© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Co přinesl 44. týden roku 2016
Dvojí prohrané volby, padající preference, poraženecká nálada, k tomu mediální pranýř za servilní “dopis čtyř”, ve kterém se tři vysoce postavení sociální demokraté (premiér, šéf diplomacie a šéf Senátu) pokoušejí přesvědčit Čínu o české loajalitě, rétorický úlet Lubomíra Zaorálka, který přirovnal schůzku s mírumilovným tibetským duchovním ke schůzce s nacistickým pohlavárem Konradem Henleinem…
Lidový dům prožívá těžké časy a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se rozhodl, že je nejvyšší čas přijít s novým impulsem. Svým spolustraníkům rozeslal dopis, který samozřejmě nezůstal jen ve schránkách členů ČSSD. Napsal v něm, že hodlá během příštích třiceti dnů vyměnit některé členy své vlády. A průvan chystá i ve strukturách sociální demokracie.
Abychom nebyli nefér – dopis je mnohem obsáhlejší a Sobotka se v něm soustředí na kořeny neúspěchů sociální demokracie. Na to, jak špatně strana prodává změny, které vláda prosadila, jak se nechává politickými rivaly okrádat o vlastní témata, jak špatně ČSSD dopadla v krajích, ve kterých dosud vládnoucí hejtmani neudrželi pořádek a zapletli se do afér.
Mezi hlavní “viníky” premiér zařadil koaličního partnera z vlády, Babišovo hnutí ANO. Takto se rozepsal o partaji a taktice svého vicepremiéra: “Musíme si plně přiznat se všemi důsledky, že doba se zásadně změnila. Naším hlavním konkurentem již není rovnocenná politická strana a boj se už zdaleka nevede jen v oblasti kvality programu, myšlenek, hodnotových principů a schopnosti uvádět kvalitní opatření do praxe. Bojujeme na poli, kde vítězí především všehoschopný marketing a mediální i veřejná komunikace. Naším hlavním konkurentem není rovnocenná politická strana, ale mediálně průmyslový konglomerát s obrovskými penězi, oddanými zaměstnanci a nekonečným mediální vlivem. Sama podstata takového střetu je nestandardní a z definice nerovná,” napsal Sobotka. A dále: “Politická konkurence nám dává lekce z neslušnosti a libuje si v silovém způsobu nekorektního boje. Politická konkurence a především miliardář Andrej Babiš čím dál agresivněji vykrádá a přivlastňuje si naše témata a své neúspěchy připisuje nám. Vede proti nám tvrdou dehonestující kampaň, za pomoci svých médií ji předkládá veřejnosti a devastuje obraz nejen sociální demokracie, ale celé politické kultury v naší zemi.”
Pokud jde o personální změny, Sobotka konkrétní nebyl, jen poznamenal, že “někteří kolegové jsou unaveni a potřebují vystřídat”.
V médiích se okamžitě rozhořely spekulace, koho má ministerský předseda na mušce. Přímo se nabízí jméno ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, který ani z V.I.P. pozice člena vlády s kamerami za zády nedokázal oslovit voliče a prohrál v boji o křeslo senátora za Táborsko. Před volbami tvrdil: “Kdybych neuspěl, zvážím rezignaci na pozici ministra.” Po volbách nechal rozhodnutí na premiérovi, který věc odbyl s tím, že to pro něj není téma dne. Pokud však Sobotka teď píše o slabé propagaci úspěchů sociální demokracie, je to přesně ta věc, kterou mnohokrát vyčítal Mládkovi.
Nejen jemu. Ještě ohroženější je podle poznatků Neovlivní.cz šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček. Není to on, ale Andrej Babiš, kdo veřejně mluví o tom, jak je nutné něco dělat s bídnými platy zdravotních sester a zastavit odchody zdravotnického personálu do zahraničí. A mezi řádky jasně ukazuje na viníka – ministra za ČSSD a “bordel” v jeho resortu. Ostřelování Němečka je ostatně Babišovým koníčkem; jak jsme mnohokrát popsali, ti dva se už stihli navzájem poslat do protialkoholní léčebny i na psychiatrii (více třeba tu »).
Nad Němečkem se nadto kromě slabé prezentace úspěchů vznáší policejní vyšetřování kvůli možnému předraženému nákupu přístroje CyberKnife pro ostravskou nemocnicí, který spadá do doby, kdy současný ministr špitál řídil (podrobněji tady »). Reálně hrozí, že by jeden z lidí, které si Sobotka do vlády vybral, mohl být v kauze obviněn. Výměnou Němečka by si premiér vyřešil dvě položky naráz.
Téměř neviditelný a ve straně málo oblíbený je ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier; coby kandidáta na odstřel jej do výčtu zařadily noviny z Babišova vydavatelského domu Mafra. Dienstbier má v ČSSD pověst člověka, který hraje sám na sebe, stabilní pozici mu dosud zajišťovala především blízkost k Sobotkovi, resp. pozice věrného spojence premiéra. Ta však má své trhliny, například kvůli tvrdému střetu o podobu zákona o státní službě. (Přečtěte si také: Žebříček vlivu ve vládě. Jiří Dienstbier, číslo 15 »)
Posledním jménem, o kterém se šušká, je pak ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Jestliže Sobotka v dopise spolustraníkům píše o tom, jak se strana nechává okrást o to, co prosadí, popisuje tím v podstatě Marksové příběh. Přidání státním zaměstnancům, valorizace důchodů a další kroky, které kabinet před volbami učinil, si veřejně připsal vždy Andrej Babiš. On je přeci ministr financí, který na to našel peníze – bez něj by to nešlo, Marksová “chce jen utrácet”. Buďme ale puntičkáři: Sobotka výslovně píše, že “unaveni jsou někteří kolegové”, nikoli kolegyně. Takže Marksová i další ministryně za ČSSD Kateřina Valachová by mohly být v klidu.
Lidovci i ANO už vzkázali, že Sobotku nenapodobí a výměny nechystají.
Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo využil nahrávku a zasmečoval: “Pokud jde o ministry za ANO, nemám pocit, že by byli unavení. My ministry měníme podle toho, jak pracují.”
Pochopitelně také odmítl kritiku ANO a svých médií; využil k tomu svůj oblíbený terč, přes který útočí na Sobotku. Tedy jeho přítele, právníka Radka Pokorného. Pokorného advokátní kancelář slavila z kraje týdne v Rudolfinu dvacet let své existence a vidět se tu nechali i vlivní mediální manažeři, typově programový šéf veřejnoprávní televize Milan Fridrich. “Pan Sobotka mluví o vlivu mých médií, které dávají prostor všem politikům i mým kritikům, ale přitom se stačí podívat, kdo všechno byl na oslavě 20. výročí advokátní kanceláře pana Pokorného, blízkého přítele pana Sobotky. Byli tam i lidé z ČT nebo médií, které na mě neustále útočí. Pokud má někdo mediální vliv a využívá ho, tak je to ČSSD. Ostatně pan Sobotka také čtyři dni před krajskými volbami otevíral 3. října studio ČT v Brně, což považuji za velice nestandardní.,” řekl v citovaném rozhovoru.
Oslavě u Pokorného jsme se v týdnu zevrubně věnovali i na Neovlivní.cz:
Party advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři Party se v zákulisí stala zřejmě nejsledovanější oslavou letošního roku. A to kvůli jménu Radka Pokorného, které se díky přátelství s premiérem Bohuslavem Sobotkou stane zcela jistě součástí kampaně v předvolebním souboji mezi ČSSD a hnutím ANO. Svoji přítomnost tak mnozí vnímali jako signál, na které straně stojí.
Někteří z pozvaných hostů, které redakce Neovlivní.cz oslovila, v neoficiálních rozhovorech přiznávali, že dřív by dilema, zda na večírek jít, vůbec neřešili. “Ta situace je teď ale skutečně vyhrocená. A Andrej Babiš je v těchto věcech často osobní, takže nevinnou a čistě byznysovou účast na večírku u Pokorného si může vykládat jako loajalitu k jednomu politickému křídlu,” popsal jeden z pozvaných. Sám nakonec na oslavu dorazil.
V tomto textu » naleznete informace o večírku a soupisku významných osobností, které na slavnost dorazily.
Zde » si pak můžete prohlédnout fotografie z večírku; fotoreportér Jakub Syrůček pro Neovlivní.cz před Rudolfinem zdokumentoval příchod byznysových i politických špiček.
Týden jsme odstartovali exkluzivním zjištěním, že se politikům z vládního hnutí ANO v tichosti podařilo ovládnout miliardový byznys spojený s projektem “Chytrých měst”. Jde o celosvětový koncept řízení a fungování měst pomocí nejnovějších technologií. V Praze si například politici před pár dny schválili, že pro příští dva roky v projektu utratí téměř 700 milionů. Jen na platy administrátorů v městské akciovce má jít 43 milionů ročně.
Nově má v Praze agendu Smart Cities na starost městská firma Operátor ICT, která bude fakticky rozhodovat, komu peníze v projektu přidělí. Jakýmsi mentorem pro tuto městskou společnost se pak podle usnesení rady stává platforma Lepší města. Obě společnosti tak budou mít rozhodující vliv na rozdělování veřejných stamilionů. A obě podle zjištění Neovlivní.cz ovládají lidé spojení s hnutím ANO a přímo s jejím předsedou, ministrem financí Andrejem Babišem. Hlavní zjištění si přečtěte v tomto článku ».
Nadto jsme zjistili, že pražští radní v čele s lidmi z ANO dokázali během jediného měsíce hned trojnásobně zvýšit odměnu pro firmu, která metropoli a informační technologie propojí. V původních podkladech ke Smart Cities se psalo o odměně ve výši 6,5 procenta z celkové rozdělované sumy. O patnáct dní později rada města schválila o 32 stránek širší dokument, ve kterém odměna pro administrátora veřejných stamilionů narostla na 20,83 procent, režie tak rázem tvoří přes jednu pětinu prostředků. Detailněji zde ».
Jediný, kdo proti tomu z pražského zastupitelstva protestoval, byli Piráti. Rozhovor s titulkem “Mysleli si, že to nikdo nečte” se zastupitelem za Piráty Ondřejem Profantem najdete tady ».
Už čtvrt roku řídí tajnou službu BIS Michal Koudelka. Jeho blesková výměna za Jiřího Langa, který se rozhodl po třinácti letech z funkce odejít, proběhla nečekaně hladce. A navzdory probíhající válce nejsilnějších partají ČSSD a ANO o ovládnutí bezpečnostních složek. Čím to?
Kulisy jmenování nového šéfa Bezpečnostní informační služby snad ani nemohly být dramatičtější. Po republice se v té době vyrojily billboardy, na nichž vicepremiér Andrej Babiš (ANO) vzkazoval voličům, že si zaslouží lepší Češko – „bez politiků, co likvidují nezávislou policii“. Šéf vnitra Milan Chovanec (ČSSD) mu vzkazoval, ať se neplete do věcí, kterým nerozumí – „je jako obvykle mimo“. Bitva o budoucí podobu vygradovala do výhrůžek odchodu z vlády.
A do toho premiér Bohuslav Sobotka oznámil, kdo povede civilní kontrarozvědku. Zaznělo jméno Michal Koudelka – a bylo ticho.
Redakce Neovlivní.cz v uplynulých týdnech zjišťovala, proč je právě Koudelka pro všechny přijatelný. Z výpovědí, které nashromáždila, vyplývá, že osobnostní rysy nového šéfa tajné služby až tak velkou roli nehrály. V této » analýze si můžete přečíst, co naopak bylo pro výběr zásadní.
“Kolbiště české politiky na sedm. Tribuny? Přísálí? Kdepak. Twitter. Tam se dnes přesunula mediálně nejvděčnější podoba politická diskuse. Sto čtyřicet znaků výpadů a obran, sžíravé ironie, vzkazů a odpovědí. Politika on-line. Reality show.”
Tak začíná esej (zde ») na téma “Twitter a politika”, o niž jsme požádali Petra Kukala z tiskového odboru Ministerstva kultury, správce účtu #MinKultury.
Všímá si v ní nejen toho, jak se politici na sociálních sítích chovají, ale i toho, jak s tím pracují novináři. “Redakce deníků bulvárních i těch, které to dosud zatloukají, vděčně skočí po každém jen trochu atraktivním zacvrlikání, na němž obratem ruky vystaví rozsáhlou politickou kauzu. Reakce ostatních politiků už ani neshánějí, beztak se jim věčně nedá dovolat. Prostě nakopírují jejich tweety. Řada článků potom vypadá jako tematický filtr redakční tajmlajny. Z virtuální sazenice neuváženého tweetu tak lze docela dobře sklidit i reálnou vládní krizi,” píše Kukal.
Předplatitelé mají už od začátku týdne v rukou nové, šesté číslo tištěného magazínu Neovlivní.cz. (Jak si magazín předplatit, zjistíte tu ».)
Hlavním tématem šedesátistránkového časopisu jsou nová zjištění o smrti nejmladšího polistopadového premiéra Stanislava Grosse. Kolem jeho úmrtí se vyrojily spekulace, že mohl být otráven.
“Ne vždycky se dočkáme odpovědí hned poté, co vyslovíme otázky. Některé případy chtějí svůj čas,” říká k článku šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková. “Rok a půl po Grossově smrti poprvé promluvila jeho rodina, sdílnější začali být i lékaři a přátelé. Shromáždili jsme pro vás zcela nová zjištění, díky nimž už další otázky nemáme.”
Co dalšího v aktuálním čísle najdete? Třeba novinky ke stále otevřenému příběhu Čapí hnízdo – kauze, která ohrožuje vicepremiéra a lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Co je nového ve vyšetřování? Kdy můžeme očekávat finální verdikt? A jaké další jméno se v případu nečekaně objevilo?
Podívali jsme se také na zdravotní stav členů Sobotkovy vlády. Důkladný profil si podle našeho názoru zasloužil v posledních měsících senátor Ivo Valenta. Muž, který šel do politiky z podobných pohnutek jako Andrej Babiš: aby ochránil svůj byznys a posílil svoji moc. Další podrobnosti o obsahu na tomto » redakčním blogu.
Milí čtenáři, děkujeme za přízeň a zájem a přijďte za námi zase zítra, my tu budeme. Mimochodem – těšíte se na oslavy 17. listopadu?