Co má obžaloba na Nečasovy: Ladění seznamu a nákup vánočních ozdob

Byla to obrovská politická aféra, když na začátku léta před třemi roky skončila trojice exposlanců ODS – Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa – na krátko ve vazbě kvůli tomu, že výměnou za svůj mandát přijali lukrativní místa. A zatímco jejich stíhání zastavil s poukazem na imunitu soud, ty, kteří za nimi s nabídkou přišli, čeká soud. Radiožurnál zveřejnil, co přesně mají žalobci v rukou na Petra Nečase, jeho choť Janu (dříve Nagyovou) a úředníka Romana Bočka.

Analytička Českého rozhlasu Jana Klímová měla možnost seznámit se s textem obžaloby v kauze údajného uplácení exposlanců státními trafikami. V pátečním vysílání Radiožurnálu uvedla, že žalobci staví své důkazy hlavně na odposleších telefonů. A také na sledování některých schůzek poslanců s vyjednavači (externí link zde »).

Pro připomenutí: Trio poslanců svůj mandát složilo v listopadu 2012. V té době vedli Tluchoř, Šnajdr a Fuksa už třetím měsícem rebelii vůči svému stranickému šéfovi Petru Nečasovi. Odmítali podpořit návrh zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů, kterým by vláda zvýšila DPH. Šlo o návrh z dílny tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska. Nečas s balíčkem opatření spojoval další existenci svého trojbarevného kabinetu.

Čtěte také:

Petr Nečas s chotí Janou u soudu. Repro Čt24
» Dvakrát osvobodila jeho ženu. Teď soudkyně rozhodne o Nečasovi a trafikách
» Žaloba na Petra Nečase za politické trafiky je hotová
» Jak rozumět osvobozujícímu verdiktu nad Janou Nečasovou – Nagyovou
» Jana Nečasová – Nagyová má zaplatit daň za šperky. Má ale z čeho?
» Stíhat Tluchoře, Šnajdra a Fuksu už nepůjde, zjistil Ištvan
» Pelikán: Odchod Ištvana? Počkejme si na konečný verdikt k Nagyové
» Nedal kožich, dostal výpověď. Muzikář na výslechu ke kauze Nagyová
» Šlouf, Dalík či Nagyová. Kdo je dnes nahradil?

Před klíčovým hlasováním však tři poslanci složili poslanecký mandát, nastoupili za ně loajální straníci a paklík zákonů ve Sněmovně prošel. Krátce na to se Marek Šnajdr, expert na zdravotnickou problematiku, stal členem dozorčí rady státního podniku Čepro, Petr Tluchoř měl jít do státního gigantu ČEZ a Ivan Fuksa do Českého aeroholdingu.

V textu obžaloby je přesně vyčísleno, jak si tím měli finančně pomoci. Nejlépe na tom měl být Ivan Fuksa, za manažerský post Aeroholdingu by si přišel kolem deseti milionů za rok.

Dozorující státní zástupce Rostislav Bajger však Českému rozhlasu řekl, že zisky pro poslance nejsou tím podstatným. “Pro nás je podstata to, že to měli slíbené. Slíbily jim to ty osoby, o kterých my tvrdíme, že je uplácely. A slíbily jim to dopředu, předtím, než prohlásili, že rezignují na své funkce poslanců,” řekl Radiožurnálu Bajger.

Uplácet měli Nečas, jeho tehdejší sekretářka Jana Nagyová a tehdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Za uplácení jim hrozí trest v maximální výši šesti let. Všichni vinu popírají a tvrdí, že šlo o obyčejné politické vyjednávání.

Bajger tento výklad v rozhlase odmítl. “Tvrdíme, že se vedlo dvojkolejné jednání. Jedno bylo politické ve sněmovně a proti tomu nic nenamítáme. Pak tady ale bylo evidentně druhé jednání, kde figurovaly obviněné osoby. Ty nabízely úplatek. Směřovalo to k tomu – udělejte něco, aby se nehlasovalo proti daňovému balíčku a vládě, a my vám za to slíbíme, že se o vás postaráme. Zařídíme vám nějaká místa,“ sdělil Radiožurnálu Bajger.

Podle reportérky Klímové jsou v podkladech pro soud zaznamenány konkrétní sms zprávy a popisy schůzek, které mají tuto linku vyšetřování podpořit. Výměny na ose Nagyová – Nečas, ve kterém sekretářka píše svému budoucímu muži, že je vše zařízené a doma mu to vysvětlí. Popisy, jak se domlouvala správná pozice pro Tluchoře i Šnajdra, aby byli “všichni happy”.

“Obžaloba jako důležitý důkaz uvádí také konverzaci krátce před a poté, co poslanci veřejně oznámili svůj odchod ze sněmovny, což se stalo 7. listopadu 2012. Jejich rozhodnutí 6. listopadu vysílala Česká televize. A policie zmonitorovala SMS Romana Bočka manželce. ‘V rámci komunikace, který televizní program sledovat, sděluje, že je to výsledek jeho práce,’ stojí v obžalobě,” uvádí Klímová. “Telefonovat si měl tehdy Boček také se šéfem Českých drah Petrem Žaludou, který se ho ptal, jestli platí všechno, co si říkali. Na to měl od Bočka dostat odpověď: ‘Všechno platí. Jdeme do toho’.”

Některé vzkazy byly podle Radiožurnálu zašifrované. Schůzka v sestavě Nagyová, Boček, Tluchoř se odehrála pod záminkou “doladit seznam” a “dát si na to ruku”, píše se například v obžalobě.

“Jana Nečasová pak Bočka večer, zřejmě po schůzce, poněkud kódovanou řečí žádá, aby o tom nikde nemluvil. ‘… jak jsme spolu šli nakoupit ty vánoční ozdoby, tak prosím neříkejte někomu, kde jsme je nakoupili, ať nás někdo nekopíruje,’ říká Bočkovi. Druhý den, ráno, tedy 7. listopadu, se pak Jana Nečasová Bočka ptá: “… A tu pizzu včera jak jste vezl od nás, tak byla v pořádku…” a Boček odpovídá: ‘Ano, všechno jsem zařídil’,” cituje Český rozhlas z listin.

Žalobci se kromě dalších informací z odposlechnutých schůzek a sms zpráv opírají i o podobné případy ze zahraničí; podle rozhlasu jsou v obžalobě popsány čtyři případy obdobných politických kauz ze Španělska, Itálie, Rakouska a USA. “Například v Itálii šlo o případ senátora, který po dohodě se Silviem Berlusconim hlasoval proti návrhům vlády Romana Prodiho, aby ji shodil. Postupně měl získat 3 miliony eur,” uvedla analytička Klímová.