Začíná rozhodování v Rathově kauze. Zvítězí zvíře, které musel krmit?

Nejvyšší soud dnes začíná projednávat případ bývalého hejtmana Davida Ratha, kterého před pěti lety zatkla policie s krabicí od vína napěchovanou miliony korun. Rath hraje o vše. Nejvyšší soud řeší, zda budou do procesu vráceny zpět odposlechy, které soudce Pavel Zelenka označil za nezákonné a tím otevřel Rathovi cestu ke svobodě. Právě odposlechy bývalého politika usvědčovaly z korupce.

Na první pohled obyčejný spor několika různých soudů o výklad pravidel hry dostal jiný rozměr díky temným hrozbám Davida Ratha. Někdejší hvězda sociální demokracie totiž před pár týdny vyslala politikům jasný signál: máme společná tajemství a můžu o nich promluvit.

Tato slova adresoval jak svým stranickým kolegům z ČSSD kvůli partajním financím, tak ministrovi financí Andrej Babišovi kvůli jeho kauze Čapí hnízdo. Je to právě hnutí ANO, kdo má v gesci resort spravedlnosti. ČSSD zase ovládá policii a její představitelé mají užitečné kontakty v justici.

Souvislosti:

» Rozhovor s Rathem o dotaci pro Čapí hnízdo
» Rath krmil tajemné zvíře ČSSD, policie nic nenašla
» Připravil pardon Čapímu hnízdu, dnes je náměstkem ministra
» Exkluzivně: Audit vyměřil za dotaci pro Čapí hnízdo pokutu 6 milionů
» Babiš po dni mlčení: Čapí hnízdo není moje, nic nevím

Nejvyšší soud si je zjevně pochybností ohledně celé kauzy vědom, rozhodovat proto bude překvapivě veřejně. A líčení nařídil hned na několik dní. Obvykle soud rozhoduje bez účasti veřejnosti, v kratším termínu a pak jen zpětně informuje o verdiktu.

A co přesně Rath adresoval ČSSD a Andreji Babišovi? Sociální demokracii varoval ohledně stranického financování, které se  kauze veřejných zakázek ve Středočeském kraji skloňuje už od chvíle, kdy byl politik zatčen. Rath totiž na odposleších, které soud následně vyřadil ze spisu, říkal v kontextu s ČSSD a peněz ze zakázek: “Krmíme to zvíře”. Důkaz, že peníze ze zakázek šly i do partajní pokladny se ale dodnes neobjevil.

Rath nicméně v pořadu Zvláštní vyšetřování portálu Seznam.cz  nově vyslovil vážné obvinění, že do pokladny strany nechával posílat “nezanedbatelné částky” od sponzorů, které od vedení ČSSD dostal za úkol shánět. Z kontextu vyplynulo, že šlo o černé peníze, které neprocházejí účetnictvím.

A co měl David Rath společného s Babišovou kauzou Čapí hnízdo, v níž policie a evropský úřad pro boj s podvody OLAF řeší podezření z dotačního podvodu? O dotaci středočeský úřad rozhodl ještě za jeho předchůdce Petra Bendla. Když se stal hejtmanem Rath, dostal dotační injekci pro Čapí hnízdo na stůl, aby prozkoumal, zda nemá být zrušena.

“Když jsem vystřídal hejtmana Petra Bendla, požádal jsem Regionální operační program o prověření všech dotací, především těch, které šly soukromým firmám. Okolnosti, které mě k tomu vedly, a informace od pracovníků ROP by měly být zkoumány. Mohou hrát ve vyšetřování roli,” uvedl nyní David Rath.

Jak uvádí, byl tehdy s Babišem v kontaktu: “Pan Babiš mě nekontaktoval jen prostřednictvím SMS. Několikrát jsme se spolu následně sešli v přítomnosti dalších osob. Pan Babiš nám o všem dost podrobně vyprávěl.”

Detaily si i tentokrát zatím nechává pro sebe s argumentem: “Nechci, aby Babiš získal prostor působit na svědky.”

David Rath byl původně odsouzen za korupci na osm a půl roku. Jenže odvolací soud vedený soudcem Zelenkou vyřadil z procesu odposlechy, na kterých obžaloba i rozsudek do značné míry stály. Zelenka tvrdí, že odposlechy byly nařízeny nezákonně, protože soud, který je povoloval, nedostatečně zkoumal, jestli k nim jsou skutečně důvody.

Nejde přitom jen o kauzu Davida Ratha. Odposlechy byly vyřazeny ze stejného důvodu i v pobočných kauzách spojených s exhejtmanem. Jde o případy podezřelých zakázek ve Středočeském kraji, kde jsou v podezření mimo jiné vlivné firmy ze stavebnictví nebo zdravotnického byznysu.