Prokáže-li se podvod, odejdu. Ale to se nestane

Vicepremiér Andrej Babiš navázal na středeční vystoupení ve sněmovně, kde se pokusil zažehnat svou aféru Čapí hnízdo, které je vyšetřováno českou policií i evropským úřadem kvůli možnému dotačnímu podvodu. Kabinet prý ve skutečnosti ohrožují ti, kteří ho kvůli kauze kritizují.

Trvalo pár hodin, aby se předseda KDU-ČSL a druhý vicepremiér Pavel Bělobrádek dočkal odpovědi na svá slova, že Babišův problém je potíž pro celou koaliční vládu. “Považuji to za velmi vážnou situaci, protože to snižuje kredit jak samozřejmě pana Babiše, tak celé vlády. Z toho, co jsem si mohl zatím přečíst, tak pan Babiš potvrdil to podezření, že účelově přes svou rodinu v podstatě přepisoval majetek Čapího hnízda,” citoval předsedu lidovců server agentury ČTK (víc zde ») během jeho cesty po USA.

Ministr financí, majitel Agrofertu a předseda ANO využil k odpovědi svému rivalovi z vlády víkendové vydání deníku Právo.

“Považuji za nekorektní chování našeho koaličního partnera, KDU-ČSL, která svolání schůze podpořila a nechtěla změnit stanovisko,” řekl redaktorkám Babiš: “Na podobné podrazy od koaličního partnera se asi budu muset připravit. Není typické, aby koaliční partner hlasoval tak často s opozicí. Nechápu, proč s námi tedy spolupracují.”

Souvislosti:

» Vliv ve vládě: Babiš na sdíleném č. 1
» Index vlivu ve vládě: Bělobrádek je č. 4
» Speciál: Seřadili jsme všechny větvičky Čapího hnízda

A pak, jak se rozhovor rozvíjel, Andrej Babiš přitvrdil. “V poslední době se mi zdá, že právě on (Pavel Bělobrádek – pozn.red) cíleně útočí na naše hnutí, naše ministry. Lže, když píše, že řídím po smskách Agrofert. Od ledna 2014 firmu neřídím. Budoval jsem ji 21 let, než jsem vstoupil do vlády, a funguje sama,” prohlásil například ministr financí.

A dál? Další Babišovy citáty z rozhovoru pro Právo (tady ») přinášíme bez dalšího komentáře.

O práci šéfa lidovců a vztazích v kabinetu
“Přičítám to tomu, že pan Bělobrádek nemá moc práce na svém uměle vytvořeném úřadě, nudí se, chatuje s novináři přes Twitter, a to i na zasedání vlády. Hnutí ANO si vybral za cíl, a to přesto, že s ním vládne. On svými výroky poškozuje koaliční vládu.”

Proč neřekl hned napoprvé, čí je Čapí hnízdo a místo toho kličkoval?
“Nejsem si jist, jestli to bylo důsledkem, jak vy říkáte kličkování. Pravice totiž pak začala říkat, že ji vlastně ani nezajímá, co řeknu. Ale z dnešního pohledu si říkám, že si možná TOP 09 a ODS tou schůzí tak trochu naběhly. Dostal jsem příležitost v přímém přenosu říct občanům celý příběh. Kromě toho si myslím, že snad každý rodič pochopí, že jsem chránil svou rodinu, své děti. Vždyť to je to nejcennější co v životě mám, a chtěl jsem je uchránit mediální štvanice, které jsem vystaven já.” (co se opravdu stalo: nové informace zde »)

Pokud by se ukázalo, že padesátimiliónové dotace pro farmu byl podvod?
“Pokud by se to prokázalo, byť takovou možnost vylučuji, protože všechno proběhlo podle pravidel, pak ano. Ovšem nezapomínejme na to, že v naší zemi se vícekrát stalo to, že lidé, kteří ukázali na korupci, tak byli následně stíhání, souzení a dokonce někteří z nich přišli i o své firmy. Někteří protikorupční aktivisté, whistlebloweři by vám o tom mohli vyprávět. Vzpomeňte si na justiční mafii, účelovou propojenost policie, státních zástupců a soudců za vlády Topolánka s Kalouskem. Česká republika potřebuje zákon o whistleblowingu, aby se lidi nebáli ukázat na korupci.”