Kvůli chování Krnáčové vypověděli právníci zastupování města

Praha přišla díky primátorce Adrianě Krnáčové o další právníky, kteří měli hájit zájmy města ve sporu o výši nájmu v pražském Škodově paláci. Advokátní kancelář Petra Tomana od dohody s městem couvla s odvoláním na chování primátorky.

Už na tuto středu je přitom nařízeno zasedání soudu, který má spor řešit. Magistrát musel požádat o jeho odročení, protože ho podle zjištění Neovlivní.cz nemá kdo zastupovat.

Krnáčová záhy po svém nástupu nechala vypovědět smlouvu s advokátem Vladimír Zoufalým, který město do té doby hájil a tlačil majitele budovy k výhodnějším podmínkám. Primátorka se následně sešla s protistranou sporu a rada města pak vybrala právníky, které Krnáčové doporučil zástupce majitele Škodova paláce. Krnáčovou to málem stálo kariéru, nakonec případ ustála i díky tomu, že tendr na právníky navrhla zrušit a rada vypsala nové výběrové řízení.

To vyhrála respektovaná advokátní kancelář bývalého poslance ODS Petra Tomana, Krnáčová ovšem obratem tuto volbu zpochybnila. Po následné schůzce advokátů a primátorky to byla právní  kancelář, kdo řekl, že s magistrátem už nechce mít nic společného.

“S paní primátorkou jsme se sešli. Atmosféra na jednání nebyla dobrá. A protože mezi advokátem a klientem musí být důvěra, doručili jsme po této schůzce primátorce dopis, v němž jsme informovali, že smlouvu nemůžeme uzavřít, protože důvěra z naší strany neexistuje. My tedy Prahu zastupovat nebudeme,” řekl deníku Neovlivní.cz spolumajitel kanceláře Petr Toman.

Adriana Krnáčová potvrdila, že Praha musela požádat o odročení případu. “Nemáme právní zastoupení. AK Toman, Devátý & Partneři nám sdělila, že o spolupráci s hlavním městem nemá zájem. O spolupráci se bude jednat s právními kancelářemi, které se umístily jako další v pořadí,” prohlásila primátorka.

Město vede s majitelem Škodova paláce – firmou Copa Retail – soudní spor po dvou liniích. V jedné žalobě se domáhá snížení nájemného a v druhé (kterou bude tuto středu projednávat Městský soud v Praze) stanovení výše nájemného v budoucnosti. Praha totiž hradí za budovu v centru ročně 200 milionů korun a celkem již vyplatila asi 1,5 miliardy.

Soud už dvakrát žalobu města zamítl. Toho využila primátorka Krnáčová a rozhodla se Zoufalého vyměnit. “Podle mého názoru jde o nesmyslný právní spor, který pro Prahu představuje jen a pouze další zvýšené finanční náklady, naprosto neefektivní. Každý řádný reprezentant města byl měl mít eminentní zájem na tom, aby úřad, který reprezentuje, zastupovala renomovaná právní kancelář se zkušenostmi s majetko-právními spory. Předchozí politická reprezentace nebyla schopna jednaní jakkoli posunout ve prospěch hlavního města, a jak známo, poslední soudní spor, v němž Prahu zastupoval JUDr. Zoufalý, Praha prohrála,” prohlásila Krnáčová.

Ve výběrovém řízení na nástupce Zoufalého zvítězila advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík. Deník Neovlivní.cz ale v březnu zjistil, že tuto kancelář předtím doporučila Krnáčové protistrana – firma Copa Retail, která Škodův palác vlastní. Výběr právníků, kteří vyhovují firmě, s níž se město soudí, přitom dojednávala za zády rady hlavního města přímo primátorka Adriana Krnáčová.