Další malér soudce Bureše: Oběd s Radkem Pokorným

Dva roky poté, co musel předseda vrchního soudu v Praze Jaroslava Bureše vysvětlovat své kontakty kvůli účasti na večírku exministra Pavla Němce, je na stole další podobný případ. Tentokrát Bureš čelí kritice za svůj oběd s vlivným zákulisním hráčem a právníkem spojovaným zejména s ČSSD Radkem Pokorným. Burešův oběd řeší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Kvůli večírku u Pavla Němce hrozila Burešovi před lety kárná žaloba, ministr spravedlnosti to nakonec vyřešil domluvou. Nyní ale Lidové noviny upozornily, že Bureš poobědval v restauraci Kalina s právníkem Radkem Pokorným, jinak také osobním přítelem sociálnědemokratického premiéra Bohuslava Sobotky.


Oba vlivní hráči tuzemské justice a politiky se sešli v době, kdy v politickém zákulisí rezonuje rozsudek Burešova Vrchního soudu, který významně nahrál někdejšímu hejtmanovi za ČSSD Davidu Rathovi. Soudce z Burešova soudu vyřadil z procesu odposlechy coby hlavní důkaz. A nadto s ryze subjektivním zdůvodněním. V případu Rath se od počátku spekuluje o tom, že část peněz z cinknutých zakázek středočeského kraje šla do stranické pokladny. A jestli o tom někdo ví, pak je to David Rath.

Jaroslav Bureš ovšem neviděl nic špatného na své účasti na párty u Pavla Němce, stejně pak přistupuje k obědu s Pokorným.

“Asi bychom totiž těžko našli mnoho soudců, kteří nemají v řadách advokátů přátele, zejména spolužáky, s nimiž chodí na pivo, sportují, nebo zajdou na oběd a večeři. Nezávislost soudce se odvíjí od jeho osobní integrity,” prohlásil pro Lidové noviny Bureš.

Jenže, jak už při prvním Burešově maléru lakonicky shrnula bývalá soudkyně Ústavního soudu a dnešní senátorka Eliška Wagnerová: “Soudce nesmí zavdat příčinu k pochybnostem o své nestrannosti.”

Stejný názor tehdy zastával ministr Pelikán, který dokonce rozjel přípravy kárné žaloby na Bureše. Nakonec od ní ale ustoupil. “Záležitost jsem nechal prověřit příslušným odborem ministerstva spravedlnosti. Sešel jsem se osobně i s panem předsedou Burešem, který uznal svou chybu a slíbil, že už se to příště nestane. To považuji za dostatečné,” řekl tehdy ministr Pelikán.

Nyní řeší Pelikán identický problém. Znovu si Bureše předvolal na kobereček. Jak ale dodávají LN, výsledky pohovoru nechce zveřejnit.