Babišův úřad oficiálně nabídl práci Šlachtovi

Pokud se nakonec obě strany dohodnou, bude bývalý šéf protimafiánského útvaru ÚOOZ Robert Šlachta pracovat pro resort ministra financí Andreje Babiše.

Celníci, kteří spadají do vládní agendy miliardáře a šéfa hnutí ANO, nově disponují rozsáhlými pravomocemi. Mohou i sami vést vyšetřování.

Válka o policii:

valka_o_policii_infografika
Grafika: Stručný průvodce válkou o policii »
Rozhovor: Sám jsem zjistil, jaký je spoleh na sliby politiků, říká exšéf operativců »
Exkluzivně: Kamarád z Ostravy, malý a velký strejda. Co má Šlachta na policejního prezidenta »
Kubiceho zpráva II ? ÚOOZ jde po vedení policie »
• Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty »
• ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie »
• Analýza: Šlachtův konec znamená, že se do voleb nic citlivého nevyšetří »

A právě funkci náměstka na celní správě nyní tým Andreje Babiše oficiálně nabídl Robertovi Šlachtovi. Expolicistovi v ohnisku “války o policii”, kde se o vliv nad bezpečnostními složkami přetahují ČSSD a ANO.

Babiše a Šlachtu postoj k čerstvě spuštěné reorganizaci policie, kvůli níž bývalý šéf ÚOOZ odešel do civilu, spojuje od začátku.

O možnosti, že by expolicista pracoval právě pro ministerstvo financí, ostatně mluvil před časem přímo Andrej Babiš – nezávazně. Nyní dostal někdejší šéf ÚOOZ oficiální nabídku od Babišovy náměstkyně Aleny Schillerové. Jednání se Šlachtou oficiálně potvrdilo ministerstvo financí.

Někdejší policejní důstojník Šlachta má nyní několik dní na rozmyšlenou. Pokud se obě strany dohodnou, nastoupit by měl od 1. října.

V případě, že skutečně k celníkům nastoupí, bude pokračovat v podstatě ve stejné práci. Má mít na starost výkonné složky celníků, kteří – ač se to veřejně příliš neví – mají srovnatelné pravomoce a možnosti jako policisté. Mohou například odposlouchávat a sledovat podezřelé. Zatímco ÚOOZ měl zhruba pět stovek lidí, celní správa jich zaměstnává přes pět tisíc.

Vedení celní správy Babiš před časem rozprášil, novým šéfem se následně stal Milan Poulíček. Ten si nyní staví nový tým.

Babiše se Šlachtou spojuje minimálně veřejně shodně prezentovaný názor na policejní reorganizaci z dílny policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Díky reorganizaci byl Šlachtův útvar spolu s protikorupční službou začleněný pro nově vzniklou centrálu pro boj s organizovaným zločinem. Šlachta na protest proti reorganizaci od policie odešel, Babiš kvůli ní zase vyvolal koaliční roztržku a hrozil odchodem z vlády.

Andrej Babiš a Robert Šlachta nicméně dlouhodobě čelí i podezření, že jejich vztahy byly nadstandardní už v minulosti.

Šlachta ale striktně popřel, že by byl “Babišův člověk”. Důkaz o jejich provázanosti se neobjevil.