získal neoprávněné dotace. Policie už měla svoji práci dokončit a rozhodnout, zda bude někdo obviněn. Nákaza Covid-19 ale udělala čáru přes rozpočet i policii. Státní zástupce kriminalistům prodloužil lhůtu, do kdy mají rozhodnout

Pro začátek je třeba ujasnit jedno: Andrej Babiš coby hlavní postava možným trestněprávním důsledkům svého jednání unikne. Hraje se “jen” o jeho manažery a případně dotační úředníky.

Podle bruselského auditu sice český premiér ovládá Agrofert, má zájem na jeho co největším zisku a je ve střetu zájmů, ale za to ho stíhat nelze. Samotný střet zájmů totiž není trestný.

Dotace a český premiér:

» Dorazil audit z Bruselu, Babiše neočistil
» Co stojí ve zprávě OLAF o dotaci na Čapí hnízdo
» Dokument o Babišovi a Orbánovi. Dotacemi posilují moc
» Brusel a Babišovy dotace: Zde jsou možné scénáře
» Faltýnek a spol. lobbovali za dotace pro velké holdingy
» Svěřenský fond nestačí. Agrofertu hrozí, že přijde o dotace

Případné obvinění bude možné vznést jen v projektech, u nichž bruselští auditoři kromě střetu zájmů konstatovali, že dotace byla získána podvodně a policie následně prokáže, že v žádosti o dotaci byly uvedeny nepravdivé údaje. Potíže v takovém případě čekají ty, kteří za jednotlivé firmy premiérova holdingu žádost podepsali. A pro případ, že by se prokázalo, že o tom věděli i dotační úředníci, pak i je.

Andrej Babiš jednotlivé dotační případy nepodepisoval, všude jsou podpisy jeho manažerů. Premiérovi by tak obvinění hrozilo jen v případě, že by jeho podřízení v holdingu ukázali prstem na něj, že o případném podvodu věděl.

Policie původně měla svůj verdikt vynést zkraje roku. Kvůli nákaze Covi-19 ale dostala další termín.

“Lhůta byla prodloužena do konce dubna,” potvrdila v pátek pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

Podle informací Neovlivní.cz šetření komplikuje zejména fakt, že předvolaní se kvůli obavě z nákazy omlouvají z výslechů. Řada svědků tak dosud nebyla vůbec vyslechnuta. A je otázka, jestli se to do konce dubna vůbec stihne.

Policie přitom dostala audit na stůl už loni v létě, kdy dorazila z Bruselu první zpráva. Vyšetřování iniciovali žalobci. “To, co je tam napsané, je závažné a mohlo by to zavdávat podezření z trestného činu,” uvedl v létě k obsahu auditu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem, jejíž lidé na auditu pracují, odmítá případ jakkoli komentovat. “V obecné rovině mohu pouze odpovědět, že auditem Evropské komise se náš útvar zabývá. Vyhodnocujeme informace, nicméně nebudeme poskytovat bližší komentáře,” uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Z auditní zprávy je přitom zřejmé, na jaké projekty se policie zaměřila. Jde o devět projektů, v nichž bylo celkem na dotacích přiznáno 285 milionů korun. Případy se týkají firem Lovochemie, Pekárna Zelená louka, Ethanol Energy a nejvíce jich má Cerea. Auditoři u těchto projektů konstatovali nejen střet zájmů, ale vznesli i velmi vážné podezření z podvodu. A všechny tyto projekty proto odmítá proplatit.

Holding už ale dotace obdržel z národního rozpočtu, což v praxi znamená, že stát reprezentovaný Andrejem Babišem má teď z rozhodnutí unie vymáhat stovky milionů od holdingu Agrofert, za níž stojí opět Andrej Babiš.

Zřejmě nejznámějším případem pochybné dotace je stomilionová dotace na linku na toastový chleba. Agrofert tvrdí, že dotaci chtěl proto, že jde o zcela novou technologicku linku. Brusel ale i po zaslaných připomínkách holdingu konstatoval opak. “Příjemce dotace nevyvinul sám žádnou novou technologii. Komise znovu shledala, že projekt neměl být schválen českými orgány a je nezpůsobilý, aby byl financován z Evropské unie,” stojí v závěrečném znění auditu.

Andrej Babiš i holding Agrofert jakákoli pochybení u udělených dotací striktně odmítají. K trestněprávní rovině celého příběhu premiér už dříve podotkl: “Vůbec tomu nerozumím, jak bychom se mohli pohybovat v oblasti jakéhokoliv trestného činu.”