Nejdřív odmítal, teď politik ANO kvůli letu na fotbal rezignoval

Dva politici ANO v Břeclavi – místostarosta Milan Vojta a zastupitel Martin Marták – se nechali vloni dopravovat na fotbal do ciziny leteckými speciály fotbalistů pražské Sparty. A to v době, kdy svoz odpadu v Břeclavi převzala firma AVE, patřící stejně jako Sparta pod miliardáře Daniela Křetínského.

Když na sklonku roku 2015 vše vyšlo najevo a soukromé cesty na fotbal začala opozice přetřásat na břeclavském zastupitelstvu, Vojta ani Marták neviděli důvod k rezignaci. Byla to chyba, ale ničeho nezákonného jsme se nedopustili, opakovali svorně.

Čtěte také:

» Rodina Rusňákových: vládci Brna v barvách ANO a s vazbou na Babiše
» Ano posílá do voleb proti hejtmanovi Haškovi jeho vlastního šéfa bezpečnosti
» Faltýnek jr. neustál protekční otazník, v teplárnách končí
» Vláda nad Brnem se drolí, znovu za to může nejednotné ANO
» Infografika: Jak se Andreji Babišovi rozpadá jeho tým na financích

Jak připomněl regionální Deník, který celý příběh sledoval, město má se společností AVE smlouvu na svoz a nakládání
s odpadem za asi 17 milionů korun ročně. A fotbalové výlety s AC Sparta do Moskvy, respektive švýcarského Thunu, se odehrály v době, kdy představitelé břeclavské radnice – zatím bez úspěchu – jednají s vedením odpadové firmy o snížení cen.

Strana ANO miliardáře a ministra financí Andreje Babiše vstupovala do české politiky s hlavním heslem, že chce skončit s neprůhlednými, klientelistickými či korupčními praktikami zavedených stran.

V Břeclavi, podobně jako v mnoha regionálních městech v uplynulých dvou letech, se však čelní politici ANO paradoxně dostali pod palbu “tradičních” ODS či KDU-ČSL. Lídr břeclavských lidovců Richard Zemánek například podle Deníku poukázal na fakt, že lidé z ANO vystupují ve svozových firmách, v nichž má Břeclav menšinový podíl.

Na začátku druhého únorového týdne místostarosta Vojta tlaku podlehl a oznámil rezignaci. “Mou kritizovanou cestu na fotbal jsem si vyhodnotil s tím, že jsem podcenil důsledky toho, jak na celou věc může být nahlíženo. Byla to chyba, která vedla ke vzniku pochybností a kritice. Beru si z toho osobní ponaučení,” citoval Deník slova břeclavského místostarosty Milana Vojty.

Spolu s ním skončil i Marták, oba členové ANO navíc rezignovali i na městské funkce v orgánech firem zabývajících se odpadovým hospodářstvím.

Tříčlenná koalice Pro Region, ČSSD a ANO bude ve městě nadále pokračovat.