Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To nejdůležitější, co jsme zjistili v 28. týdnu roku 2015.

Uplynulý týden musel každého přesvědčit, že sledovat tuzemskou politiku je mnohem zábavnější než léto repríz v tuzemských televizích. Jednala sněmovna a jen během první hodiny – to se projednával program – lítali vzduchem pánové Husajn, Hitler i osvětimská lež. A to jsme nemohli tušit, jaká estrádní čísla jsou nachystána na pátek, kdy poslanci projednávali Babišův=vládní návrh na zavedení elektronické evidence tržeb.

Sám ministr financí nakráčel na sál s obřími maketami účtenky z online pokladny a už to jelo. Pojďme si to přehrát:

Zdroj: Twitter

Zdroj: Twitter

Andrej Babiš: Kráčí s účtenkami. “Přinesl jsem poslancům ukázat jaké údaje z účtenky získá finančák: DIČ, cena, DPH celkem! To už snad nikdo nepřehlédne.”
Miroslav Kalousek: Žádá o krátkou pauzu. “Tady byli nějací demonstranti s cedulema.”
Kalousek: Jde k řečnickému pultíku a lepí na něj plakát s karikaturou Andreje Babiše a nápisem: “Tvoje žena neví, kolik vypiješ piv, Andrej ÁNO.”
… probíhá hádka o návrh zákona…
Kalousek: Vyčítá Babišovi, že tahá ze svých firem dividendy a ty přitom odvádějí státu málo na daních. “Takže s takovou platební daňovou morálkou, pane podnikateli a ministře financí v jedné osobě, běžte do karusele.”
Babiš: “Moje firmy zaplatily 872 milionů daní minulý rok. Kolik vy jste zaplatil, pane kolego, kolik?”
Kalousek: Využívá nepozornosti AB a s fixou se plíží k účtenkám. “Andreji, největší neplatič daní jsi ty,” chystá se napsat.
Babiš: Zlobí se. “To fakt nemá úroveň. Pan Kalousek mi poničil účtenku, je to majetek ministra financí, vy říkáte, že to patří každému, nevím, jestli si všichni budeme psát na svoje věci.”
Milan Chovanec: “Kolega Babiš si dnes donesl velkou účtenku, kolega Kalousek transparent. Že bych na příště taky něco vzal?” tweetuje.

Podstatné: návrh o EET prošel prvním čtení a míří do výborů. Poslanci také v prvním kole podpořili brannou novelu, z níž ale vypadnou slibované plošné odvody. Už třetím čtením – a tudíž na cestě do Senátu – je vládní návrh, který zvyšuje pravomoci zpravodajských služeb. Prolamuje daňové tajemství a umožňuje zpravodajcům žádá od telekomunikačních operátorů data o jejich klientech.

Svět se točil kolem jiných témat: stále nevyřešenou krizí v Řecku. Brutálním propadem čínských akciových trhů. Situací kolem uprchlíků. Česká vláda jich hodlá přijmout 1500.

Tolik k dění, kterému jsme se příliš nevěnovali.

Výbušný audit

peníze

Hned z kraje týdne jsme zveřejnili exkluzivní informaci » o závěrech auditu, který si nechalo zpracovat ministerstvo financí a momentálně ho má na stole Andrej Babiš.

Jde o mimořádnou prověrku, jak stát v posledních deseti letech spravoval státní dluh. Deník Neovlivní.cz měl možnost se s auditem rámcově seznámit. Jeho klíčové závěry jsou následující: Ztráty kvůli postupu ministerstva financí, které státní dluh spravuje, přesahují deset miliard korun. Ministerstvo při obchodech s bankami opakovaně sjednávalo pro stát krajně nevýhodné podmínky – například při derivátových operacích banky dostávaly vybrat, zda úroky od MF mají být fixní nebo pohyblivé. Jedna z operací skončila v roce 2014, závazky z ní ale pro stát platí ještě dalších deset let, což představuje ztrátu přes 1,5 miliardy korun. (Další závěry zde »)

Šedá eminence Prahy

Pavučina vztahů Adriany Krnáčové. Zdroj: Newslab

Když deník Neovlivní.cz v květnu zveřejnil žebříček nejvlivnějších lidí v Praze, umístil se překvapivě vysoko – na pátém místě – nenápadný právník Petr Prchal. Na primátorku Krnáčovou má podle znalců magistrátního prostředí takový vliv, že občas není jasné, jestli rozhoduje on nebo jeho šéfka. O jeho pozici v Praze přesně vypovídá aktuální případ ».

Z dokumentů, které má redakce k dispozici, vyplývá, že to byl právě Prchal – nikoli magistrátní úředníci -, kdo sepsal stížnost na advokáta Vladimíra Zoufalého. Zoufalý kritizoval Adrianu Krnáčovou (ANO) za kauzu Škodova paláce; postup Prahy ve sporu o výši nájemného označil za krajně nevýhodný.

Prchal přitom nemá žádnou významnou funkci. Je jen “řadovým” externím poradcem primátorky. Přesto je díky bezmezné důvěře Krnáčové tím, kdo v Praze spolurozhoduje o všem významném.

Další jména v bezpečnostní síti AB

Ilustrační snímek: Shutterstock

Deník Neovlivní.cz mapuje síť bezpečnostních kontaktů, které si za poslední roky vybudoval vicepremiér a miliardář Andrej Babiš. Tento týden jsme odkryli další jména.

Babiš mnohé ze svých spojek rozmístil po vstupu do politiky na klíčové posty. Kromě toho má šéf hnutí ANO blízko i k některým lidem, kteří v bezpečnostních složkách léta působí. Někteří si svou funkci udrželi dosud, jiní třeba ještě povýšili.

Neznamená to samozřejmě, že dnes vicepremiérovi nosí informace, nebo jsou mu jakkoliv “po vůli”. Přesto je – vzhledem k obrovské politické, ekonomické a mediální moci, kterou u sebe Babiš soustřeďuje -, dobré jejich jména znát ».

Mrtvý projekt IZIP

IZIP

VZP vydala stručné oznámení, že vypověděla smlouvu firmě IZIP na provozování portálu pro komunikaci s lékaři a plátci. A že v lednu spustí novou platformu, kterou si bude provozovat sama.

Přeloženo to znamená, že VZP a potažmo stát s definitivní platností pohřbily poslední pozůstatky projektu, v němž za posledních dvanáct let utopily více než 2,2 miliardy korun.

Deník Neovlivní.cz nachystal přehledného průvodce blamáží s elektronizací českého zdravotnictví. Připomeňte si klíčové postavy (v této grafice ») a mezníky projektu (článek naleznete zde »).

Rittigovy potíže

Ilustrační snímek: Shutterstock

Monacký rentiér Ivo Rittig má ve svém domovském Monaku potíže s rezidenturou ».

Ač si podnikatel a lobbista, který je v Česku obviněný v kauze praní špinavých peněz v Pražském dopravním podniku a stíhaný je také v kauze Oleo Chemical, dává záležet, aby do Prahy přes svůj Twitter posílal pozdravy ze slunného Monaka, podle serveru Lidovky.cz bude muset knížectví opustit proti své vůli. Monako mu neprodloužilo rezidenturu. “Je výjimečné, že se to stalo. Rozhodně nejde o rutinní záležitost,” komentoval to honorární konzul v Monaku Oldřich Uttendorfský.

Profilový rozhovor s Martinem Charvátem

Martin Charvát, spolumajitel nezávislé agentury Konektor. Foto: Archiv M. Charváta

Reklamě se věnuje už 21 let. Vedl kreativní týmy mezinárodních reklamních agentur Leo Burnett a Mark BBDO, jeho kampaně sklízely mezinárodní i domácí ceny. Je zakládajícím členem Klubu reklamních textařů a dnes spoluvlastní nezávislou agentury Konektor. Martin Charvát, uznávaný hlas z reklamní branže, poskytl profilový rozhovor společnosti DeadLineMedia, vydavateli deníku Neovlivní.cz.

Interview jsme kvůli lepší přehlednosti rozdělili do dvou dílů. V prvním z nich hovoří Charvát hlavně o tom, jak se změnila reklama a vnímání lidí (rozhovor zde »). Druhý díl rozhovoru – o vlivu, hodnotách a politicích –  si můžete přečíst zde.