Kellner koupil firmu, která na sebe přivolala Babišův hněv

Nákup plzeňské Škody Transportation – největší obchodní transakci roku – který skupina PPF oznámila o víkendu, provází výbušné politické souvislosti. Škoda totiž ještě se svými původními majiteli vyvolala arbitráž, v níž vyhrála nad státem 1,2 miliardy korun. Rozpoutala se tím nejen vlivová válka o mocný arbitrážní soud, ale podnik na sebe přivolal i hněv budoucího premiéra Andreje Babiše. Jak si s tímto obchodním sporem poradí PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera?

Obchodní spor státu, do něhož je zapletený přítel současného premiéra Bohuslava Sobotky a hraje se v něm kromě státní miliardy také o reputaci rozhodčího soudu coby mocného zákulisního nástroje,  je aktuálně u soudu. Tam se ministerstvo dopravy snaží anulovat původní miliardový arbitrážní verdikt, v něm stát prohrál spor o dodávku lokomotiv.

PPF tedy koupila největší firmu z oblasti dopravního strojírenství ve střední a východní Evropě zatíženou obřím konfliktem s budoucím premiérem. Hraje v něm roli především Radek Pokorný, blízký spolupracovník odcházejícího premiéra Bohuslava Sobotky.

Deník Neovlivní.cz už před dvěma lety upozornil na Pokorného komplikované postavení: fakticky totiž ovládá rozhodčí soud. Současně ale ve sporu, který rozhodoval právě tento arbitrážní soud, zastupovala jeho advokátní kancelář Škodu Transportation.

“Dělají si srandu? Škoda Transportation má podle rozhodčího soudu dostat miliony za to, že dodala lokomotivy o 5 let později než měla!,” komentoval rozzlobeně arbitrážní verdikt Andrej Babiš, ještě v pozici ministra financí. A nařídil právníkům, aby se o prohranou arbitráž soudili. Soudní verdikt zatím ještě nepadl.

KONTEXT

» Politicky výbušná arbitráž: Dráhy už zaplatily 1,2 miliardy korun
» Právník Pokorný píše ministrovi: Sviňárny! Že vám není hanba
» Číslo 6 na odstřel. Kdosi chtěl zničit právníka americké kanceláře
» Stát prohrál obří arbitráž, dráhy musí zaplatit přes miliardu korun
» Námitka podjatosti se zamítá, bitva státu a “Pokorného” soudu vrcholí

Jak si s komplikovaným vztahem budoucího premiéra k nově nabyté firmě poradí Kellnerova PPF zatím není jasné. Skupina totiž o víkendu pouze potvrdil, že Škodu Transportation koupila.

“Skupina PPF oznamuje, že podepsala smlouvu o koupi 100 procent akcií společnosti Škoda Transportation včetně dalších aktiv souvisejících s činností Škoda Transportation; zejména ochranných známek Škoda a nemovitostí využívaných pro provoz společnosti. Součástí transakce je i závazek skupiny PPF poskytnout společnosti Škoda Transportation provozní úvěr za účelem financování nezbytných potřeb společnosti,” stojí v prohlášení PPF.

Jak je ve smlouvě ošetřena teoretická možnost, že Škodovka bude muset více než miliardu vracet státu, prohlášení PPF neuvádí. Skupina nezveřejnila ani kupní cenu. Hospodářské noviny tvrdí, že Petr Kellner zaplatil za plzeňskou Škodu deset miliard.

Miliardový obchodní spor se podle insiderů může stát cenným artiklem v poziční bitvě o vliv. Nejen mezi Babišem a Kellnerem. Případ totiž vyvolal diskusi o fungování rozhodčího soudu jako takového. Významnému zákulisnímu hráči Pokornému se povedlo vybudovat největší arbitrážní soud, který je zároveň vlivovou institucí. A to mimo jiné proto, že mnozí advokáti jsou soudu zavázáni přes odměny, které z často stamilionových či miliardových sporů mají.

Radek Pokorný i rozhodčí soud jako instituce doposud jakékoli pochybení v případě Škody Transportation odmítali. Do karet jim nahrálo i to, že některé z kauz rozhodovaných na tomto arbitrážním soudu sice zkoumala policie, nikdy ale nikoho neobvinila.

Sporem mezi Škodou Transportation a státem se nyní zabývá i Evropská komise, kam ministerstvo dopravy loni poslalo stížnost pro podezření z nedovolené podpory. Evropští komisaři zkoumají, zda se nedovolené veřejné podpory ve prospěch soukromé společnosti svým verdiktem nedopustil právě zmiňovaný arbitrážní soud při hospodářské komoře a agrární komoře.