Olympiáda v Riu změnila TOP 10 vlivu ve sportu

Českým sportem se ročně protočí miliardy korun, jen ze státního jsou to téměř čtyři. Ti, co ve sportu něco znamenají, mají jedno společné: jejich vliv nekončí s branami fotbalových stadionů nebo tenisových kurtů. Deník Neovlivní.cz zmapoval desítku nejvlivnějších postav tuzemského sportu. Po půl roce v něm nastaly hned tři významné změny.

Pád velkého hráče, nástup nové postavy díky olympiádě a také zjevné posílení pozice jednoho z členů vlády. To jsou změny, které poslední půl rok přinesl do žebříčku vlivu ve sportu.

Pro mnohé je největším překvapením odchod Petra Hulinského z ministerstva školství, kde byl coby politický náměstek a měl na starost právě sport.

TOP 10 ve sportu
– aktuální pořadí

1. Miroslav Jansta »
2. Miroslav Pelta »
3. Miroslav Černošek »
4. Daniel Křetínský »
5. Kateřina Valachová »
6. Petr Dvořák »
7. Daniel Beneš »
8. Jiří Kejval »
9. Jiří Holeček »
10. Pavel Kolář »

To – spolu s jeho osobnostními rysy šíbra – mu doposud zajišťovalo páté místo v hodnocení Neovlivní.cz. Jenže Hulinský na ministerstvu na začátku léta skončil. A tím skončil i jeho vliv na to, kam se bude přesouvat 3,7 miliardy z rozpočtu směrem k reprezentaci či mládeži. A určených také na investice – tedy rekonstrukce sportovišť, budování umělé trávy a podobně. Hulinský, který našel útočiště u stranického kolegy a ministra vnitra Milana Chovance, ze žebříčku vypadl úplně.

Jeho odchod ze školství byl přitom po nástupu ministryně Kateřiny Valachové, která nahradila Marcela Chládka, podle zjištění Neovlivní.cz jen otázkou času.

Valachová je podle insiderů “jiná krevní skupina” než Hulinský, patřila v ČSSD do skupiny, která divoké metody Hulinského a spol. kritizovala. Pragmatická a ambiciozní ministryně si navíc nechtěla nechat svého náměstka přerůst přes hlavu a speciálně sport si coby agendu vzala za vlastní. Většinu klíčových jednání vedla s hlavními postavami sportu ona sama, nadto našla oporu v jedničce žebříčku šéfovi sportovní unie Miroslavu Janstovi.

I proto ministryně v samotném žebříčku poskočila. Nyní uzavírá první pětku nejvlivnějších postav tuzemského sportu.

Za éry ministryně Valachové narostla o téměř 700 milionů částka, která ročně putuje do sportu. Valachová ovšem v souladu s názorem premiéra požaduje pro příští rok celkem 6 miliard. Startovací pozici má dobrou: kromě zmiňovaného Jansty dokázala nalézt společnou řeč i s tím,  kdo má na přerozdělování peněz v rozpočtu největší vliv – tedy s ministrem financí Andrejem Babišem. (Podrobněji zde ».)

Valachová současně posílila roli svého resortu při financování sportu: peníze pro sportovní kluby a tělovýchovné jednoty z hazardu nově neplynou přes olympijský výbor, ale přímo z ministerstva ke konkrétním příjemcům.

Třetí změnu v žebříčku ovlivnila olympiáda v brazilském Riu, která začíná právě tento týden. Nově se v indexu Neovlivní.cz prosadil šéf olympijského výboru Jiří Kejval, jehož doposud absolutně zastiňoval šéf sportovní unie Jansta.

Čtěte také

Foto: lazyllama / Shutterstock.com
» Pelta prodává Jablonec, jeho vliv ve sportu to nijak neumenší
» Kdo je Kateřina Valachová. Číslo šest vlivu ve vládě
» Infografika: Jak tečou peníze do českého sportu

Nikoli Kejval, ale Jansta byl tím, s kým bylo třeba se dohodnout, pokud někdo chtěl něco ve sportu prosadit.

To platí i nadále, Kejval bude vždycky v tandemu dvojkou. Nemá dostatečnou autoritu, jeho pozici nadto podrývá špatný vztah s ministrem financí Babišem. Ten mu dal opakovaně najevo, ať se stará o olympiádu a nesnaží se přebírat kompetence svazů pro financování sportu. “Český olympijský výbor nemá žádné sportovce, oni organizují výjezdy našich sportovců na olympiádu,” zopakoval několikrát Babiš, proč podpořil návrh Valachové, aby peníze z hazardu nešly přes Kejvalův výbor.

Minimálně pro období olympijských her předseda olympijského výboru ale do žebříčku patří. On je oficiální tváří české výpravy, on zodpovídá za hladký průběh české účasti v Riu a prezentaci české výpravy. Za Kejvalem jdou i sportovní parky na různých místech České republiky, které byly kvůli olympiádě vytvořeny.

Jestli si své umístění v žebříčku TOP 10 vlivu ve sportu udrží i po skončení olympiády, bude záležet jen na něm. Téma, na kterém může stavět, už by měl. A to jsou děti a sport. Mluví o tom už několik let. Nakolik z něj dokáže udělat skutečnou agendu, kterou bude umět vnutit politikům a reálně se začne něco dít, ukáží příští měsíce.