Utajeně Babiš nakupoval i v Česku. Na rozdíl od Slovenska beztrestně

Fintu se skrytými nákupy, aby se o něm nevědělo, poslanec Babiš používá i v České republice. Na Slovensku Babiše nešetří, doma skoro ze všech kauz vyklouzl.

Budou to už tři roky, co jsme přinesli hned dvě svědectví, že údajná inovační linka na toastový chleba Babišova Penamu byl podvod. Bývalý holdingový manažer a další podnikatel tak potvrdili tezi evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, který dotaci pro Penam označil za neoprávněnou. Detaily ZDE.


AB Foto: Hnutí ANO

A dodnes se nic nestalo. Policie stále vyšetřuje. A ministerstvo průmyslu a obchodu dotaci holdingové firmě dodnes neodebralo, ačkoli to ministr Jozef Síkela avizoval už při nástupu do funkce.

Na Slovensku svého rodáka a bývalého českého premiéra nešetří, jak ukazuje aktuální případ spojený právě s Penamem. Antimonopolní úřad mu udělil pokutu v přepočtu půl miliardy korun za to, že nakupoval pekárenské firmy, ale skrytě, aby se nevědělo, kdo je vlastní.

Podle slovenského Denníku N případ souvisí s utajeným nákupem dvou výrobců pečiva v Bratislavě a v Žilině, což byly akvizice, které úřad původně Penamu zakázal. List napsal, že Babiš obě pekárny získal oklikou, když je koupil prostřednictvím blízkých advokátů a antimonopolnímu úřadu to neohlásil.

To je mimochodem Babišova oblíbená byznysová finta, kterou opakovaně vyzkoušel i v České republice. Jeden příklad – nákup řeznické firmy maskované kyperskou společností – jsme popsali například ZDE. A i tady figurovali v příběhu najatí právníci, jako v případě slovenského Penamu.

V utajení chtěl dokonce podfouknout rodinu svého pozdějšího kolegu z vlády, ministra zemědělství Miroslava Tomana. Babiš měl zájem koupit jejich firmu XAVERgen a dojednával v bance, aby mu pomohla obchod zprostředkovat tak, aby Tomanovi nevěděli, že ve skutečnosti nakupuje Babiš. Detaily v tomto textu.


Dokument z banky HSBC, který potvrzuje, jak chtěl AB podfouknout rodinu Tomana. Zdroj: Neo

Příběh rodinou Tomanových vyšel najevo v trestní kauze Čapí hnízdo, která zatím Andreje Babiše přišla nejvíc draho. Padesátimilionovou dotaci, kterou evropské úřad označily za podvodnou, musel vrátit. Byla to dosud největší sankce, kterou za své podnikání v České republice čelil. Zbytek jsou pro jeho holding drobné – jednotky milionů. A to i za takové záležitosti, jako je třeba ohrožení zdraví v případě úniku jedovatých látek z chemičky Precheza.

Holding ve všech řízeních, která s ním české úřady doposud vedly, vždy trval na tom, že nepochybil. Proti rozhodnutím se odvolával a zpravidla i soudil. Odvolání nyní chystá i na Slovensku proti verdiktu o pokutě.

V trestní rovině pak Babiš šel před soud jen v kauze Čapí hnízdo, kde byl v prvním kole procesu zproštěn obžaloby. Nyní se po odvolání žalobce čeká na odvolací řízení. Všechny další případy, které dostala na stůl policie, skončily ve ztracenu.


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Čtení na prázdniny: Letní speciál Neovlivní.cz

Kdo platí klimatické aktivisty z Poslední generace

Kam až nás zavede věda: Jsme moderní racionální stádo

Úřednická sabotáž. Proto jde stát na ruku dopravcům a kamionům

Vážit se to nebude. Proč přetížené kamiony nerušeně ničí dálnice


Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email