Shrnuto pro vás: Hlavní zprávy týdne na Neovlivni.cz

To nejdůležitější, co jsme zjistili ve 14. týdnu roku 2015

Byl to týden, kdy česká média počítala americké vlaječky zdravící vojenský konvoj, který projel Českem, sociálně sítě se vysmívaly samozvanému veliteli odporu proti dragounům Jiřímu Vyvadilovi a komentátoři se přeli, zda Hanča a Tonča, před dvěma lety unesené a nyní zázračně osvobozené ze zajetí v Balúčistánu, konvertovaly nebo nekonvertovaly na islám.

Tolik ze zpráv, které jste na Neovlivni.cz nečetli.

Co jste si přečíst mohli, bylo zásadní zjištění o postupu pražské primátorky Adriany Krnáčové z hnutí ANO, která na vlastní pěst a potají  zásadním způsobem zasáhla do sporu hlavního města se společností Copa Retail, s níž se Praha soudí o výši nájemného, které musí platit za Škodův palác.

1. Krnáčová a Škodův palác

Adriana Krnáčová

Deník Neovlivni.cz získal e-maily, které si Krnáčová vyměňovala se zástupkyní Copa Retail Abigail Schaeffer. Od té si nechala nadiktovat scénář výměny právníků tak, aby vyhovovali protistraně konfliktu.

Byť primátorka není zmocněná k uzavírání jakýchkoli dohod, v korespondenci s Schaeffer, která jí nechtíc utekla, píše zřetelně o tom, že se spolu na osobní schůzce “v zásadě dohodly”.

Nutno dodat, že město se o nájemné soudí roky a kvůli nevýhodné smlouvě platí dvě stovky milionů (celkem jde o 4,4 miliardy korun) ročně. A hraje se o další a ještě větší sumy, které se Copa Retail pokouší vnořit do nové dohody o pronájmu.

Zjištění otřáslo pozicí Adriany Krnáčové na magistrátu. TOP 09 na ni podala trestní oznámení, původní advokát Prahy Vladimír Zoufalý tvrdí, že primátorka ohrozila vyjednávací pozici města.

Sama Krnáčová odmítá, že by jakkoli pochybila. Vlastní partaj – ANO – jaksi netuší, jak se má ke kauze postavit. Není divu, vůdce hnutí Andrej Babiš si „prostě odjel zalyžovat“ a nenechal tu notičky.

2. Co si myslí nejvlivnější muž českého sportu

Miroslav Jansta během rozhovoru.

Miroslav Jansta během rozhovoru.

Je to muž, který má reálnou moc. A po další netouží. Vybudoval si takovou pozici, že při rozhovoru nemá zapotřebí pentlit své příkré názory na politiky či byznysmeny do dárkových balíčků se stuhou.

„Kariéra už pro mě není důležitá. Chtěl jsem dosáhnout ve své profesi úspěchu. Vydělal jsem peníze, uspěl v právních sporech, jsme respektovaní v právním prostředí. A jsme svobodní. Před deseti patnácti lety jsem dosáhl toho, že mám absolutní svobodu. Můžu říkat své názory, protože jsem sociálně zajištěný,“ narovinu říká právník, lobbista, sociální demokrat, přítel několika premiérů a prezidentů Miroslav Jansta. Poslední velký zákulisní hráč české politiky.

Poslední roky ale většinu svého vlivu napřel do sportu, stal se předsedou České unie sportu a v žebříčku Neovlivní.cz získal první pozici v TOP 10 českého sportu.

V obsáhlém exkluzivním rozhovoru tak odkryl třeba léty zavátou nabídku vstoupit do vlády (přemýšlel o ní přes noc a pak řekl ne), zastal se lobistů (provize nejsou úplatky), prezidenta Zemana (taky se za něj občas stydím, ale rozhodně není průměrný). Popsal, proč v současné politice nevidí žádnou osobnost (jsou to lidi bez vzdělání a bez zkušeností), proč si ještě počká, co se vyklube z Andreje Babiše (mě zajímají činy) a svěřil se se skepsí z poměrů  v Česku (panuje tu bezradnost).

3. Kremelské ozvěny

stalose

Deník Neovlivní.cz zveřejnil zatím poslední díl databáze “kremelských ozvěn” v Česku.

V té mapujeme nejen čistou a neskrývanou propagandu, ale především média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty. Tentokrát jsme se propracovali od písmene S k písmenu Z.

Tušili jste například, že web s poměrně chytlavým názvem Stalo-se.cz , který publikuje zprávy o dění Česku i ve světě, informuje o situaci na Ukrajině ryze z ruského pohledu? Staví na ruských médiích a kremelských agenturách, používá expresivní slovník (ukázkově “ukrajinští nacističtí vojáci”, “zločinecká organizace EU” atd.) a schovává se pod pláštíkem “snahy o alternativní informace”.