© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Miloš Zeman se nikdy netajil tím, že Bohuslav Sobotka není zrovna jeho kůň. Premiér se rozhodl opomíjet “lánský puč”, prezident zanechal invektiv, celé měsíce byly vztahy obou nejvyšších politiků státu korektní. Ještě v září Sobotka opatrně mluvil o usmíření a prozradil, že mu Zeman nabídl tykání. Křehké příměří je u konce. Utnul je rozhovor ministerského předsedy v Hospodářských novinách.
Sobotka v něm v souvislosti se Zemanovým vystoupením na Albertově otevřeně řekl, že Zeman v Česku šíří nenávist.
“Všichni jsme v sociální demokracii strašně naštvaní na pana prezidenta za to, co udělal. V zásadě legitimizuje šíření xenofobie a nenávisti v naprosto extrémní podobě. To by demokratický prezident dělat neměl.” A dále: “Nejvyšší ústavní činitel země, prezident České republiky, která má hlubokou humanistickou a demokratickou tradici, by podle mého názoru neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, které bylo naplněno šířením velmi intenzivní nenávisti. Myslím, že řadu lidí v naší zemi tím prezident republiky velmi nepříjemně zaskočil.”
Premiér, který během svého projevu 17. listopadu varoval před zkratkovitým uvažováním a zastal se muslimů, jakož i uprchlíků, v HN dále řekl, že se Zeman zařadil mezi evropské politiky, kteří na šíření strachu chtějí vytřískat politické body. “Tím, že Miloš Zeman vystoupil na Albertově 17. listopadu s lidmi, s nimiž stál na pódiu, pro publikum, které se tam shromáždilo, se tak bohužel žel mezi takovéto politiky zařadil.”
Zeman mu na oplátku přes Twitter svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že nemá co nálepkovat. “Myslím si, že dobrý premiér by tak jednat neměl,” podotkl k rozhovoru.
Sám Ovčáček, státní úředník, pak připojil vlastní komentář: “Premiér Bohuslav Sobotka si definitivně vybral: Není hlasem národa. Stal se hlasem médií.”
Faktem je, že pohled Hradu a Kramářovy vily se v posledních týdnech viditelně rozchází: Ať už jde o uprchlickou krizi, nebo směřování Evropy. Česko navíc dostává stále víc signálů ze zahraničí, jak moc si představitelé evropských států a vlád všímají, co prezident říká a jak se chová.
“Zahraniční politici se mnou hovoří, poněvadž jsem byl dvakrát ministrem zahraničí, a už z doby před tím mne z různých činností spousta zahraničních politiků zná. Tudíž mluví se mnou velice otevřeně. A jsou zděšeni. Zděšeni z toho, jak se tady chováme,” uvedl v rozhovoru » pro Neovlivní.cz Karel Schwarzenberg.
Český rozhlas včera s poukazem na dva diplomatické zdroje informoval, že za zrušením návštěvy šéfky evropské diplomacie je právě Zeman a jeho výroky. Federica Mogheriniová oficiálně do Prahy nepřijela kvůli tomu, že se její partner do diskuse, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, zranil na noze a zrušil svůj program. Jenže podle ČRo si ministr končetinu poranil už o víkendu a jeho úřad novinářům ještě ve středu odpoledne rozeslal upomínku, ve které na návštěvu Mogheriniové zve.
Včera také přišel na Hrad protestní dopis pětice českých europoslanců, kteří prezidentovi vyčetli, že se svým chováním 17. listopadu vzdálil demokratickým hodnotám. (Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se europoslanci snaží získat laciné mediální body.)
Mimochodem, Lidové noviny v pátečním vydání informovaly, že akci antiislamistů, kvůli níž se k pamětní desce na Albertově nedostali zástupci studentů, organizovala známá proruská aktivistka Jelena Vičanová. V minulosti na sebe upozornila, že označila členky Pussy Riot označila za “zvrhlé zvrácené štětky”. “Tvrdí, že na Ukrajině po revoluci vládnou fašisté, a aktivně vystupuje na serverech, jež zjevně šíří propagandu Kremlu,” napsaly LN.