Výhrůžky Kleslové: Nemyslíte politicky. Od teď mám s vámi problém

Místopředsedkyně hnutí ANO Radmila Kleslová se pokoušela ovlivnit chod dozorčí rady polostátní společnosti ČEZ, když tlačila na její členy, aby se nezajímali o její milionovou smlouvu. Dokládají to její vlastní slova na nahrávce rozhovoru s Lukášem Wagenknechtem. O nátlaku navíc nově promluvil i další člen dozorčí rady ČEZ.

Tlak ze strany Kleslové, členky nejužšího vedení Babišova hnutí, potvrzuje v rozhovoru pro Neovlivní.cz člen dozorčí rady energetické společnosti Jiří Tyc. Právě Tyce politička ANO na nahrávce obviňuje, že vynesl informace o její smlouvě, protože si ji jako první na ČEZ vyžádal a prostudoval.

V rozhovoru z letošního června Kleslová vyzývá tehdejšího Babišova náměstka Wagenknechta, aby Tyce umravnil. Stejně jako kohokoli dalšího, kdo by se o její smlouvu zajímal.

“Úplně není dobrý, když takhle proti mně vyjíždíte… Proč jste si vyžadovali tu smlouvu? Přesně pro tohle jsem nechtěla, ať se tam jdete dívat do tý smlouvy… Já jsem říkala, že až todle se dostane do médií, že to bude na ty, kdo si tu smlouvu vyžádali a šli se na ni podívat. A jenom vám chci říct, že už je to tady,” zní na několika místech zvukového záznamu, který má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

A na adresu Tyce pak Kleslová doslova říká: “A jestli má pan Tyc se mnou problémy, tak ať to řekne šéfovi a nedělá to takhle hloupě. A já ode dneška mám velkej problém s nim, teda…” Následuje jen Wagenknechtovo vydechnutí: “Jéžiši”.

Sám Jiří Tyc pro Neovlivní.cz potvrdil, že mu Kleslová kvůli smlouvě posílala vzkazy přes další lidi.

“Vím od lidí z dozorčí rady ČEZ i z ANO, že tam byl od ní určitý tlak směrem k mé osobě kvůli té její smlouvě. Stěžovala si, že se zajímám o něco, co není moje věc,” řekl Tyc, který současně popřel, že by smlouvu předal médiím. “Já jsem paní Kleslovou vůbec neměl v úmyslu poškodit. Tu její smlouvu jsem si vyžádal proto, že se na ni ptali novináři a chtěl jsem se ujistit, že je s ní všechno v pořádku. Bral jsem to jako povinnost člena dozorčí rady přesvědčit se o hospodárnosti té smlouvy,” dodal.

Radmila Kleslová nicméně odmítá, že by kvůli své smlouvě komukoli vyhrožovala či na někoho tlačila. “Ne,” zní její stručná sms odpověď. Na obsah nahrávky zatím nereagovala.

Kleslová se během nahraného telefonického rozhovoru snažila Wagenknechta opakovaně přesvědčit, že zájem členů dozorčí rady o její smlouvu není politicky vhodný. A pokoušela se tak diktovat agendu kontrolního orgánu polostátní firmy: “Tak já jenom chtěla, abyste na to dal pozor, s některýma členama – který to jsou, je evidentní -, abyste jim to vysvětlil, že tohle není úplně politicky dobře… abyste to brali jako v důsledku, jaký to může způsobit jako politicky…”

Na několik místech se pak zaštiťuje Andrejem Babišem. Kromě toho, že se chlubí důvěrou z jeho strany, říká, že kdo útočí na ni, útočí na “šéfa”. Ten, kdo zveřejňuje detaily o jejím kontraktu v ČEZ, se podle Kleslové “tím nemstí mě, protože já nemám žádný konflikt zájmů, ale dělá tím problém i šéfovi, protože ho se mnou pořád spojujou. Takže jestli chce pan Tyc popravit mě, tak ať to dělá jinak a nedělá to přes toho šéfa, takhle. Jako aby ho ohrožoval, tak to jsem vás chtěla poprosit, abyste mi to třeba zavolali nebo to takhle neřešili.”

Nahrávka mimo jiné také ukazuje, že místopředsedkyně hnutí ANO má detailní informace ze zasedání dozorčí rady ČEZ, která přitom jedná v důvěrném režimu. Kleslová na několika místech Wagenknechtovi detailně popisuje, kdo co na zasedání rady řekl. Wagenknecht na to reagoval slovy: “Jak říkám: sama vidíte, že ta dozorčí rada je děravá, že ty informace máte, koukám lepší než já z tý dozorčí rady.”

Kompletní přepis nahrávky a zvukový záznam již brzy na Neovlivní.cz.