Top 10 vlivu v Praze: číslo 4

Více než patnáct let ovládal Prahu mocenský kartel, který kdysi vytvořili lobbisté a podnikatelé společně s místními politiky. Nyní je však poprvé od 90. let všechno jinak: mapa vlivu v Praze se kompletně překresluje, deník Neovlivní.cz přináší žebříček deseti nejvlivnějších postav hlavního města. Druhou desítku najdete ZDE


ČÍSLO 4: ADRIANA KRNÁČOVÁ

Narozena 26. září 1960 v Bratislavě, vystudovala výtvarné vědy, od listopadu 2014 je primátorkou hlavního města Prahy za ANO.

krnačováPrimátoři Prahy zpravidla bývají klíčovou postavou hlavního města. U Adriany Krnáčové se ale záhy po jejím zvolení ukázalo, že fakticky Prahu neřídí.

Deník Neovlivní už při sestavování mocenské mapy zveřejnil, že vliv na zásadní události mají Babišova pravá ruka pro Prahu Radmila Kleslová a sociální demokrat Karel Březina.

Primátorka totiž nemá na své straně významnějšího spojence v koalici, ale ani podporu ani uvnitř hnutí ANO, které ji na magistrát vyslalo. Ukázalo se to například  během pokusu opozice o její sesazení kvůli kauze pronájmu Škodova paláce, kdy se Krnáčové během rozpravy nikdo z jejích spolupracovníků z ANO nezastal.

Přesto Krnáčová do TOP 10 patří. V bodování získala 90 procent bodů jen za”primátorský řetěz”.

Funkce primátorky jí totiž  dává možnost blokovat nápady Kleslové s Březinou. (Druhá věc je, že toho zatím příliš nevyužila, například obsazení postů v městských firmách se neodehrávalo v její režii). Pozice první dámy Prahy jí ostatně staví do role, kdy musí veřejně nést odpovědnost za rozhodnutí lidí v zákulisí.

Index vlivu: TOP 10 v Praze, Adriana Krnáčová

Je to tedy Krnáčová, kdo – s právníky v zádech – vyjednává s firmami o termínu otevření tunelu Blanka. Stejně tak to bude ona, kdo bude muset svým jménem zaštítit rozhodnutí ohledně miliardového tendru na odpady, který může ve svém důsledku vést až k likvidaci městské společnosti Pražské služby. Utká se tak s miliardářem a dalším aktérem TOP 10 vlivu v Praze Danielem Křetínským.

Nepříliš pevnou pozici Adriany Krnáčové vylepšuje i fakt, že je příliš brzo od voleb a hnutí ANO nemá zájem měnit svou tvář na magistrátu tak záhy. A to i přesto, že nespokojenost s primátorkou ze strany Andreje Babiše roste.

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 10

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 9

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 8

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 7

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 6

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 5