Policie obvinila zakladatele hnutí Severočeši z pomluvy

Policie zasáhla do politických šarvátek na severu Čech. Podle informací Neovlivní.cz obvinila významného komunálního politika Jiřího Zelenku z pomluvy. Zelenka, který zakládal hnutí Severočeši, s nímž se dostal i do Senátu, je trestně stíhaný, že pomluvil svou politickou konkurentku z hnutí ANO.

Všechno se znovu točí kolem nahrávky z loňského podzimu, kterou tajně pořídil mostecký zastupitel z hnutí Severočeši Most Jiří Šváb a kterou obratem jeho stranický šéf Jiří Zelenka odnesl na policii kvůli podezření z korupce. Na nahrávce je zachyceno, jak zástupci tří jiných partají (ANO, KSČM a Mostečané Mostu) nabízejí Švábovi výměnou za politickou podporu funkce v městských firmách i bydlení.

Policie tento týden případ odložila s tím, že trestný čin se nestal (psali jsme zde »). Vzhledem k tomu, že v Mostě v době nahrávky padla vláda a utvářela se nová, šlo podle mostecké policie o nabídky, které během povolebního vyjednávání padají. Účastníky schůzky nadto pojilo úzké přátelství; Šváb se ocitl ve složité životní situaci a policie se přiklonila k verzi, že mu letitý přítel prostě chtěl pomoci.

K tomuto případu:

politici_politika_trafika_uplatek
» Politické nabídky versus uplácení. Žalobkyně k mostecké nahrávce
» Byt a trafika za politickou podporu? Nic trestného, řekla policie
» Most má novou vládu, politiky vyšetřuje policie
» Audio: Poslechněte si, jak se obchoduje v komunální politice
» Senátorka o nahrávce z Mostu: Jsme tu zkrátka na Klondiku
» V Mostu se kupčí s hlasy za podporu: Pomůžeš, dostaneš byt
» TOP 10 vlivných na Ústecku: Kmotr, doyen i sveřepá senátorka

“Klíčové bylo zjistit motiv; účel, k čemu byl ten diktafon v kapse. Víme, že v Mostě vznikala nová vláda, nabízely se posty a rozhodně to nebyla záležitost jen jedné strany,” uvedla k případu dozorující státní zástupkyně Eva Vetýšková (celý rozhovor zde »).

Ve stejné době šéf mosteckých Severočechů Zelenka rozdával rozhovory a kritizoval kvůli nekalým praktikám své politické oponenty z ANO, KSČM i od Mostečanů. Ti všichni nakonec skončili v opozici, ve městě teď vládne koalice složená ze Severočechů Most a občanských a sociálních demokratů.

Zelenka nadto v komentářích i ve svých statusech na sociálních sítích připisoval celou aféru na účet mostecké zastupitelky hnutí ANO a rovněž náměstkyně na ministerstvu životního prostředí Berenice Peštové. Opakovaně tvrdil, že právě ona za celou kauzou stojí, že to ona se pokusila jeho lidi uplatit.

Peštová se bránila trestní oznámením. “Jako jeden z nejvýše postavených státních úředníků si nemohu dovolit, aby o mě někdo rozhlašoval takové nehorázné pomluvy,” komentovala svůj krok pro Neovlivní Peštová.

Policie ji nyní dala za pravdu a Zelenku obvinila z trestného činu pomluvy.

“Mohu potvrdit, že ve věci pomluvy bylo sděleno obvinění a je vedeno trestní řízení,” uvedla státní zástupkyně Katarína Danková z mosteckého státního zastupitelství. Další podrobnosti odmítla sdělit s tím, že věc je nadále prověřována.

Sám Zelenka na dotaz Neovlivní.cz nechtěl své obvinění komentovat. “Na to, co se ptáte, nemohu dnes odpovědět,” uvedl ve čtvrtek v reakci na žádost o stanovisko.

O den dříve přitom rezignoval na svůj post mosteckého zastupitele, souběžně skončil i jako radní. Vysvětloval to tím, že se spolupráce nové vlády nad městem hladce rozjela a už ho není zapotřebí.

Případ příliš nechtěla komentovat ani náměstkyně Peštová. “Mám pouze informaci, že trestní stíhání bylo zahájeno a já jsem v dané věci vedena jako poškozená.”

Paragraf pomluvy uplatňuje policie vůči politikům minimálně. Mimo jiné i proto, že jde o sporný paragraf, o jehož zrušení se v odborné veřejnosti dlouhodobě diskutuje.

Jedním z nejznámějších případů, kdy byl z pomluvy obviněný politik, byla kauza někdejšího pražského primátora Jana Kasla. Stíhaný byl v roce 2003 za své výroky o bývalém šéfovi pražské záchranky, při nichž se dopustil nepřesností. Kasl se ale za chyby veřejně omluvil a státní zástupce jeho obvinění zrušil. Argumentoval tím, že není důkaz, že Kasl chtěl šéfa záchranky úmyslně poškodit.