© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Vyšetřování odměn pro Radmilu Kleslovou, které někdejší blízká spolupracovnice Andreje Babiše pobírala ve státních a městských firmách, vystupuje do finále. Policie má k dispozici už všechny hlavní důkazy a nyní rozhoduje, zda bude někdejší politička obviněna či nikoli.
Policie případ začala řešit zkraje letošního roku poté, co se objevily pochybnosti o tom, zda někdejší místopředsedkyně vládního hnutí ANO a komunální politička skutečně odváděla oproti vyplaceným odměnám reálnou práci. Trestní oznámení v tomto smyslu podali Piráti a hnutí Anonymous. Policie po prozkoumání vzala jejich podněty vážně a spustila vyšetřování.
Nyní se práce detektivů chýlí ke konci a policie chystá rozhodnutí, zda bude někdo stíhaný. “Zdá se, že to tak v zásadě vypadá, že si policie obstarala všechny potřebné důkazy. Nyní je vyhodnocuje,” uvedla dozorující státní zástupkyně Lenka Šimková.
Žalobkyně nechtěla zatím prozradit, jakým směrem se vyšetřování vyvíjí: “To po mně nechtějte, nemohu vám takovou informaci sdělit.”
Z analýzy Neovlivní.cz (zde ») je přitom zřejmé, že v některých společnostech se odměny pro Kleslovou výrazně zvýšily až po jejím nástupu do politických funkcí. To byl případ třeba elektrárenského gigantu ČEZ, kde ve finále pobírala měsíční odměnu 100 tisíc korun.
“Roky, možná 10 let, to bylo 40 tisíc – to si dobře vzpomínám. Pak to bylo 70 tisíc. Teď to bylo, možná rok, možná rok a půl, těch 100 tisíc,” potvrdil loni předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes.
Jistým vodítkem o kvalitě odvedené práce je pro policii například interní korespondence Českých drah, která odhalila, že Radmila Kleslová minimálně pro dvě společnosti dělala v podstatě to samé.
Zprávy o legislativní činnosti Sněmovny připravovala nejen pro dráhy, ale podle dřívějších vyjádření předsedy dozorčí rady ČEZ Pačese i pro tuto elektrárenskou firmu. Korespondenci má redakce Neovlivní.cz k dispozici.
Naopak komplikované zjišťování mají policisté v případě SŽDC, kde se nepodařilo dokumenty o plnění ze strany Kleslové nalézt vůbec. Politička v této státní společnosti měla smlouvu na 95 tisíc korun měsíčně.
Sama Radmila Kleslová jakékoli pochybnosti ohledně své práce pro státní společnosti odmítla. Sice pod tlakem okolností nakonec na všechny funkce zkraje roku rezignovala, cítila se ale jako oběť.
“Netušila jsem, že aktivním vstupem do politiky do politiky ANO budu mít na zádech terč, který říkal: Střelte si do mě. A začali do mě střílet lidi, kteří nemají rádi Andreje Babiše, pak ti, kteří nesnášejí mě, a bohužel i někteří lidé z hnutí ANO. Buď ti, co byli méně úspěšní, nebo ti, co zastávali v hnutí jiný proud, takový ten pravdoláskařský,” postěžovala si v Hospodářských novinách.
K jejímu pádu přispěla i nahrávka, z níž vyplynulo, že se pokoušela ovlivnit chod dozorčí rady polostátní společnosti ČEZ, když tlačila na její členy, aby se nezajímali o její milionovou smlouvu. Dokládají to její vlastní slova na nahrávce rozhovoru s Babišovým bývalým náměstkem Lukášem Wagenknechtem. O nátlaku navíc promluvil i další tehdejší člen dozorčí rady ČEZ Jiří Tyc.
“Úplně není dobrý, když takhle proti mně vyjíždíte… Proč jste si vyžadovali tu smlouvu? Přesně pro tohle jsem nechtěla, ať se tam jdete dívat do tý smlouvy…A jestli má pan Tyc se mnou problémy, tak ať to řekne šéfovi a nedělá to takhle hloupě. A já ode dneška mám velkej problém s nim, teda…,” zní na několika místech zvukového záznamu, který má redakce Neovlivní.cz k dispozici.