TOP 10 vlivu v justici: číslo 4

Píší zákony, které ovlivňují životy nás všech. Angažují se v kauzách, kvůli nimž padají vlády. Hledáme u nich zastání, když všechno ostatní selže. Právníci. Deník Neovlivní.cz připravil žebříček deseti nejvlivnějších lidí tuzemské justice.


 

ČÍSLO 4: PAVEL ŠÁMAL

Zdroj: nsoud.cz

Narozen 24. září 1953 v Náchodě. Uznávaný odborník na trestní právo, od ledna 2015 předseda Nejvyššího soudu.

Profesora Šámala si mnoho lidí s mocenským vlivem v justici dlouho nespojovalo. Odborná a částečně laická veřejnost sice věděla, že je autorem nového trestního zákoníku a už od roku 1993 soudcem Nejvyššího soudu, stále byl ale chápán spíše jako mimořádně inteligentní a vzdělaný vědec a akademik než reálný mocenský hráč.

To se ovšem před časem začalo měnit, když si právníci začali všímat, jak dovedně si (na evropské poměry) dokázal vytvořit monopol v oblasti trestního práva: nejen, že nový zákoník napsal, ale také si ho okomentoval a jako člen Nejvyššího soudu ho může i judikovat.

Šámal během let upevňoval svou pozici nejen intelektem a znalostmi, ale i mimořádnou pracovitostí, s níž dokázal “pendlovat” mezi pražskou, plzeňskou i olomouckou právnickou fakultou, ministerstvem spravedlnosti a brněnským Nejvyšším soudem. Byl zkrátka všude a znal každého.

Dokázal si tak vybudovat výborné vztahy s politiky, ale i s rozhodujícími justičními funkcionáři v čele s šéfy Ústavního soudu Pavlem Rychetským a Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou. “Profesor Šámal je velmi vzdělaný, poctivý a pracovitý člověk, který dokáže vidět věci komplexně,” říká Baxa.

Právě on a Rychetský doporučili podle informací deníku Neovlivní.cz svého kolegu do funkce předsedy Nejvyššího soudu. Letos v lednu tak Šámal získal jednu z nejdůležitějších funkcí v celé justici.

TOP 10 v justici: Pavel Šámal

Spojení jeho kontaktů, renomé, pracovitosti a oficiálního postu jej předurčuje k útoku na ještě vyšší příčky žebříčku Neovlivní.cz, než je současná čtyřka. (Tam získal nejvíc bodů za monopol k trestnímu zákoníku 85%, odborný respekt 90% a kontakty 75%). K tomu mu ale ještě chybí, aby obstál i jako funkcionář: tedy manažer a lobbista justice, který dokáže měnit svůj obor k lepšímu nejen legislativně, ale i prakticky. Tedy aby zvládl řízení Nejvyššího soudu a společně s kolegy i celé justice.

O tom, zda na to má, panují pochybnosti. Šámal je totiž znám konfliktní povahou a častými hádkami se svými názorovými oponenty. (Právě kvůli své prchlivosti hodně bodů v měření Neovlivní.cz ztratil.) “Otázkou je, jak bude nebo nebude zvládat roli manažera a člověka, který musí stmelit kolektiv lidí, který je velmi různorodý,” uvedl předseda ústavněprávního výboru Sněmovny Jeroným Tejc z ČSSD.

Šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa má ale v Šámala důvěru. “Pana profesora znám 25 let a je pravda, že někdy se trochu víc hádal, ale postupem času vyzrává a mění se. Mám radost z toho, jak se mu vede ve funkci předsedy Nejvyššího soudu. Dokáže jej vidět kriticky, nebojí se to říct a cítím z něj obrovskou vůli a energii zlepšit soud k lepšímu,” říká Baxa.

O vlivu pak Pavel Šámal říká: “Mít vliv” podle mého pojetí je hlavně jeho spojení s odpovědností za jeho používání, které by mělo být velmi uvážlivé se zaměřením na podstatné problémy Nejvyššího soudu a justice jako celku. Vliv je třeba navíc používat omezeně s důrazem na odpovědnost vůči justici a společnosti jako celku a při vědomí, že Předseda Nejvyššího soudu je stále soudcem, který musí dbát na nezávislost a nestrannost nejenom svou, ale i všech ostatních soudců a soudnictví jako celku.”

»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 10 ZDE
»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 9 ZDE
»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 8 ZDE
»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 7 ZDE
»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 6 ZDE
»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 5 ZDE