Kauza OKD: Sněmovní komise posílá policii na Sobotku a spol.

Sněmovní vyšetřovací komise pro privatizaci těžební společnosti OKD oznámila, že podá několik trestních oznámení ohledně sporného prodeje severomoravských dolů. Mířit budou na tehdejšího ministra financí a pozdějšího premiéra Bohuslava Sobotku, exministra průmyslu Vladimíra Dlouhého či někdejšího ministra pro privatizaci Jaromíra Skalického. Trestí oznámení míří také na kdysi vlivného zákulisního hráče Radka Pokorného i nabyvatele dolů, miliardáře Zdeňka Bakalu.

Privatizace OKD byla nejslabším místem politické kariéry bývalého premiéra  Bohuslava Sobotky. A jeho odchodem z politiky kauze zjevně nekončí.

Souvislosti

Data: Neo Grafika: Newslab
» Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD
» Q&A: Co je potřeba vědět na začátku privatizačního procesu
» Právnička ke kauze OKD: Před soud má jít premiér a další politici
» Sobotkovo slabé místo znovu prověří Brusel
» Soud kvůli OKD: Obžalovaní ukázali prstem na Sobotku a Urbana
» Babišův úřad se přihlásil o miliardy v kauze, která jde za Sobotkou
» Končí Sobotkův klid, proces kvůli levnému prodeji OKD je na spadnutí

Sněmovní vyšetřovací komise ukončila svoji práci a oznámila, že rozešle policii sérii trestních oznámení na osoby, které podle jejích závěrů nesou za privatizaci dolů odpovědnost.

“Privatizaci OKD a navazující skutečnosti zřejmě doprovázela nekompetentní i závažná úmyslná protiprávní jednání politiků, úředníků, podnikatelů i jejich advokátů, která byla v rozporu se zájmy státu a jeho občanů, často trestněprávního charakteru,” konstatovala ve své zprávě komise.

Politickou linku případu přitom už policie jednou prověřovala. Zaměřila se mimo jiné právě na bývalého lídra ČSSD Sobotku. Důkazy na to, aby ho mohla obvinit, ale nenalezla.

Jeho vyšetřování uzavřela se závěrem: Sobotka jen přednesl to, co mu z Fondu národního majetku, který státní podíl v dolech držel a fakticky přivatizaci procesoval, připravili.

Aktuální trestní oznámení lze rozdělit do dvou skupin: jedna se týká první části privatizace, za níž byli coby ministři odpovědní Vladimír Dlouhý a Jaroslav Skalický z dnes již zaniklé ODA. Druhá jde za Bohuslavem Sobotkou a Milanem Urbanem, kteří privatizovali za vlády ČSSD zbývající podíl.

Komise celou skupinu podezřívá, že v obou případech podnikli kroky, které fakticky při prodeji dolů poškodily stát. Mimo jiné tím, že do ocenění nebyly zahrnuty byty OKD či tím, že si nechali zpracovat stanoviska od kanceláře Sobotkova přítele Radka Pokorného, která současně pracovala pro nabyvatele dolů Zdeňka Bakalu.

Základy spletitého příběhu položila Klausova vláda, v jejíž éře se stát vzdal majoritního podílu v černouhelných dolech. Sociálnědemokratická vláda Stanislava Grosse pak následně prodávala zbytek.

Bohuslav Sobotka dodnes nepřipouští jakékoli pochybení. Trvá na tom, že doly byly prodané za adekvátní cenu. “V době privatizace nebyl posudek na cenu OKD zpochybněn. My jsme neměli žádné informace ani signály, že by znalec neodvedl práci dobře. Mám čisté svědomí,” prohlásil před časem předseda vlády.

Sobotka také v tomto smyslu svědčil u soudu, kde stál znalec, který posudek připravil. A dva úředníci, kteří se podíleli na přípravě privatizace. Všichni byli zproštěni obžaloby. Soud přitom v závěrečné řeči konstatoval, že na názoru znalce, za kolik se mají doly zprivatizovat, prodej vůbec nestál. “Bylo to politické rozhodnutí,” prohlásila.