Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To podstatné, co se odehrálo během 27. týdne roku 2016.

Hezký sluníčkový den přímo z bazénku. Zdeněk Škromach se již koupe, takže netřeba dívat se do kalendáře – prázdniny jsou tu a s ním spousta letničkových zpráv.

Hezký sluníčkový den přímo z bazénku. Věřím, že jste si o svátcích odpočali a načerpali spoustu sil do dalších letních dnů. No a ti co startují do prázdnin, ať jim vyjde, co přejí. Já jsem si vždycky představoval dva roky prázdnin podle Verna. No zatím to nevyšlo. Ani s návštěvou na Novém Zélandu. Ale sny jsou od toho, aby se snily. A třeba se i někdy vyplní. Peníze nebo majetky můžeme ztratit, ale to co jsme zažili nebo si vysnili, nám nikdo nevezme. Ani smrt. Hezký zbytek svátečních dnů. Zdeněk Škromach / Facebook

Hezký sluníčkový den přímo z bazénku. Věřím, že jste si o svátcích odpočali a načerpali spoustu sil do dalších letních dnů. No a ti co startují do prázdnin, ať jim vyjde, co přejí. Já jsem si vždycky představoval dva roky prázdnin podle Verna. No zatím to nevyšlo. Ani s návštěvou na Novém Zélandu. Ale sny jsou od toho, aby se snily. A třeba se i někdy vyplní. Peníze nebo majetky můžeme ztratit, ale to co jsme zažili nebo si vysnili, nám nikdo nevezme. Ani smrt. Hezký zbytek svátečních dnů. Zdeněk Škromach / Facebook

Začněme obhajobou Zdeňka Škromacha, protože on v tom bazénkování opravdu není sám. Server Echo24 informoval, že v Česku je bazén na každé třetí zahradě u rodinného domu či chaty, což je světový unikát. “Celkový počet bazénů, které jsou trvale umístěné na zahradách, činí podle studie společnosti Mountfield asi čtyři sta tisíc. Podobný je také počet nafukovacích sezonních bazénů,” uvedl deník.

Další rodiny s bazénem možná přibudou, protože se vláda pokusila nechat jim víc peněz v rodinných rozpočtech. Kabinet Bohuslava Sobotky přijal návrh lidovců, který zvyšuje daňové slevy na děti. Počítá s tím, že daňové zvýhodnění na druhé dítě stoupne o 2400 korun ročně (na 19 404 korun) a na třetí a další dítě o 3600 korun ročně (na 24 204 korun). Milujme se a množme se – tedy, pokud to schválí i parlament. A pokud máte manžela.

Ti stejní lidovci, kteří chtějí výhody pro početné rodiny, jsou ostře proti návrhu ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD), která chce pomoci ženám bez partnera k dítěti. Navrhuje zákonné právo na umělé oplodnění – dnes k němu potřebují žadatelky souhlas partnera, (kterého nemají). Marksová pro Čt24 dále popsala, že místo tří až čtyř pokusů pro jednu ženu by měly pojišťovny hradit čtyři pokusy na početí každého dítěte. A zvednout by se podle ní měl i věk, do kterého pojišťovny na zákrok přispívají – z 39 na 43 let.

Politici – všimli jsme si, že hlavně muži – mluví o sociálním inženýrství. “Máme-li na zřeteli prospěch dítěte, je důležité, aby mělo otce a matku, aby mělo vzory, podle kterých se může identifikovat,” odmítl plán lidovecký místopředseda sněmovny Jan Bartošek.

Jestlipak Bartošek četl nález Ústavního soudu, který na konci června rozhodl, že homosexuálové v páru (tj. registrovaní partneři) mají právo na adopci či osvojení dětí?

Léto neléto, Sobotkův tým si naordinoval sezení koaliční rady. Ve čtvrtek se řešila nespokojenost ČSSD a KDU-ČSL s návrhem ministra dopravy Dana Ťoka (ANO), jak dál s mýtem. Podrobněji jsme se tomu věnovali v několika redakčních materiálech (níže), ke koaliční radě tedy už jen pár tweetů.

jurecka_agrofert_zelena_nafta

A ještě:

jurecka_koalicni_rada

testoviny_pasta_tloustka

Zpátky k vodě. Do zpráv od bazénku můžeme směle zařadit to, co zpravodajský kanál CNBC nazval ve své reportáži “best news ever”.

Jde o závěry studie zveřejněné v pondělí v časopise Nutrition and Diabetes Journal. Věnovala se tloustnutí a těstovinám. Vědci z IRCCS Istituto Neurologico Mediterraneo Neuromed zkoumali, zda platí všeobecné přesvědčení, že po těstovinách se tloustne. No – a neplatí. Výzkumníci to ověřili na vzorku 23 tisíc Italů. Jejich BMI se ani při vyšší konzumaci těstovin nezvýšil. Studie bohužel mlčí o tom, co si na těstoviny dávali. Tipujeme spíše rajčata než smetanu.

Z krátkých zpráv, které by šlo u bazénku probírat: Slavný fotbalový brankář Petr Čech převzal od Klubu sportovních novinářů jubilejní desátý Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu sezony a oznámil konec reprezentační kariéry. Jak oznámila Mf Dnes v titulku: “Ve 13.13 řekl Petr Čech: Sbohem, moje Česko!”

Plážové volejbalistce Markétě Slukové se s novou parťačkou podařilo kvalifikovat do Ria. Neboli: Maki pojede na olympiádu bez Kiki.

Otisk ze zpravodajství bulvárního webu Expres Babišova vydavatelství Mafra. Repro: neo

Otisk ze zpravodajství bulvárního webu Expres Babišova vydavatelství Mafra. Repro: neo

Ve Varech skončil filmový festival. Velkou cenu – Křišťálový glóbus – získal maďarský film Rodinné štěstí, představitel hlavního hrdiny snímku Szabolcs Hajdu získal také cenu za nejlepší mužský herecký výkon. Mezi ženami bodovala Zuzana Mauréryová za roli ve filmu Učitelka.

“Skandál, o němž se mluví, musí vždycky být,” shrnovala v Blesku dění ve Varech módní guru Františka Čížková. “Letos se o něj především postaral sportovní moderátor TV Nova, díky ženám veřejně populární pan Hrdlička. Potřebu revolty zřejmě měla i výborná herečka Eva Holubová, když na party Moët vyhrnovala šaty k rozkroku. Pokud to měla být vzpoura proti VIP divadlu, pak příliš povedenou etudu nepředvedla. Po jejím představení zbyly pouze rozpaky.”

Jsme rovněž trochu na rozpacích, protože bychom rádi zařadili i několik zpráv, které se k bazénku tak úplně nehodí.

Repro: thepaperboy.com

Repro: thepaperboy.com

Například, že v Británii zveřejnila své závěry Chilcotova vyšetřovací komise. Přezkoumávala okolnosti, za nichž se Londýn připojil k Washingtonu a vstoupil do války v Iráku. Chilcotova zpráva čítá šest tisíc stran textů a rozhodně nejde o rétorické cvičení. Je zdrcující pro tehdejšího premiéra Tonyho Blaira; ukazuje, že vědomě vyslal na bojiště nepřipravené vojáky bez jasné představy, proč. Osm měsíců před invazí, v době, kdy USA i Británie veřejně deklarovaly snahu o diplomatické řešení situace, psal Blair Georgi Bushovi: “Podpořím tě za všech okolností.” Ostrovní tisk Blaira rozcupoval, jeho reakci, v níž se omlouval za oběti, ale zároveň řekl, že by invazi nařídil znovu, například The Daily Mail označil za projev “znechucujícího egocentrismu”.

Policie v USA počítá nejhorší ztráty od 11. září. Nejméně dva snajpři zabili v Dallasu pět policistů a dalších šest zranili, když začali pálit do pokojného protestu proti policejnímu násilí na černoších. Šlo zjevně o odvetu. Demonstrace se totiž odehrála poté, co strážci pořádku za nejasných okolností zastřelili v Minnesotě a Louisianě dva Afroameričany.

V Polsku se odehrál summit NATO. Členské státy se shodly na nutnosti posílit východní křídlo Aliance, v Polsku, Estonsku, Lotyšsku a Litvě budou nově rozmístěny čtyři vícenárodní prapory o 4000 vojácích. Politici hovoří o největší změně nastavení aliančních obranných schopností od konce studené války.
Český prezident Miloš Zeman vyzval na summitu k dialogu z Ruskem a větší výměně studentů.

A co jsme psali na Neovlivní.cz?

Tajnosti kolem auditu

Foto: Radim Beznoska

Ministerstvo financí pokračuje v tajnostech okolo interního auditu, který zkoumal, jak stát v posledních letech spravoval státní dluh.

Nejprve přes rok drželo u ledu závěry kontroly, která odhalila miliardové škody. Nyní zase odmítá zveřejnit, jakých operací a bank se týká trestní oznámení, které Babišův úřad podal. Mezi podezřelé přitom auditoři zahrnuli i transakce spojené s bankovními domy, které se podílejí na financování ministrova holdingu Agrofert.

Bankovní skupina Erste patří dlouhodobě mezi šest bank, které největší měrou financují soukromý byznys ministra financí Andreje Babiše. Stejně tak rozvoj holdingu Agrofert úvěruje skupina Royal Bank of Scotland. Obě skupiny (v případě Erste jde o její českou dceru Česká spořitelna) výslovně zmiňuje interní audit ministerstva financí v souvislosti s transakcemi, na nichž stát v uplynulých letech tratil přes deset miliard korun. Ministerstvo financí ale nyní odmítlo odpovědět na otázky Neovlivní.cz, zda trestní oznámení, které za stát podalo, kopíruje audit. Podrobnosti v této » zprávě.

Další spor mezi ČSSD a ANO

Ministr dopravy Dan Ťok. Foto: hnutí ANO

Jen co se navenek zklidnil mocenský souboj o ovládnutí bezpečnostních složek mezi ČSSD a ANO, rýsuje se další předvolební konflikt. Sociální demokraté vystartovali po ministrovi Danu Ťokovi kvůli výběru mýta na dálnicích. Ministr dopravy za ANO je dlouhodobě oblíbeným terčem socialistů. Nyní začíná ČSSD výrazně tlačit na Ťokův definitivní odchod.

Dan Ťok sice problematický výběr mýta zdědil a smlouvy uzavřené za jeho předchůdců mu nedávají příliš velký manévrovací prostor, i on sám svým postupem v kauze nakonec přispěl k tomu, že se stal nejostřelovanějším ministrem Sobotkova kabinetu. ČSSD jej označila za neschopného a tvrdí, že právě kvůli němu reálně hrozí kolaps výběru mýta a Česko může už od ledna přijít o miliardy. Ke kritice se přidali i lidovci – více zde ».

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pak vyrukoval dokonce s tím, že kolem mýta je takový šlendrián, že zvažuje podat na Ťokův úřad trestní oznámení.

To šéf hnutí Andrej Babiš psal minulý týden policii už podruhé – sepsal další důkazy proti ministrovi zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi. O tom, jak se členové vlády ostřelují trestními oznámeními, jsme podrobněji psali tady ».

Babišův střet zájmů

Mapa střetu zájmů AB. Data: Neo, Grafika: Newslab

Miliardář a vicepremiér Andrej Babiš měl kvůli zákonu o střetu zájmů skončit se vstupem do vlády ve všech funkcích ve svých firmách. Přesto si jednu pozici ponechal. Hospodářské noviny upozornily, že zůstal šéfem dozorčí rady své německé chemičky SKW Stickstoffwerke Piesteritz (podrobnosti tu »).

V zákoně se píše, že člen vlády nemůže být statutárním orgánem nebo členem statutárního orgánu, členem řídicího, dozorčího nebo kontrolního orgánu podnikající právnické osoby. Což Babiš nepochybně je.

Babiš tvrdí, že mu to žádný zákon nezakazuje. A zprávu z novin označil za pseudokauzu v režii ministra vnitra Chovance. Tomu dělá poradce jedna z nejvlivnějších postav zákulisí českého byznysu a politiky Miloš Růžička, který je rovněž spolumajitelem PR agentury Bison & Rose. Růžička, spolu s přítelem premiéra Radkem Pokorným, společně tvoří dvojici se suverénně nejsilnější vazbou do médií, zejména jde o vydavatelský dům Economia Zdeňka Bakaly (popsali jsme zde »). Hospodářské noviny, které zprávu o střetu zájmů publikovaly, vycházejí právě pod tímto vydavatelstvím.

Otazníky nad čínskou expanzí

cesko_cina_byznys_CEFC

Březen jako červen. Zatímco na jaře byly tuzemské noviny plné příslibů, které tu po návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga vyslovili čínští byznysmeni, před létem podobnou záplavu avizoval z čínské cesty premiér Sobotka. V reálu však domluvené kontrakty, jejichž hodnotu prezident Zeman vyčíslil na 230 miliard, drhnou.

V této » zprávě jsme se podrobně zaobírali tím, které sliby dosud zůstávají na papírech a nepohnuly se ani o píď. Z desítky ambiciozních projektů se z těch větších posunuly k podpisu jen dva – ovládnutí strojíren Žďas čínskou skupinou CEFC a vstup stejné skupiny do cestovního portálu Invia.cz.

Dozvuky libanonského příběhu pět za jednoho

Pětice unesených Čechů. Foto: Policie ČR

Pět měsíců poté, co jej české úřady výměnou za pětici unesených Čechů vydaly do domovského Bejrútu, je Libanonec Alí Fajád na svobodě.

Z informací, které nashromáždila redakce Neovlivní.cz, vyplývá, že Fajád byl celé měsíce zadržován zejména na popud libanonských tajných služeb.  Ty chtěly prověřit a zjistit, zda, co a komu během pobytu v pražské vazební věznici Fajád řekl.

“Čím dál silněji se ukazuje, že v tomto příběhu jde o informace, jejichž nositelem je právě Fajád. Libanonci mají jednak obavu, jestli během vazby nepromluvil o zbrojních obchodech. Logicky tak musí prověřit, jestli nezačal spolupracovat s nějakou jinou tajnou službou než s vojenskou službou z Libanonu, která se k němu přihlásila,” řekl redakci před časem zdroj z bezpečnostních složek. Více zde ».

Rozhovor týdne

Foto: David Binar

Už jako malý kluk zpod Vysokých Tater se spíš než o zdolávání štítů zajímal o to, co v horách vidí. Zkoumal přírodu z první ruky, zajímalo ho, jak se živé organismy navzájem ovlivňují, stejně jako zákonitosti, které řídí vztah živé přírody k neživé – horninám, půdě, vodě, vzduchu, světlu. Klučičí zájem přetavil ve vysokoškolské studium ekologie.

Dnes patří Alexander Ač mezi respektované odborníky na klimatické změny, působí na brněnské pobočce Akademie věd v Ústavu výzkumu globální změny.

Redakci Neovlivní.cz poskytl obsáhlý rozhovor, který jsme rozdělili do dvou částí. V té první (zde ») hovořil zejména o tom, jak a proč se země otepluje. Jak se skleníkové plyny podepisují na růstu globálních teplot. A proč je tolik lidí, kteří vědecky doložitelná fakta zpochybňují.

Druhý díl (tady ») by se dal shrnout pod titulkem: Co nás vlastně čeká? Jaká bude Evropa za dvacet, třicet let?

Měsíčník Neovlivní.cz poprvé i v krajích

neovlivni.cz_mesicnik_casopis_seznam_bageterii

 

S krajem léta pro vás redakce Neovlivní.cz připravila další vydání tištěného měsíčníku.

Časopis je nově k dispozici v pražských provozovnách českého řetězce rychlého občerstvení Bageterie Boulevard – konkrétně na pobočkách v Dejvicích, v Karlíně, v Edenu, na Letné, Černém mostě a v ulicích Vodičkova, Na Poříčí, Železná, Francouzská, Sokolovská.

Díky firmě Crocodille a novému partnerství se společností Isolit-Bravo podnikatele Kvida Štěpánka se k původnímu čtení mohou dostat také návštěvníci řetězce Boulevard v Pardubicích, Ústí nad Labem, Liberce a Plzni – na Borských polích.

Pro ty z vás, kteří dávají přednost elektronické verzi – anebo se k tištěnému časopisu nedostanou – samozřejmě i tentokrát chystáme ke stažení pdf verzi.

Co v novém čísle najdete, ať vás jen naprázdno nelákáme? Přečtěte si v blogu šéfredaktorky Sabiny Slonkové – zde ».

A teď už zpátky k bazénku. Přejeme všem, ať vám v nich nezelená voda a těšíme se u nových článků v novém týdnu.