© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
To nejdůležitější, co jsme zjistili ve 30. týdnu roku 2015.
Nebyl to šťastný týden. Na jeho úvodu se v Libanonu v nebezpečném údolí Bikáa nedaleko syrských hranic ztratila pětice Čechů a únosci se (zřejmě) stále neozvali. “Máme některé nové informace a v této chvíli je prověřujeme. Budeme zkrátka ověřovat jejich věrohodnost,” komentoval v pátek situaci šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.
Vláda se v půli týdne vypravila vlakem na výjezdní zasedání do Ostravy, kam ovšem nedojela: Pendolino zastavila tragická nehoda na přejezdu ve Studénce. Vlak, který vyjel o pár spojů dřív, narazil do kamionu, který vjel na přejezd navzdory výstraze a zůstal mezi závorami. Zemřeli tři lidé. Neuplynulo ani 24 hodin od neštěstí a televizní záběry ukazovaly další kujóny, jak na přejezd ve Studénce najíždějí za veselého blikání červených výstražných světel… Lidská blbost nemá mezí, chtělo by se dodat.
Událostí týdne pak byla hořká tečka za kariérou někdejšího prominenta ČSSD Davida Ratha. Osm a půl roku natvrdo, zabavený majetek v hodnotě 22 milionů korun a dokonalý popis, jak politik zvolený lidem bezskrupulózně profitoval ze své moci.
Případu Davida Ratha jsme se obšírně věnovali, ale zprávám na Neovlivní.cz vévodilo jiné téma: exkluzivní zjištění, že k soudu míří první případ, v němž budou firma a manažeři lídra hnutí ANO Andreje Babiše čelit obžalobě z machinací s veřejnými penězi.
Policie se podle zjištění Neovlivní.cz chystá uzavřít případ podezřelých zakázek pro Českou poštu, kvůli nimž jsou obvinění Babišovi zaměstnanci ze společnosti Agrotec, a chce jej poslat k soudu (podrobněji zde »). Hustopečská společnost poště dodává auta a stará se o její vozový park. Nejde o málo peněz: Babišova společnost získala za posledních deset let od státního podniku zakázky za téměř 600 milionů korun, přesně 575 331 tisíc (detailní rozpis zde »).
Případ je nepříjemný nejen pro Andreje Babiše, coby vlastníka společnosti Agrotec: v kauze je totiž obviněna i celá hustopečská firma jako právnická osoba, což by v případě odsouzení mohlo vést až k jejímu faktickému konci. Kvůli kauze ale může tratit na kreditu zejména jeho blízký spolupracovník, místopředseda partaje a šéf parlamentní frakce ANO Jaroslav Faltýnek. Osobně sice v kauze obviněný nebyl, ještě loni v dubnu ale působil jako předseda představenstva společnosti Agrotec.
O co přesně jde? Redakce Neovlivní.cz získala dokumenty ke kauze možné manipulace veřejných zakázek pošty, které nashromáždila policie. Jde o hodiny odposlechů a svědectví, která ukazují, že Agrotec byl do manipulace tendrů zapojen. Klíčové se jeví přiznání jednoho z bývalých manažerů státního podniku, který vicepremiérovu firmu potopil ».
Jak na závažná zjištění reagovali politici, kteří se pod hlavičkou ANO stavícím na boji s korupcí vyšplhali do nejvyšších pater politiky? Nijak. Když mlčí Babiš, mlčí též ».
Zjistili jsme, že ředitele protikorupčního fondu Petra Soukenku doprovázeli zhruba dva týdny na každém kroku tělesní strážci.
Soukenka totiž čelil výhrůžkám v souvislosti s vyšetřováním amnestie bývalého prezidenta Václava Klause. Policejní vyšetřování Klausova pardonu odstartovaly právě informace od Soukenky. Souvisely s tajným kontem v zahraničí, na němž se scházely stovky milionů korun.
Z informací Neovlivní.cz vyplývá, že výhrůžky přišly od člověka spojeného s podsvětím. A zcela jednoznačně zazněly v souvislosti s případem konta a amnestie.
“Bylo mu řečeno, že každý si píše svůj osud sám. A že je v jeho zájmu, aby vzal všechno zpátky. Jinak si může přičíst následky sám. Toho člověka znal, proto nebral hrozbu na lehkou váhu,” uvedl zdroj obeznámený s případem. (detailněji zde »)
Tři roky a dva měsíce od svého zatčení s krabicí od vína napěchovanou úhledně vyrovnanými sedmi miliony korun si bývalý hejtman David Rath vyslechl první rozsudek. Zcela jistě první, nikoli poslední: Ač se sám vyhlašování neúčastnil s tím, že se radši bude starat o své pacienty, prostřednictvím sms do médií ještě behěm čtení rozsudku vzkázal, že se proti verdiktu odvolá.
Pro Ratha nemohl být odsuzující verdikt překvapením. Soudce Robert Pacovský to naznačil už v dubnu, kdy poslal na sedm a půl roku do vězení Rathovy blízké spolupracovníky Kateřinu Pancovou (nyní Kottovou) a Petra Kotta. U Ratha byl řetězec důkazů prakticky totožný jako u Kottových: byly nalezeny peníze, odposlechy aktérů jednoznačně doložily, že šlo o úplatky a vše ještě podpořila svým svědectvím spolupracující obviněná.
Na Neovlivní.cz jsme se soustředili na jednu linku kauzy, která souvisí nikoli s trestem, ale s úplatky. Tedy – co jsme se díky soudu dozvěděli o politicích a jejich slibech voličům. Policejní odposlechy Davida Ratha ukázaly obrovskou míru despektu a pohrdání, jež hejtman pro lidi ve svém kraji měl. Připomeňte si, co o nich Rath také řekl »
Sabina Slonková, šéfredaktorka deníku Neovlivní.cz a autorka knihy “Spis Rath”, byla ve čtvrtek v podvečer hostem Českého rozhlasu 1 – Radiožurnál, který vysílal speciál k soudnímu finále s Davidem Rathem. Nabízíme vám stručný výtah z pořadu ».
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek získal další čas.
Premiér Bohuslav Sobotka mu na nedávné schůzce zkraje července sdělil, že jej prozatím neodvolá, nicméně zadal mu nové úkoly, které má ohrožený ministr do podzimu splnit. Ty mají být spojeny zejména s personální problematikou.
Vyplývá to z informací, které deník Neovlivní.cz získal z vládních kruhů. “Premiér se s Mládkem sešel předminulý pátek. Výsledek schůzky byl, že jej zatím odvolávat nebude,” uvedl člen nejužšího vedení sociální demokracie.
Ministerský předseda ministrovi vyčítá, že podle jeho názoru není dostatečně razantní a neumí prodat úspěchy svého resortu. Na pozadí se ale podle zjištění Neovlivní.cz odehrává souboj o ovládnutí některých státních společností, kdy Mládek odmítá jít na ruku lidem z premiérova blízkého okolí. Podrobněji zde »
Páteční rozhovor s lidmi, kteří inspirují, jsme tentokrát věnovali Matěji Hollanovi z Žít Brno. Náměstek brněnského primátora v něm hovořil nejen o tom, jaké to je změnit stranu barikády a z občanského aktivisty se stát politikem. Popsal například, jaký ohlas má “Rok smíření” s vyhnanými brněnskými Němci.
“Reakce od velkého množství lidí jsou strašně pozitivní. Samozřejmě, že od páté kolony v ČSSD se Zdeňkem Škromachem v čele na to přicházejí úplně neuvěřitelné hloupé reakce, ale to je jejich byznys, ať se s tím vypořádají sami. Od začátku jsme věděli, že to v rámci České republiky a Brna určitě bude kontroverzní téma. Zajímalo nás, jak se na to budou lidé dívat, zda to budou oceňovat za hranicemi. Reakce jsou obrovské. Nedávno zmínil Rok smíření v jednom ze svých projevů dokonce německý prezident Joachim Gauck. Takže toto brněnské gesto proniklo nejvýš, kam vůbec proniknout mohlo. Brno jako první město ve východním bloku dalo vědět, že způsob, jakým bylo po válce naloženo s německy mluvícím obyvatelstvem v českých zemích, nebyl minimálně korektní.”
Celý rozhovor s Matějem Hollanem naleznete zde ».
Děkujeme za vaši pozornost a přízeň a těším se příští týden!