Žebříček vlivu v showbyznysu 2017: Číslo 1

Továrna na sny, pozlátko a součást her, které lid potřebuje vedle chleba. To je showbyznys. Kdo ovšem tu továrnu aktuálně řídí? Tváře, které diváci estrád, návštěvníci divadel či muzikálů a hltači bulvárních zpráv často ani neznají. Mediální manažeři, píáristé, celebrity, které ze svého jména vytvořily nezpochybnitelné značky. Kdo patří mezi deset klíčových hráčů? Deník Neovlivní.cz aktualizoval žebříček nejvlivnějších lidí v českém showbyznysu.

Číslo 1: Ivan Zach – Následník zkrachovalé lví banky

Narozen 12. dubna 1964, spolumajitel televize Prima a realitní magnát.

Číslem jedna byl už loni v létě, kdy redakce Neovlivní.cz řebříček nejvlivnějších person showbyznysu poprvé sestavila (tu »). od té doby své pozice ještě posílil a ostatním hráčům o pár bodů odskočil. Stalo se tak poté, co zkraje roku odkoupil (ve spolupráci s dalším byznysmenem Vladimírem Komárem) od švédské skupiny MTG druhou polovinu skupiny Prima a stal se tak neomezeným vládcem rodiny televizí (popsali jsme zde »).

Jeho pozici by teď mohl ohrozit snad jen ten, kdo by se vrhl do odkupu nejsilnější televize na trhu. O prodeji Novy se již delší dobu spekuluje a probíhají i pokusy o jednání s americkými majiteli, zatím se ale nezdá, že by byl tento miliardový obchod na spadnutí.

Zachovo umístění nadto umocňují kontakty do politiky a nejvyšších pater byznysu. Sám je zhruba v polovině žebříčku stovky nejbohatších českých byznysmenů, obchodně má blízko třeba k Jiřímu Šmejcovi. A co je v dnešní době velmi důležité – k Andreji Babišovi. Kromě Primy totiž do mediálního impéria Ivana Zacha patří také síť rádií Kiss či Country a především Radio United Services –  „mediazastupitelství“, které reprezentuje rádia na reklamním trhu, a spadá pod ně i Babišův Impuls.

Aktuální pořadí

1. Ivan Zach, spolumajitel televize Prima a realitní magnát »
2. Martin Švehlák, ředitel zpravodajství a sportu TV Nova »
3. Radek Lain, šéfredaktor deníku Blesk »
4. Jaromír Soukup, majoritní akcionář Empresa Média a Médea Group »
5. Oldřich Lichtenberg, muzikálový producent, spolumajitel Divadla Broadway »
6. Milan Fridrich, programový ředitel České televize »
7. František Janeček, hudební producent »
8. František Nachtigall, ředitel strategického rozvoje MAFRA, a.s. »
9. Michel Fleischmann, prezident mediální skupiny Lagardére »
10. Lucie Bílá, zpěvačka, producentka, spolumajitelka Divadla Ta Fantastika »
» Jak jsme sestavovali žebříček vlivných v českém šoubyznysu

Tím má Zach zprostředkovaně vliv na trh s 3,5 miliony posluchačů. Skupina Prima se všemi svými kanály pravidelně přesahuje dvacetiprocentní share sledovanosti; hlavní stanici si naladí přibližně 14 procent diváků.

Je to Prima, která má určující vliv na Zachově postavení v šoubyznysu. Miliardář svou vůli vykonává přes prostředníky, tedy skutečné manažery televize, kterým část své moci přenechává. Zcela jistě je v takové pozici šéf televize Marek Singer. A také dvě klíčové Zachovy spojky do dění v newsroomu – šéfka zpravodajství Jitka Obzinová a šéfredaktorka společenské (tedy bulvární) redakce Zuzana Brzáková.

Dle znalců prostředí je vliv obou žen srovnatelný, i když zdánlivě větší mocí i důvěrou Zacha disponuje Obzinová, která je mu absolutně loajální. „Vše podřizuje tomu, aby to odpovídalo Ivanově světonázoru. Jak se bude točit, jak se nebude točit. Vzpomeňme na kauzu nahrávky z porady, kde novinářům říkala, jak mají dle představ majitelů vypadat zprávy o uprchlících. Má slovo i v tom, z koho ve zpravodajství Primy udělá hvězdu,“ popsal loni pozice Obzinové jeden z insiderů, s jejichž pomocí deník Neovlivní.cz šoubyznysové prostředí mapoval.

S Brzákovou, která má mimo jiné pod palcem sledovaný Top Star Magazín, je ve světě šoubyznysu také potřeba být zadobře. Je totiž schopná si prosadit u Zacha i to, s čím Obzinová zcela nesouhlasí. Ovšem – i Brzáková je limitována miliardářovou vůlí.

Není bez zajímavosti, jak cílevědomě začal Zach své mediální aktivity budovat. Původní FTV Premiéra kdysi stavěla pro splnění svých mediálních ambicí Investiční a Poštovní banka přes firmu Domeana. V roce 1999 se majitelem Domeany stala na krátké čtyři měsíce firma Nomura Capital, přímo řízená lidmi japonské Nomury, která byla největším podílníkem v IPB. A právě ti pak ještě v roce 1999 odprodali Premiéru, přejmenovanou na Primu, Zachově skupině GES. V roce 2000 pak „lev ve světě financí“, tedy IPB, kvůli nahromaděným špatným úvěrům padla.

Zach se postupně zbavoval „zátěže“ regionálního vysílání, které bylo podmínkou udělení celoplošné vysílací licence. Akce vyvrcholila v roce 2013, kdy se odstřihl od regionálních televizí RTA, jež ovládal další vlivný hráč českého byznysu Jiří Šmejc. Dočasně sice byl na obrazovkách jen televizní monoskop, ale Zach vyměnil licenci Primy za Prima family (a dočasně tak i hlavní kanál pojmenoval), která již podmínku prostoru pro regionální vysílání neobsahuje.