Policie spojuje nahou fotomontáž u Chovance a ukradené maily Sobotky

Policie, která už přes čtvrt roku vyšetřuje hackerský útok na mail premiéra Bohuslava Sobotky, začala prověřovat souvislost tohoto případu s jiným digitálním útokem na vlivného politika – fotomontáže s nahou dívkou, jež měla zdiskreditovat ministra vnitra Milana Chovance.

Na první pohled ty dva kriminální případy spojuje jen to, že v nich figurují čelní politici ČSSD. Policisté však na základě vyšetřování dospěli k variantě, že kauzy mají spojitost: byly provedeny totožným způsobem, v obou případech prostřednictvím prolomeného e-mailu a u obou existuje podezření, že v pozadí stojí stejní lidé.

Příběh diskreditační Chovancovy nahotinky (původní zpráva ») i premiérův nabouraný soukromý e-mail (informace tady ») mají přitom podle vyšetřovatelů politický motiv.

Všechny případy:

» Chovancova nahotinka: Dívka z reklamy na Pantheon
» Útok hackerů: Vyšetřovatelé jdou po české stopě, Sobotka má alibi od NBÚ
Hackerský útok na počítače Pokorného: Stopa míří do médií
» Chovanec poslal kvůli fotomontáži špiony na Babišova manažera
» Policie vyšetřuje, zda někdo hacknul i Babišův mail

A podle zjištění Neovlivní.cz detektivové navíc začali prověřovat i spojitost s jiným, třetím kybernetickým útokem – pokusem o prolomení počítačové sítě vlivného lobbisty a premiérova osobního přítele Radka Pokorného (popsali jsme zde »).

“Všechny tři případy byly vysoce profesionální hackerské útoky. Policie má za to, že šlo vždy o politicky motivovanou objednávku. A v souvislosti s těmi případy se objevují ta samá jména,” uvedl bez bližších podrobností zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Deník Neovlivní.cz už informoval, že jak v případě fotomontáže, tak v případě Pokorného mířily policejní stopy do médií. Konkrétně k jednomu z velkých vydavatelských domů. Nikoho ale doposud neobvinila.

Utajení tak zůstávají nejen hackeři, ale i zadavatelé útoků. Policie je totiž přesvědčena, že prolomení mailů politiků i napadení počítačové sítě Pokorného bylo na objednávku. Nemuselo přitom jít primárně o Pokorného, skutečným terčem podle policie byl zjevně premiér Bohuslav Sobotka.

Hackerský atak totiž přišel v době, kdy se rozjel proces kvůli privatizaci OKD, který představuje premiérovo slabé místo (více zde »). Ještě coby ministr financí měl nevýhodný prodej dolů na starosti a tím, kdo v ní sehrál klíčovou roli, byl právě Sobotkův stín Pokorný.

Policie každopádně podle zjištění Neovlivní.cz kontaktovala další vybrané politiky a úředníky z řad ČSSD, kteří by mohli být potencionálním terčem podobných útoků. Po dohodě s nimi policisté jejich elektronickou komunikaci mají pod kontrolou, aby v případě možného napadení mohli okamžitě zareagovat.

Oficiálně policie detaily z vyšetřování ani jednotlivé verze nekomentuje. “Případ prověřujeme, nejsou k dispozici žádné informace, které bychom nyní mohli zveřejnit,” uvedl mluvčí protimafiánského útvaru ÚOOZ Pavel Hanták.