Komise: Za Sobotky stát poslal do Bruselu lži o prodeji OKD

Sněmovní vyšetřovací komise pro privatizaci těžební společnosti OKD potvrdila, že ministerstvo financí v éře Bohuslava Sobotky poslalo do Bruselu nepravdivé informace ohledně sporného prodeje severomoravských dolů. Tento krok měl tehdy zásadní dopad na skutečnost, že Brusel nezahájil vyšetřování České republiky ohledně protiprávní veřejné podpory. Dokumenty tehdy podepsal přímo Sobotka v roli ministra financí. Dodnes přitom trvá na tom, že nepochybil.

Privatizace OKD byla nejslabším místem politické kariéry bývalého premiéra  Bohuslava Sobotky. A jeho odchodem z politiky kauze zjevně nekončí.

Souvislosti

Data: Neo Grafika: Newslab
» Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD
» Q&A: Co je potřeba vědět na začátku privatizačního procesu
» Právnička ke kauze OKD: Před soud má jít premiér a další politici
» Sobotkovo slabé místo znovu prověří Brusel
» Soud kvůli OKD: Obžalovaní ukázali prstem na Sobotku a Urbana
» Babišův úřad se přihlásil o miliardy v kauze, která jde za Sobotkou
» Končí Sobotkův klid, proces kvůli levnému prodeji OKD je na spadnutí

Sněmovní vyšetřovací komise nyní poslala do Bruselu dokumenty, které potvrzují dřívější zjištění novinářů.

“Předal jsem eurokomisařce Vestager důležité důkazní materiály týkající se protiprávní veřejné podpory v kauze OKD. Ta byla podle nás poskytnuta v rámci privatizace minoritního podílu státu v roce 2004. Stát ho prodal společnosti Karbon Invest pod tržní cenou a bez výběrového řízení. Dospěli jsme k názoru, že Evropská komise, která tehdy kauzu šetřila, nedostala ze strany ČR pravdivé informace o všech relevantních skutečnostech,” prohlásil šéf komise za Piráty Lukáš Černohorský.

Komise případ privatizace z roku 2004 stále řeší a pokud by nyní označila postoj České republiky za nedovolenou veřejnou podpory, znovu by se otevřela otázka, zda stát nemá po nabyvatelích vymáhat další peníze. Doly záhy po prodeji ovládl podnikatel Zdeňka Bakalu

Základy spletitého příběhu položila Klausova vláda, v jejíž éře se stát vzdal majoritního podílu v černouhelných dolech. Sociálnědemokratická vláda Stanislava Grosse pak následně prodávala zbytek. Protože od začátku panovaly pochyby, že stát prodal doly pod cenou, zabývala se už tehdy případem Evropská komise.

A právě Sobotka v roli ministra financí podepsal dokument, který komisi ujistil, že se doly rozhodně neprodaly pod cenou.  Evropská komise se tehdy ministerstva financí v depeši ptala: “13. dubna 2005 učinil Karbon Invest nabídku ke koupi akcií od minoritních akcionářů, která naznačovala, že tržní hodnota OKD se rovná 22,4 miliardy. Hodnota privatizovaného státního podílu by mohla být 10 miliard Kč, oproti 4,1 miliardy Kč, za které byl tento podíl prodán. Jak zdůvodníte tak velký rozdíl mezi cenami?”

Tehdejší Sobotkův úřad však prodej nijak dál neprověřoval a místo toho poslal do Bruselu neúplné informace. Především to,  že stát “zapomněl” při prodeji dolů ocenit dvě desítky dceřiných společností OKD a další nemovitosti. Právě proto byla privatizační cena tak nízká.

Hlavní problém Sobotky byl, že podklady pro Brusel mu připravila advokátní kancelář jeho přítele Radka Pokorného. Ta ale současně pracovala pro Zdeňka Bakalu, který nakonec doly získal. Kancelář tedy neměla logicky žádný důvod zpochybňovat cenu.  (sepsali jsme zde »)

Bohuslav Sobotka dodnes nepřipouští jakékoli pochybení. Trvá na tom, že doly byly prodané za adekvátní cenu. “V době privatizace nebyl posudek na cenu OKD zpochybněn. My jsme neměli žádné informace ani signály, že by znalec neodvedl práci dobře. Mám čisté svědomí,” prohlásil před časem předseda vlády.

Sobotka také v tomto smyslu svědčil u soudu, kde stál znalec, který posudek připravil. A dva úředníci, kteří se podíleli na přípravě privatizace. Všichni byli zatím nepravomocně zproštěni obžaloby. Soudkyně přitom v závěrečné řeči uvedla, že na názoru znalce, za kolik se mají doly zprivatizovat, prodej vůbec nestál. “Bylo to politické rozhodnutí,” prohlásila.