Lži a polopravdy. Fact-checking Babišova rozhovoru

Nepravdivých či neúplných tvrzení premiéra přibývá. Vzniká proto samostatná kolonka Databáze politických lží.

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Premiér Andrej Babiš se v naší databázi umístil hned s několika prokazatelně lživými výroky. S tím, jak se zhoršuje situace s koronavirovou nákazou, přibývá mrtvých a současně se blíží letošní parlamentní volby, ale jeho nepravdivých či neúplných prohlášení přibývá.

Korigovat jeho slova v přímém přenosu prakticky nejde. Rozhovory totiž poskytuje jen pro spřátelená média, své výroky umísťuje na své účty na sociálních sítích. Na tiskovou konferenci už nedorazil od Vánoc, navíc na ně stejně novináře z malých nezávislých médií nepouští. A do televizních diskusí chodí výhradně ve chvíli, kdy ve studiu sedí jen s moderátorem a bez oponenta.

Naposledy o víkendu poskytl rozhovor listu Právo, kde se dopustil hned několika faulů. Výroky ministerského předsedy jsme podrobili kontrole z hlediska pravdivosti, ale také jsme je zasadili do kontextu. Zde jsou klíčové momenty interview:

Podcenili jste situaci?

AB: “Ano, dneska zpětně můžeme říkat, že jsme 1. července neměli zrušit povinné roušky, měli zavést povinné testování lidí, kteří se vraceli z Chorvatska atd. Nebo třeba jsme podcenili Techtle Mechtle a měli zavřít bary. Po bitvě je každý generál, ale předvídatelnost, po které se volá, je těžká.”


Očkování je teď hlavní téma premiéra: počítá vakcíny, kontroluje mrazáky. Foto: Facebook Andeje Babiše

Předvídatelnost by nebyla tak těžká, kdyby se premiér nerozhodl během léta ignorovat veškeré signály a varování, že se situace zhoršuje. A to už od července, kdy nezávislá média narozdíl od těch veřejnoprávních týdny informovala o tom, že se zklidněná situace v České republice s nákazou covid-19 začíná obracet. A vláda přitom bez jasné analýzy uvolňovala život v Česku, stejně jako jej zjara bez tvrdých dat a jasného vysvětlení dala pod zámek.

“Česká média šílí. Twitter šílí. Všude plno článků, jak vláda nezvládá situaci s koronavirem a jak jsme to podcenili. TAKŽE. Tady jsou pro všechny moje hatery ze SeznamZprávy, Info a dalších “webísků” aktuální čísla koronaviru. Jak každý vidí, je to fakt jen lokální problém,” reagoval v červenci na svém twitterovém účtu.

Premiér v rozhovoru opomněl rovněž dodat, že to byl on osobně, kdo v létě poslal Čechy do Chorvatska a tvrdil, že situace u moře je bezpečná. Přitom v té době už realita byla jiná, jak jsme popsali ZDE.

A stejně tak se zapomněl zmínit, že to byl on osobně, kdo v srpnu zasáhl a změnil rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o nošení roušek. “Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí,” zdůvodnil svůj zásah v Radiožurnálu. “Používám selský rozum a plno věcí mi hlava nebere.” Výslovně pak zmínil například plánované roušky v prostorách škol.

Nedávno jsme navíc získali utajovaný Zápis z jednání, který dokazuje, že Andrej Babiš lhal, když tvrdil, že o srpnových návrzích ministerstva zdravotnictví nevěděl. Na zasedání byl a osobně jej řídil.

Očkování jste si vzal osobně na triko. Není to příliš velké sousto?

AB: “Je to obrovská výzva. Je to o krizovém managementu. Takovou logistickou akci nemůže řídit epidemiolog nebo lékař. Nechci se přeceňovat, mám ale za sebou x krizových situací. Člověk v byznysu získá jiné instinkty, jiný tah na branku, jiné myšlenky a zkušenosti. To lidé ve státní správě nemají.”

Jaké instinkty a myšlení premiér ve skutečnosti získal v byznyse, se můžeme jen dohadovat. Zaznamenali jsme nicméně svědectví lidí, jejichž cesty se kdysi zkřížily s byznysem Andreje Babiše a nedopadlo to právě nejlépe. Tedy – pro ně. Andrej Babiš vždycky dostal, co chtěl.

Za všechny popis Babišova byznysu od Marko Paříka, kterého se premiér pokusil připravit o pekárny „Andreje Babiše normální obchod nebaví. Nebaví ho nakupovat za správnou cenu. Jeho baví lidi a firmy ničit, jen aby to měl zadarmo. Ale to přece není normální kšeft.”

Detaily jsme popsali v seriálu Ukradené duše AB

» Ukradené duše, díl I.: Ve stínu stříbrných sil
» Ukradené duše, díl II.: Pyšní pekaři
» Ukradené duše, díl III.: Rytíř z Mělníka
» Ukradené duše, díl IV.: Zbyl jen srub na Vysočině

A k úspěchům premiérova Agrofertu doporučujeme analýzu Roberta Němce, jejíž hlavní zjištění zní: “Bez dotací by byla skupina Agrofert za rok 2018 pravděpodobně v zisku před zdaněním, ale ve ztrátě po zdanění.”

A jak premiér hospodaří s nabytým majetkem, když už ho nepotřebuje, nejlépe dokumentuje tato naše fotogalerie

Kdo rozhoduje a kdo je za co odpovědný? Je to premiér, ministr, komise, koordinátor, poradce?

AB: “Rozhoduje vláda a ministr. Já na to dohlížím, a chcete-li, řídím to. Když něco nefunguje, tak mi to dávají za vinu. Vždycky nesu odpovědnost a už jsem se k tomu přihlásil.

Otázka byla v posledních měsících v různých variantách položena premiérovi několikrát a odpověď je variabilní. Nejčastěji totiž “rozhodují experti.”

“Všechna rozhodnutí dělali epidemiologové, dělali hygienici. Neudělala to vláda, vláda to schvalovala,” řekl například 5. července.

“My na vládě návrhy ministra Blatného neměníme. On je velice striktní. S jeho předchůdci jsme při debatách na vládě trošku něco posouvali, ale on na svých návrzích trvá,” prohlásil zase 13. prosince pro iDnes.cz ze svého svěřenského fondu.

A na otázku, proč vláda v létě neřešila dramatické šíření nákazy v OKD, tehdy odpověděl: “Pokud někdo měl v OKD zasahovat, tak to byli hygienici.”.

Nezaspali jsme s přípravou očkování?

AB: “Je pravda, že strategii očkování mělo ministerstvo zdravotnictví připravit dřív, ještě před příchodem první vakcíny. Tvrdí, že to nestíhali kvůli jiným povinnostem.”

To říká Andrej Babiš teď. Je dobré si připomenout i jeho jen pár dní staré výroky. Třeba ten z 20. prosince. “Takže všechno jede, všechno připravujeme. A proto znovu opakuji: neříkejte, že nejsme připraveni. Jsme připraveni,” tvrdil na tiskové konferenci k očkování.

Skluz v přípravě očkovací strategie skutečně nejde jen za ministerstvem zdravotnictví, jak jsme popsali ZDE. Podle členů vládního týmu a pracovníků ministerstva zdravotnictví, s nimiž redakce téma očkování konzultovala, stojí za průtahy fakt, že vakcinace dlouho nikoho nezajímala.

“Nikdo o to nežádal, tak to nikdo nepřipravoval,” uvedl vysoce postavený státní úředník, který se účastní schůzek k epidemii na vládní úrovni.

Nikdo nespěchal mimo jiné proto, že v první zásilce dorazilo jen velmi malé množství z celkově závazně objednaných milionů dávek. Konkrétně 9 750 dávek.

Mluví se o tom, že očkovaní budou moci volně chodit na kulturu, sport, do restaurace. Nebude to diskriminace těch, kteří se očkovat z jakéhokoli důvodu nenechají?

AB: “Nevím, kdo o tom mluví.

Mluví o tom například Babišův vicepremiér Karel Havlíček a to přímo na tiskových konferencích.

“Je to cesta, o níž se domnívám, že v nějaké překlenovací době, během které se budeme postupně proočkovávat, nemine ani nás. Nesmí to být o tom, že budeme dělit lidi na dvě kategorie. Ale toto je určitá cesta, jak udržet obchod a služby při životě,” prohlásil před pár dny Havlíček, který platí za nejbližší premiérovy spojence ve vládě a je proslulý tím, že neřekne ani neudělá nic, s čím by “šéf” nesouznil.

Stejně se vyjádřila i hlavní hygienička Jarmila Rážová. “Kdo bude očkovaný, bude moci bez absolvování testů využívat služeb, které by jinak mohl využít pouze při pravidelném opakovaném testování,” řekla pro iDnes již koncem listopadu.

«« Zpátky do databáze lží


Partner DatabázeProjekt vzniká za podpory Martina Hájka

Zdroj náhledové foto: Facebook Andreje Babiše

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email