© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Krajně podezřelé, ale vy jste nic nedoložili, vytkl policii a žalobci soud.
Ve své době to byla po zásahu na úřadu vlády další kauza, která otřásala politikou a vládními občanskými demokraty. Tým Roberta Šlachty si nad ránem přišel pro vlivnou politickou figuru Ivana Langera a záběry někdejšího korunního prince ODS v doprovodu zakuklených policistů večer obletěly ve zpravodajství televizí celou zemi.
Jenže Ivan Langer nakonec nikdy obviněný nebyl. Jak už jsme psali krátce po zatčení, Šlachta na něj zkrátka neměl nabito. Redakce Neovlivní.cz nyní zjistila, že stejný pohled zaujal i soud, který řešil jednu z větví celé kauzy: údajné fiktivní navýšení víceprací při výstavbě fotovoltaické elektrárny v Ševětíně.
Soud všechny obviněné zprostil obžaloby, v dosud veřejnosti neznámém rozsudku se ale soudkyně Veronika Cukerová nad rolí Ivana Langera v případu Ševětín výslovně pozastavila.
“O tento projekt měl dle provedených důkazů značný zájem i Ivan Langer, což už je poměrně zajímavé z pohledu širšího kontextu případu. Langer měl evidentní zájem na tom, kolik peněz bude možné ČEZ v rámci projektu FVE Ševětín vyúčtovat, ať již jako vícenáklady, nebo v rámci servisu FVE. To je krajně podezřelé, neboť to ukazuje na skutečnost, že v projektu měly své zájmy různé osoby stojící v pozadí,” napsala soudkyně do rozsudku, který padl loni, jeho znění se ale zatím na veřejnosti neobjevilo. Poprvé jsme jej zveřejnili v tištěném časopise Neovlivní.cz.
Soud pak ovšem konstatoval, že policie svoji tezi z obžaloby o neoprávněném navýšení víceprací v neprospěch ČEZ nedoložila; obžalované zprostil viny. Soudkyně Cukerová současně zkritizovala práci policie a žalobce, kteří sice upozorňovali na roli Langera a dalších, ale už k tomu nedokázali nic dodat. K soudu poslali jen torzo příběhu.
“Uvedené skutečnosti nicméně přesahují předmět tohoto trestního řízení. Obžaloba je přednáší snad proto, aby uvrhla stín podezření na celý projekt FVE Ševětín, avšak je třeba konstatovat, že z hlediska stíhaného skutku jsou prakticky nepodstatné, neboť neprokazují, že ke skutku skutečně došlo tak, jak je uvedeno v obžalobě. To ostatně prokazovat ani nemohou, protože se s vymezeným skutkem zcela míjí. Úkolem soudu přitom je rozhodnout o předmětu trestního řízení, kterým je stíhaný skutek, a nikoliv zabývat se okolnostmi v pozadí celého případu, jakkoliv mohou působit podezřele,” konstatovala soudkyně.
Jméno Ivana Langera přitom bylo magnetem v olomoucké kauze, kterým Šlachta přitáhl pozornost veřejnosti k případu jinak celkem nezajímavého vynášení informací z policejních spisů.
Později jsme ale vypátrali, že Šlachta využil olomouckého případu, aby mohl před soud s příkazem právě k domovní prohlídce u Langera. V kauze solárů na něj totiž policie neměla dost důkazů. Ani na domovní prohlídku, ani k obvinění.
A co tedy na Langera policie vůbec měla? Především odposlechy. Jenže nešlo o odposlechy Langera, ale jeho tehdejšího přítele a obchodního partnera Ivana Kyselého a policisty Karla Kadlece. Oba muži sice výslovně řešili údajnou Langerovu aktivitu při výstavbě ševětínského solárního parku, politik byl ovšem pouze v roli toho, o kom se někdo baví.
Jako například 22. června 2015 v motelu Janiš. “Podezřelý Ivan Kyselý podrobně informuje podezřelého Karla Kadlece o problému se zakázkou pro společnost ČEZ, kterou realizovali společně s Ivanem Langerem. (…) Podezřelý Ivan Kyselý na této schůzce popisuje, jak zakázka probíhala, přičemž vysvětluje, že cena byla navýšena o 80 mil. korun za takzvané vícepráce. Dále Ivan Kyselý popisuje, že za navýšením ceny stál Ivan Langer a jeho právní kancelář a Langerovi již tehdy říkal, aby to nedělali, že to bude ‘průser’,” napsali kriminalisté v jednom z vyhodnocení odposlechů, o němž deník Neovlivní.cz získal detailní informace.
ČTĚTE TAKÉ: Svědek proti Langerovi: Srazilo mě auto
Žádným hodnověrným důkazem se ale Langerovu roli doložit nepodařilo, proti politikovi nikdo nevypovídal. Svá slova o Langerovi, jak je zaznamenaly policejní odposlechy, dokonce nezopakovali do protokolu ani Kyselý s Kadlecem. Navzdory tomu, že se Kyselý s Langerem byznysově rozešli ve zlém, jak jsme popsali loni v časopise Neovlivní.cz.
Bývalý místopředseda ODS jakoukoli roli v podvodu na státní firmu ČEZ striktně popřel. Dokonce hned po zadržení varoval média, aby vážila svá slova, když o něm v souvislosti s olomouckou kauzou referují, protože by také mohl následovat soud.
“Čas ukáže. Už jednou, trvalo to sice sedm let a 24 dnů, jsem u soudu dokázal vyvrátit obvinění, které proti mně sdělovací prostředky nepravdivě vznesly právě na základě údajných útržků z policejního spisu včetně odposlechů. Ten příběh shodou okolností 13. 10. 2015 skončil, smiřuji se s tím, že ve stejný den druhý začal. Snad nebude trvat tak dlouho,” napsal tehdy Langer médiím.
Aktuálně pak policie řeší politikův byznysový spor se zadluženým podnikatelem Richardem Hejdou. Oba se navzájem obviňují z podvodu, Hejda, který skončil v exekuci, na Langera podal trestní oznámení. Olomoucká kriminálka jej několik měsíců zkoumala a nyní podle zjištění Neovlivní.cz případ předala Národní centrále pro boj s organizovaným zločinem.
Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje
Čtení na prázdniny: Letní speciál Neovlivní.cz
Kdo platí klimatické aktivisty z Poslední generace
Kam až nás zavede věda: Jsme moderní racionální stádo
Úřednická sabotáž. Proto jde stát na ruku dopravcům a kamionům
Vážit se to nebude. Proč přetížené kamiony nerušeně ničí dálnice
Zdroj náhledové foto: Repro ČT24/Neo