Kmotr Novák je zpět, jeho soudce zatčen za korupci

Protikorupční policie ve středu zadržela chomutovského soudce Ivana Nováka. Server Aktuálně.cz uvedl, že důvodem jeho zatčení jsou případy podmínečného propuštění vězňů, u kterých soudce rozhodoval. Z nich nejznámější je asi rozhodnutí pustit po dvou letech vězení na svobodu Alexandra Nováka. Bývalého senátora ODS a jednoho ze symbolů kmotrovské politiky v Česku.

V květnu to bude rok, co soudce chomutovského soudu Ivan Novák vyhověl žádosti o podmínečné propuštění Alexandera Nováka. Ve věznici ve Všehrdech si odpykával čtyřletý trest za přijetí obřího, čtyřicetimilionového úplatku, jeho brány opustil po dvou letech poté, co soudci postačila záruka motorkářů z občanského sdružení Gryphons.

Alexandr Novák – někdejší senátor za ODS. Repro: Čt24

Alexandr Novák – někdejší senátor za ODS. Repro: Čt24

“Sdružení navrhlo, že s odsouzeným bude spolupracovat, což už se v minulosti dělo. Zákonná podmínka je tedy splněná,” vysvětlil tehdy serveru Lidovky.cz soudce Ivan Novák (s A. Novákem jej nepojí příbuzenský vztah, pozn. red.). Přesvědčily jej “dlouhodobé osobní kontakty”; Alexandr Novák pomohl třeba sehnat na motorkářský sjezd veterány.

Nyní si pro stejného soudce došla protikorupční policie. “Podle našich informací byl dneska zatčen,” řekla online deníku Aktuálně.cz mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová. Zprávu následně potvrdil – bez dalších podrobností – mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Česká televize uvedla, že vedle Ivana Nováka byl zatčen také advokát a bývalý elitní policista Josef Doucha.

Aktuálně.cz s odkazem na zdroje z vyšetřování tvrdí, že se protikorupční policie začala o Ivana Nováka intenzivně zajímat právě v souvislosti s případem jeho jmenovce Alexandra. Krajský soud po překvapivém propuštění nařídil prověrku jeho soudcovské práce, prověřovat se měla i další podobná rozhodnutí. “Poté bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele,” uvedla pro Aktuálně.cz Trejbalová.

TOP 20 vlivných v Ústeckém kraji:

Jan Dienstl, vládce Ústeckého kraje »
Vlivní na severu na pozicích 2 – 5 »
Vlivní na severu  na pozicích 10 až 5 »
Vlivní na severu na pozicích 20 až 10 »
Rozhovor s Hausenblasem z Pro! Ústí: Babiš spustil něco, co nedomyslel »
Analýza: Jak se přepsala mapa vlivu Ústecka? Kmotři jsou zpět »

Alexandr Novák se mezitím bezpečně vrátil na pozice, které v regionu měl před svým uvězněním: znovu se začlenil mezi šedé eminence severu. Redakce Neovlivní.cz to zjistila během svého mapování vlivu v Ústeckém kraji. V žebříčku TOP 20 se Novák dostal do první desítky ».

“On i Patrik Oulický jsou zpět, jen nejsou tolik vidět a částečně změnili své zaměření. Oulický se například přešaltoval na byznys kolem vody. Umí se zkrátka dohodnout s každým,” komentoval situaci pro Neovlivní dlouholetý severočeský aktivista a bývalý poslanec Tomáš Jarolím. “Oba přišli na to, že jim půda pod nohama není tak horká, jak se ještě před pár lety zdálo. Předčasné propuštění Nováka z vězení je v tom jen utvrdilo.”

Stejně mluví i Martin Hausenblas z hnutí PRO! Ústí, kterého do vrcholové regionální politiky vynesla touha Severočechů po změně. “Od doby, kdy tu neomezeně vládli Novák s Oulickým, se svět sice přece jen změnil, je ale zcela evidentní, že vliv pořád mají. Ovlivňují to tu ve skrytu. Tady na severu totiž není rozdíl mezi komunisty, odeesáky či sociálními demokraty. V politice jsou tu lidé, kteří si sice občas jdou po krku, ale nakonec se vždycky dohodnou. O sférách vlivu, i o tom, jak co bude,” odkrývá místní poměry Hausenblas, který byl osm měsíců náměstkem ústeckého primátora.

 

Data: Neovlivní.cz, Grafika: NewslabData: Neovlivní.cz, Grafika: Newslab