Premiér poprvé k miliardové arbitráži: Chci smír

Premiér Bohuslav Sobotka se poprvé veřejně vyjádřil k miliardové arbitráži, kterou státní České dráhy prohrály se společností Škoda Transportation. Jde zároveň o spor pro něj velmi pikantní – Škodu ve sporu zastupuje premiérův přítel Radek Pokorný.

Zatímco České dráhy podporované ministrem dopravy ze ANO Danem Ťokem podaly kvůli prohrané arbitráži se Škoda Transportation trestní oznámení a jakoukoli dohodu s firmou odmítají, premiér dal nyní najevo: Preferuji smír.

Více o sporu o arbitráže:

» Dělají si srandu? Babiš zuří a útočí na Pokorného soud
» Stát prohrál obří arbitráž, dráhy musí zaplatit přes miliardu korun
» Zákulisní bitva o arbitráže: Sokol proti Pokornému
» Přehledně: Kdy Sobotkův přítel pracuje proti státu
» Už žádné rozhodčí doložky, rozhodl Ťok
» Právník Pokorný píše ministrovi: Sviňárny! Že vám není hanba
» Vlivná instituce Sobotkova přítele pod drobnohledem policie

A trestní oznámení a veřejné vzkazy o “nehorázném rozsudku” se mu zjevně nezamlouvají.

Vyplývá to z premiérovy písemné odpovědi na interpelaci poslance za ANO Martina Kolovratníka.

“Pokud to bude jen trochu možné, je nezbytné usilovat zejména o dořešení tohoto sporu bez dalšího eskalování. Ačkoli mi nepřísluší posuzovat tento spor z právního hlediska, pevně věřím, že i v této poněkud vypjaté situaci lze nalézt smírčí řešení, které bude příznivé pro obě smluvní strany,” napsal Bohuslav Sobotka v odpovědi, kterou má Neovlivní.cz k dispozici.

Premiér současně nabádá k obnovení rozhovorů mezi oběma stranami. Argumentuje přitom mimo jiné tím, že jde na obou stranách sporu “o významné zaměstnavatele”.

Poslance Kolovratníka ale Sobotkova odpověď neuspokojila a hned ve čtvrtek bude žádat premiéra o její doplnění.

“Nejenže neodpověděl na mé konkrétní  otázky, ale z jeho odpovědi je zřejmé, že tlačí na dohodu. Ale on přece zastupuje stát, nikoli zájmy soukromé firmy Škoda Transportation. Můžu se jen ptát, zda s jeho názorem souvisí fakt, že jeho přítel Radek Pokorný zastupuje onu firmu a navíc je místopředseda rozhodčího soudu, který rozhodl v neprospěch státu,” komentoval odpověď Kolovratník.

Hnutí ANO, jehož lídr Andrej Babiš kvůli arbitrážními verdiktu zahltil svůj twitterový účet smrští rozzlobených tweetů, kvůli případu požádalo o svolání koaliční rady. Stalo se to už koncem loňského roku, do dnešního dne ale vládní koalice případ neřešila: nestačila jej projednat.

Celý případ s prohranou arbitráží je přitom vysoce politicky citlivý. Hraje se v něm nejen o stovky milionů, ale i o reputaci stálého rozhodčího soudu a potažmo i její klíčové postavy – právníka Radka Pokorného. Místopředsedy soudu a zároveň majitele kanceláře, která ve zmiňovaném sporu zastupovala Škodu Transportation. A spor řešil právě “jeho” soud.

Babišovo hnutí ANO současně systematicky pracuje na omezení role Pokorného soudu. Nejprve ministr Ťok zakázal u nových smluv v resortu uzavírat rozhodčí doložky, nyní se podle zjištění Neovlivní.cz rodí v ANO nový zákon, kterým by se rozhodčí doložky zakázaly plošně ve všech státních firmách a organizacích.