shutterstock_165956423

Kauza Krnáčové: hraje se o miliardu a půl

V avizované dohodě mezi Prahou a firmou Copa Retail o pronájmu Škodova paláce, kterou prosazuje nová primátorka Adriana Krnáčová z ANO, se hraje o mnohem víc, než se dosud vědělo.

Firma Copa Retail totiž podle informací deníku Neovlivní.cz už v říjnu sice nabídla slevu na – pro Prahu – velmi nevýhodném nájemném, ale pokusila se “propašovat” do navrhované dohody formulaci, která by se městu mohla v budoucnu velmi prodražit. A to nejméně o miliardu a půl.

Fígl spočíval v navrhované metodice, jakou se měla vypočítat suma, za kterou by město mohlo palác odkoupit.

Na toto riziko upozornil předchozí vedení města tehdejší právní zástupce Prahy Vladimír Zoufalý. Radní následně odročili projednání nabídky na radě s tím, ať se pokračuje v soudním řízení. “Ačkoliv byla předložená dohoda zdánlivě velmi dobrá, obsahovala v sobě skryté riziko, na které pokud by Praha přistoupila, vystavilo by se její vedení nebezpečí trestního stíhání. Toto skryté riziko předurčovalo značně nehospodárný postup města v budoucnu,” potvrdil právník Zoufalý.

Adriana Krnáčová nicméně nyní veřejně prohlašuje, že město mělo tuto dohodu přijmout. Naposledy v úterý argumentovala tím, že firma nabídla městu čtvrtinovou slevu na nájemném. O skryté hrozbě v předložené dohodě už ale nic neřekla. “Copa Retail navrhovala 25% slevu již předcházejícímu managementu Prahy. Ale oni to nechtěli přijmout, takže mně to bylo velice divné, protože prohráli dva soudní spory a nechtěli přijmout 25% slevu, což dle mého názoru se mohlo jednat dokonce o poškozování tohoto města, tím, že se nepřijala tato sleva,” kritizovala Krnáčová svého předchůdce v úterním pořadu Události komentáře na ČT24.

Sama Krnáčová nyní bude čelit pokusu o odvolání, které vyvolala kvůli kauze opozice. Deník Neovlivní.cz totiž získal doklady a svědectví o utajeném vyjednávání primátorky se zástupkyní společnosti Copa Retail. Primátorka na schůzce a v emailech s Abigail Schaeffer, manažerkou Copa Retail, detailně řešila výměnu právníků a rovněž mechanismus, jak celá věc projde vedením města. Schaeffer pak v následné korespondenci naznačila, že spolu v zásadě uzavřely dohodu.

Praha přitom není v tak nevýhodné pozici, jak to na první pohled může vypadat. Sice za éry primátora Pavla Béma uzavřela velmi nevýhodné smlouvy na pronájem Škodova paláce, ale zároveň si zajistila na objekt předkupní právo. Tato opce a probíhající soudní spory současnému majiteli brání v tom, aby dům případně převedl na jinou firmu či výhodně zpeněžil. Jinak řečeno: Je hlavně v zájmu firmy se dohodnout.

Firma Copa Retail původně podle informací deníku Neovlivní.cz z městské rady žádala za snížení nájmu úplné zrušení předkupního práva. V poslední nabídce z října, jejíž nepřijetí kritizuje nynější primátorka Krnáčová, se tento požadavek již nevyskytoval.

Skrytá hrozba pro město spočívala ve formulaci, že by budoucí tržní kupní cenu Škodova paláce určil sice znalec, ale metodikou vycházející z výše přemrštěného nájemného ve Škodově paláci. A nikoliv z hodnoty obdobných domů, v kterých je běžný tržní nájem.

“Rozdíl v tržním nájemném obvyklém a tím ve Škodově paláci by byla až jedna a půl miliardy,” připustil někdejší náměstek primátora Pavel Richter, který u jednání s Copa Retail seděl.

Postoj bývalého primátora Tomáše Hudečka a jeho kolegů v radě byl proto jasný: “Nepřipadalo v úvahu z pozice řádného hospodáře vzít tuto nabídku tak, jak byla formulována.”

Možnost, že by Praha mohla chtít v budoucnu Škodův palác koupit, přitom není nereálná. Úředníci budou muset někde pracovat a současné sídlo už je takzvaně zabydlené.

Zástupkyně společnosti Copa Retail Abigail Schaeffer ale trvá na tom, že navrhované dohody jsou pro Prahu výhodné. A proto vítá změnu politické reprezentace na radnici. “Za Prahu jednal pan Zoufalý, který sice dnes novinářům vypráví o své upřímné snaze jednat ve prospěch města, ale ve skutečnosti dělal vše proto, aby mezi Prahou a Copa Retail nemohlo dojít k dohodě. Rozumný hospodář se nesoudí, ale jedná o smírném, kompromisním řešení. My jsme se o to pokoušeli mnohokrát, různým představitelům města jsme v minulosti navrhovali celou řadu vstřícných návrhů, ale nikam to nevedlo. Jakoby pro ty lidi bylo pohodlnější schovat se za soudní spor, ať to nějak rozhodne soud,” říká Abigail Schaeffer.