Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To nejdůležitější, co se odehrálo ve 32. týdnu roku 2015.

Uprchlíci a prominentní vězni – bývalí i budoucí. To jsou dvě hlavní témata horkého srpnového týdne plného teplotních rekordů a lesních požárů, který právě končí.

Zastavme se nejprve u druhé položky. Dozvěděli jsme se podrobnosti ze života “kmotra” Janouška. Podnikatel, který sedí ve vězení za to, že v opilosti srazil ženu, je prozradil v dovolání k Nejvyššímu soudu. Jako polehčující okolnost uvedl, že se po nehodě šel léčit ze závislosti na alkoholu. Pět týdnů strávil na léčení ve Švýcarsku, pobýval i v psychiatrické nemocnici v Chorvatsku. Nepomohlo to, soud verdikt potvrdil 4,5letý trest.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová podala návrh na zahájení kárného řízení proti žalobci Ladislavovi Kosánovi. To je muž, který nerozporoval předčasné propuštění exsenátora ODS Alexandra Nováka z vězení. Zřejmě mu záruky motorkářského spolku Gryphons přišly dostatečné.

Respekt napsal, že čerstvě odsouzený soudce Ondřej Havlín před čtyřmi lety zprostil obžaloby účelově politika ČSSD Karla Březinu. Březina nepřekvapivě označil tvrzení za spekulace.

A teď k první položce. Policie ve středu oznámila, že z 1050 zadržených uprchlíků chtějí v České republice zůstat jen čtyři. ČTYŘI. Navzdory tomu však podle šetření, které zveřejnila ČT, panuje v Evropě největší strach z imigrantů ze třetích zemí právě v Česku. Hlas lidu, hlas boží, ví Miloš Zeman. Popularitu si přiživil v neděli v Blesku, kdy poslal běžencům jasný vzkaz. “První věta zní: Nikdo vás sem nezval. Druhá věta: Když už tady jste, tak musíte respektovat naše pravidla, stejně jako my respektujeme pravidla, když přijedeme do vaší země. Třetí věta: Když se vám to nelíbí, běžte pryč.”

A zpráva Hospodářských novin: Česko jako jediná země odmítla společný bojkot EU čínských oslav konce války. Kvůli Miloši Zemanovi, který tam chce jet.

Tolik z událostí, kterým jsme se příliš nevěnovali. Zato jsme pro vás připravili žebříček dvaceti nejvlivnějších lidí v Ústeckém kraji.

Kdo jsou vládci severu

Koláž: Neo

Po loňských komunálních volbách to vypadalo, že minimálně v některých klíčových městech v severních Čechách se mapa vlivu začíná výrazně přepisovat. Stačilo pár měsíců a je jasné, že stoupenci starých pořádků mají znovu navrch. Co tedy vyplynulo z mapování serveru Neovlivní.cz?

Například to, že se Alexandr Novák a Patrik Oulický, dva symboly kmotrovské tuzemské politiky, o nichž se mělo za to, že jejich éra uvězněním prvního a odchodem z ODS u druhého skončila, vracejí na scénu. Z pátrání deníku Neovlivní.cz vyplývá, že jejich původní plány stáhnout se z republiky, o nichž se před lety psalo, vzaly za své (více v analýze zde »).

V přehledné tabulce si můžete prohlédnout », kdo skončil v interním hodnocení Neovlivní.cz ve druhé desítce, tedy na pozicích 10 až 20. V tomto přehledu » pak najdete pětici lidí, která se umístila na 5. až 10. místě; tedy těsně za těmi nejmocnějšími. První pětici zveřejníme v nadcházejícím týdnu.

Rozhovor: Co se děje v ústeckém zákulisí

Martin Hausenblas, hnutí Pro! Ústí. Foto: hausenblas.cz

Osm měsíců byl prvním náměstkem primátora Ústí nad Labem. Jeho hnutí PRO! Ústí vynesla na radnici touha místních lidí po změně starých pořádků. Martina Hausenblase a jeho spojence nakonec z radnice smetl převrat části politiků z ANO, kteří se spojili s komunisty a socialisty.

A právě Martin Hausenblas poskytl Neovlivní.cz otevřený rozhovor, ve kterém popsal, jaké praktiky politici na Ústecku používají. “Řeknu vám ještě jednu věc: Nikdy jsem se nesetkal s horšími lidmi než v politice. Mimo politiku bych se s takovými lidmi nikdy nesetkal. Musel jsem si založit novou kategorii lidí ‘superhajzl’. Lžou, kradou, manipulují, pomlouvají a přijde jim to normální. Myslel jsem, že na takové záporné superhrdiny narazíte jen v komiksech, ale kdepak – ti lidé žijí, mají všechny ty vlastnosti a neváhají je použít.”

Interview s titulkem Babiš spustil něco, co nedomyslel, naleznete zde »

Babišův bratr jde k soudu

Bratr ministra financí Alexander Babiš (vpravo) Foto:  CGBC

Bratr ministra financí Alexander Babiš (vpravo)
Foto: CGBC

Bratra Andreje Babiše Alexandera čekají na Slovensku vážné potíže s justicí.

V září začne v Bratislavě soud, v němž podle slovenského týdeníku Plus 7 dní bude mladší sourozenec českého vicepremiéra čelit obžalobě kvůli podezření z milionového podvodu.

Příběh má pikantní příchuť díky tomu, že poškozeným má být v tomto případě společnost ČEZ Slovakia. Tedy dcera polostátního elektrárenského gigantu ČEZ, který nyní spadá pod resort Andreje Babiše.

Pro Neovlivní.cz informaci obecně potvrdil mluvčí bratislavské prokuratury Michal Šúrek. “Podali jsme obžalobu v případě, kde byla poškozena společnost ČEZ Slovakia. Obžaloba byla podána na Alexandera B. a na Karola F,” řekl Šúrek. (Další podrobnosti zde ») V kauze jde o údajný čtyři roky starý podvod ve výši 200 tisíc eur.

Grossův muž se vrací

zákulisí

Po letech v ústraní se na scénu vrací jeden z kdysi nejvlivnějších tuzemských lobbistů Miroslav Forman.

Služeb blízkého spolupracovníka bývalého premiéra Grosse začali podle zjištění Neovlivní.cz » využívat politici z hnutí ANO.

Miroslav Forman se PR a lobbismu věnuje prakticky čtvrt století. Jeho zlatá éra je ale spojena s postavou nedávno zesnulého Grosse. Pracoval pro něj sice jen jako pouhý poradce přes ekonomiku, jeho vliv byl ale obrovský. Gross totiž dávno před tím, než se stal premiérem, z pozice ministra vnitra do značné míry určoval personální politiku ve státních firmách a řídil privatizace. A kdo se chtěl k premiérovi z této oblasti dostat, šel většinou přes Formana.

Bakalovo odcházení

Manželé Bakalovi. Foto: bakalafoundation.org

Manželé Bakalovi. Foto: bakalafoundation.org

Miliardář Zdeněk Bakala, jeden z nejbohatších mužů Česka, bývalý “král” ostravského regionu a podnikatel, který se v dobách Václava Havla mohl pyšnit vazbami na politické špičky, pokročil ve svém odchodu z českého byznysu. Prodává byty na Ostravsku, které jej připravily o společenskou prestiž.

Jeho nejnovější tah navíc nepříjemně zasahuje i premiéra Bohuslava Sobotku z ČSSD. Právě on měl tehdy privatizaci OKD na starosti. A posvětil podklady, v nichž znalec stanovil souhrnnou hodnotu bytů na 1,75 miliardy, což představuje 40 tisíc korun za jeden byt. Právě za tuto cenu je Bakala slíbil prodávat jejich obyvatelům.

Bakala ve čtvrtek byty odprodal. Ovšem nikoli nájemníkům. Obří bytový fond – RPG Byty – v tichosti prodal mezinárodní realitní investiční skupině Round Hill Capital z Velké Británie.

Mimochodem – experti Ernst & Young později spočítali tehdejší cenu bytů na 6,5 miliardy. Případem se už léta zabývá policie, chce viníky dostat k soudu. Další podrobnosti naleznete zde ».

Vojtěch Filip na odstřel?

Vojtěch Filip, předseda KSČM. Repro: Neo

Členové třetí nejsilnější sněmovní strany volají po výměně vedení. Jak uvedl zpravodajský server Aktuálně.cz, komunisté po deseti letech vedení Vojtěcha Filipa chtějí změnu. Vyčítají mu, že strana není dost radikální. A že bez boje přenechal Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO témata, na kterých vždy KSČM sbírala body: Například rozkrádání veřejných peněz.

Kde Filip podle zjištění Neovlivní.cz » naopak permanentně boduje, je vynášení ruské karty. Jestli se o některém z českých politiků dá říct, že je majákem Moskvy uprostřed Česka, pak je to právě Vojtěch Filip.

Dobře to bylo vidět třeba v listopadu 2014, kdy se Filip jako místopředseda Sněmovny vydal do Moskvy na pozvání předsedy komise Státní dumy pro jednání se státy EU Sergeje Vladimíroviče Železňaka. Ten je přitom kvůli anexi Krymu na sankční listině USA a EU. Ruská média Filipovu návštěvu obratem využila. Byť se Poslanecká sněmovna od cesty distancovala, šéf komunistů byl představován jako místopředseda dolní komory parlamentu a tedy vysoce postavený ústavní činitel. Další případy, kdy Filip Moskvě posloužil, naleznete zde ».

Fotbalový manažer Chládek

Staří známí. Snímek z března 2014, kdy spolu Marcel Chládek (vpravo) a Miroslav Pelta jednali o postizích pro fotbalové chuligány. Foto: msmt.cz

Staří známí. Snímek z března 2014, kdy spolu Marcel Chládek (vpravo) a Miroslav Pelta jednali o postizích pro fotbalové chuligány. Foto: msmt.cz

Zpráva, kterou deník Neovlivní.cz přinesl už na konci června, se v pátek potvrdila (více zde »). Fotbalová asociace České republiky (FAČR) v tiskové zprávě oznámila, že do svých řad přibírá někdejšího socialistického ministra školství Marcela Chládka. Specielně pro něj vytvořila novou pozici generálního manažera státních reprezentací a fotbalových akademií.

“V osobě Marcela Chládka získáváme posilu k zajištění koncepce spolupráce a podpory na úrovni státu, krajů a měst v zájmu vytvoření optimálních podmínek právě pro reprezentační týmy a fotbalové akademie,” píše se v tiskové zprávě asociace.

Chládek, kterého na konci května odvolal premiér – oficiálně kvůli nevhodnému chování vůči podřízeným – udržoval po celou svou ministerskou éru úzké vztahy se špičkami tuzemského sportu. Pro sport sháněl peníze navíc a vycházel vstříc nejvlivnějším hráčům. A ti se o něj po náhlém pádu postarali…

Děkujeme za vaši přízeň a těšíme se příští týden!