Poslanci rozhodují, zda lidem omezí výběr potravin v obchodech

Sněmovna dnes ve třetím čtení bude řešit návrh poslanců ANO a SPD, který ve svém důsledku omezí výběr potravin v obchodech a některé výrobky může zdražit. Návrh zvýhodňuje velké české agrokoncerny, tedy i Agrofert premiéra Andreje Babiše či rodinné firmy ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Podstata pozměňovacího návrhu spočívá v tom, že v příštím roce by tuzemské supermarkety musely nabízet minimálně 55 procent českých potravin a každým dalším rokem tuto produkci navyšovat o pět procent. V roce 2027 pak mají dosáhnout konečných 85 procent.

“To podle předkladatelů v čele s poslanci Zdeňkem Podalem z SPD a­ Margitou Balaštíkovou z ANO umožní regionálním výrobcům potravin lépe se prosadit na domácím trhu, pomůže to udržet zaměstnanost na venkově a v konečném důsledku snížit uhlíkovou stopu, protože se omezí dovoz jídla přes celou Evropu,” napsal o návrhu iDnes z Babišova mediálního domu.

Návrh předložila v úvodu zmiňovaná dvojice poslanců ANO a SPD. Své podpisy ale připojilo jejich pětadvacet kolegů, přičemž dvacet bylo z těchto dvou stran. Pak ale také jeden poslanec z ČSSD, jeden komunista, jeden občanský demokrat , jeden lidovec a jeden člen Trikolory. V posledních dvou případech jde přímo o předsedy stran Mariana Jurečku a Václava Klause ml.

Projekt Ukradené duše AB

» Ukradené duše, díl I.: Ve stínu stříbrných sil
» Ukradené duše, díl II.: Pyšní pekaři
» Ukradené duše, díl III.: Rytíř z Mělníka
» Ukradené duše, díl IV.: Zbyl jen srub na Vysočině
» Ukradené duše, díl V.: Strach sedláka z Moravy
» Ukradené duše, díl VI.: Jana z Košic

Návrh se sice tváří jako pomoc malým českým firmám, ve skutečnosti ale podle ekonomů naopak některé výrobky zdraží a jiné zcela zmizí z trhu. “Návrh má pouze dva cíle: zdražit výrobky velkých českých agrokoncernů a poslat jim desítky miliard nových dotací na “soběstačnost”,” komentoval chystanou právní normu Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

A podobně mluví i hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská: “Povinnost prodávat určitý podíl potravin domácího původu povede jen ke zdražení potravin pro domácí spotřebitele. Navíc to hraje ve prospěch dominantních domácích producentů potravin, spotřebitelům to nic dobrého nepřinese.”

Kromě objektivních výtek ekonomů pak shrnul ty politické poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek: “Při čtení tohoto návrhu napříč koalicí i opozicí vám dojde, že i kdyby se podařilo komunistickou stranu zakázat, nestalo by se nic. Komunistické myšlení je u nás pevně ukotveno.”

Aktualizováno 28. května:  Poté, co existence návrhu praskla, Andrej Babiš oznámil, že se vrátí zpět do druhého čtení. Na dotaz CNN Prima News uvedl: “Návrh nepodporuji. Vystoupil jsem na klubu. Myslím si, že naši poslanci to vrátí zpět do druhého čtení.”

Návrh jde na ruku velkým zemědělským koncernům jako je třeba Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Ten přitom v minulosti opakovaně čelil kritice ohledně kvality svých některých potravinářských výrobků.

Naposledy to bylo v březnu, kdy salám Čeřínek z holdingové společnosti Kostelecké uzeniny přišel o značku kvality Klasa. Výsledky kontroly Státní veterinární správy totiž ukázaly, že výrobek obsahoval nižší podíl masa, než stálo na etiketě.

Právě Kostelecké uzeniny bývaly kdysi vyhlášeným podnikem. Poté, co jej násilným převzetím získal dnešní premiér, kvalita šla rapidně dolů.  Před lety to popsal někdejší klíčový muž Kosteleckých uzenin, dnes již zesnulý Jan Boček. “Kdybych mluvil s Babišem, tak mu řeknu, že z toho udělal sračku. Dělalo se tam dvě stě tun uzenin denně, teď to dělá bídných padesát a kvalita je v pr… Co jste z toho udělal, pane Babiš? Sračku! A takhle blbě dopadnout nemuseli, kdyby tam měli lepší vedení,” popsal způsob, jak dnešní premiér podnik řídil.

Příběh Kosteleckých uzenin, který najdete ZDE, byl součástí unikátního projektu Neovlivní.cz s názvem Ukradené duše. Popisovali jsme v něm, jak také dopadli lidé, jejichž cesty se kdysi zkřížily s byznysem Andreje Babiše. Nedopadlo to právě nejlépe. Tedy – pro ně. Andrej Babiš vždycky dostal, co chtěl.

Druhý díl seriálu chystáme na léto do tištěného časopisu Neovlivní.cz. Předplácet si jej můžete už teď na této adrese: 

Zdroj náhledové fotografie: Shutterstock