Kauza Neovlivní.cz: Kleslová rezignovala na funkci v ANO

Dvě hodiny předtím, než se měla dostavit na “grilování” předsednictva hnutí ANO kvůli tlaku, který vyvíjela na dozorčí radu skupiny ČEZ, se Radmila Kleslová rozhodla rezignovat na jeden ze svých stranických postů. Končí jako místopředsedkyně ANO.

Deník Neovlivní.cz minulý týden zveřejnil nahrávku, na které se čelní politička hnutí ANO Radmila Kleslová pokoušela nevybíravě zabránit tomu, aby se dozorčí rada ČEZ zabývala smlouvami, které ve skupině už roky má. Tehdejšího náměstka Lukáše Wagenknechta, který v dozorčí radě reprezentoval ministerstvo financí, tlačila k tomu, aby dal od smluv ruce pryč a k témuž přiměl i své kolegy z rady. Hrozila mu politickými důsledky. Nátlak od Kleslové potvrdil exkluzivně pro Neovlivní.cz i další člen dozorčí rady Jiří Tyc.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš kvůli chování Kleslové svolal na úterý předsednictvo strany. Dopředu ale řekl, že nepočítá s tím, že by politička složila funkce.

Kleslová tak překvapivě učinila. Rezignovala na funkci v nejvyšším partajním orgánu, skončila jako místopředsedkyně hnutí. Nadále však zůstává starostkou Prahy 10, hlavou pražské buňky ANO a klíčovou hráčkou v zákulisí pražské politiky.

Deníku Právo řekla, že jí kauza nedělá zdravotně dobře. “Už nemám zdravotně na to, abych mohla čelit této štvavé mediální kampani. Chci už mít klid. Rozhodla jsem se rezignovat před zasedáním předsednictva, aby to nevyvolávalo dojem, že mě k tomu někdo z ANO nutil,” řekla listu.

V prohlášení, které zaslala Parlamentním listům, pak uvedla, že se “nenechá uštvat novináři”.

I když to byla Kleslová, kdo během telefonického rozhovoru s Wagenknechtem vyhrožoval, teď tvrdí, že se stala obětí kampaně. “Nechci nadále snášet dehonestující kampaň, kterou v médiích rozpoutal exnáměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht s cílem zdiskreditovat mou osobu a hnutí ANO,” napsala v prohlášení, z něhož citovaly Parlamentní listy.

Slova o mediálním útoku si oblíbil také první místopředseda strany Jaroslav Faltýnek. Před zasedáním předsednictva řekl agentuře ČTK, že nevidí důvod, proč by měla Kleslová končit. “Protože se objevila v médiích? Je to pouze útok na pana Babiše prostřednictvím paní Kleslové, to tady ví celá republika. To není o paní Kleslové, to je o Babišovi a hnutí ANO,” uvedl Faltýnek.

Podobnými slovy ostatně komentovali právníci Babišova Agrofertu kauzu, do níž je sám Faltýnek zapletený. Jde o případ dceřinné společnosti Agrotec, která jde k soudu v souvislosti se zmanipulovanými zakázkami ve státní poště. Firmu v době údajných nezákonností řídil právě Faltýnek. Právníci také psali o “mediální kampani” a “mediálním zpolitizování” (více zde »).

Prohlášení Kleslové:

Po permanentním tlaku, který na mě média v posledních týdnech vyvíjela, jsem se rozhodla rezignovat na funkci místopředsedkyně hnutí ANO. Nechci nadále snášet dehonestující kampaň, kterou v médiích rozpoutal exnáměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht s cílem zdiskreditovat mou osobu a hnutí ANO. Ráda bych svou rezignací zastavila kampaň vůči hnutí ANO, kterému jsem společně se svými kolegy věnovala stovky hodin práce, díky níž hnutí dosáhlo v komunálních volbách v Praze vynikajících výsledků. Jsem si vědoma, že opouštím druhou nejvyšší funkci v politickém uskupení, které má dlouhodobě nejvyšší voličské preference. Už ale nechci být hromosvodem pro mediální útoky novinářů vůči ANO. Už nemám sílu snášet každodenní tlak ze strany novinářů. Nelpím na funkcích, zdraví a dcera je pro mne přednější.