Zprávy týdne na Neovlivní.cz

Co přinesl 38. týden roku 2016

Za čtrnáct dní nás čekají volby – krajské a doplňovací senátní – a krátící se čas je patrný z výroků i chování českých politiků. Společná snaha, jak jsme ji v redakci detekovali, přitom vypadá zhruba takto: Neděsit voliče náznaky programu či politickými myšlenkami, ale ukázat se jako člověk. Se svými radostmi a trápeními. A když se k tomu povede nějaký ten žertík, tím lépe.

V praxi to vypadá zhruba takto:

a) ukázat trápení

Trápení má momentálně šéf hnutí ANO Andrej Babiš se svým majetkem. Pár dní po poslaneckém hlasování o novele zákona o střetu zájmů, která Babiše, pokud by chtěl setrvat v politice, nutí zbavit se Mafry a znamená také stopku státních dotací pro jeho Agrofert, začal veřejně řešit, co má tedy dělat.

babis_agrofert_mafra_twitter

b) ukázat smysl pro humor

chovanec_koblihy_babis_vlada_rozpocet_twitter

Mimochodem – s koblihami to tak úplně neklaplo. Vnitro požadovalo více než miliardu navíc, nakonec dostalo přidáno 420 milionů.

c) ukázat, že se nebojí žádné trapnosti

Nepsaným vítězem této kategorie je nepochybně komunistický kandidát v Plzeňském kraji Václav Špíral. Komanč, no.

billboard_volby_2016_kscm

I když. Předvolební vaření Zdeňka a Michala rovněž stojí za to! (Videu jsme se věnovali zde »)

skromach_hasek_vareni_video2

Abychom nebyli nespravedliví, některé strany přeci jen své politické myšlenky v kampani ukazují. Zvlášť častý je boj proti migrantům, u marginálních stran snaha přihlásit se k myšlenkám slavnějšího politika, nebo si do něj rýpnout. Takže:

d) o nich bez nich

Variace na téma “hip-hap-hop”. S tím rozdílem, že obrázek je statický, takže začernělá tvář prezidenta se neodkryje. Ovšem: Modří už vědí.

zeman_jaromir_dusek_spo

Jaromír Dušek stojí za naším prezidentem, ale – co děláte vy? Neprojdou? Neprojdou!

zeman_okamura_facebook

e) ukázat, že jsme dobří

Tak dobří, že vyřešíme dlouhotrvající a celou Evropu pálící otázku migrace, například. Tomio Okamura a jeho zatím poslední politická strana to dokáží, byť sám Okamura je na svých stránkách na sociálních sítích v pozici lehce schizofrenní. Není snadné být napůl Japonec, bojovat proti migraci a souběžně propagovat výrobky ze svého obchodu s importem japonského zboží.

tomio_okamura_migrace_billboard_twitter

Specifické jsou informace, které do světa vypouštějí strany vládní koalice.

Tak třeba teď ve středu: kabinet schválil návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 60 miliard korun, který počítá s růstem platů, důchodů i výdaji na bezpečnost a Twitter byl vzápětí plný radostných zpráv, jak krásně se budeme mít. Nechyběla už ani tradiční přestřelka ČSSD-ANO na téma, kdo více “může” za valorizaci důchodů. Zda ministr financí, nebo ministryně práce a sociálních věcí. Prostě – jsou dobří!

rozpocet_twitter

f) sázka na zvířátka

Lidi milujou štěňátka, říká se v kampani nejmenované banky. A lidi milujou zvířátka, dalo by se dodat.

alena_vitskova_billboard_facebook

Pozoruhodná je webová stránka kandidátky Vitáskové nazvaná drzáholka.cz. Paní Vitáskové bude v prosinci 60 let. Porovnejte si s tím, jak vystupuje Dana Drábová. A té bylo v červnu 55 let. (Dámy nechť prominou, že zmiňujeme jejich věk.)

dana_drabova_volby_billboard

A na závěr pár oblíbených z twitterového profilu @PolitickyBizar.

kampan_volby_humor4 kampan_volby_humor3
kampan_volby_humor2

kampan_volby_humor

Týden by nebyl úplný, kdybychom nezaznamenali, že “láska je mrtvá”. V levém sloupci na přiloženém obrázku vidíte dvě úplně první reakce na účtu agentury AFP, když zveřejnila, že se hollywoodské hvězdy Brad Pitt a Angelina Jolie rozvádějí.

angie

brad_pitt_reklama_aerolinky

Pozoruhodně rychle zareagovali marketéři letecké společnosti Norwegian. Už máte letenky do Los Angeles?

K dění v Česku už jen jedna drobná zpráva: Hrad se navzdory dřívějším výrokům, že se omluví vnučce Ferdinanda Peroutky, jak jí nařídil soud (více tu »), neomluvil. Vlastně to ani nepřekvapí, prezidentská kancelář soudní verdikty ignoruje konstantně. Místo toho chystá dovolání k Nejvyššímu soudu.

“… k tomuto zásadnímu kroku ji vede skutečnost možnosti precedentního přenosu odpovědnosti prezidenta republiky za jeho výroky na Českou republiku, reprezentovanou právě Kanceláří prezidenta republiky, kdy by mohl v případě nabytí právní moci a zveřejnění příslušné omluvy – jejíž zveřejnění by bylo samo o sobě nevratným plněním – nastat neudržitelný stav bezpočtu žalob na Českou republiku,” stojí v tiskovém prohlášení kanceláře prezidenta. Jinými slovy: Omluvíme se jednou, pak to po nás budou chtít pořád, to tedy ne.

 

A teď už vážně. Co jsme psali na Neovlivní.cz?

Personalisté v ANO

Momentka z celostátního sněmu hnutí ANO. Foto: Ano, bude líp

V uplynulém týdnu jsme přinesli hned dva příběhy, které ukazují, jak se vládní hnutí ANO – “zrušte trafiky, volte profíky” – snaží dosadit své lidi na klíčové úřady.

Získali jsme informace ze zákulisí bitvy o třetí nejmenší zdravotní pojišťovnu, Vojenskou zdravotní pojišťovnu, kde se ANO už několik měsíců neúspěšně pokouší odvolat ředitele Karla Šteina. Šteinova pozice není pevná, od loňského roku je stíhaný pro podezření z manipulací se zakázkami. Ministerstvo zdravotnictví a část správní rady však Šteinovo odvolání blokuje. Mimo jiné kvůli angažmá lídra hnutí ANO Andreje Babiše ve zdravotnickém byznyse. Více v tomto textu ».

V druhém případě jde o pražský Institut plánování a rozvoje (IPR). Sice to chvíli trvalo, ale kuloárové zvěsti se nakonec potvrdily a radní odvolali šéfa úřadu Petra Hlaváčka. IPR je jednou z nejvlivnějších organizací v Praze, má na starosti rozvoj, tvorbu a správu města. ANO už má na jeho post svého kandidáta. Podrobnosti naleznete tu ».

Langerovy soudy

Foto: Rodinný archiv, neo

Bývalý ministra vnitra Ivan Langer uspěl se všemi žalobami, které před lety podal kvůli článkům a výrokům o jeho vztahu s někdejším kmotrem podsvětí Františkem Mrázkem. Omluvit se mu museli politici i novináři. Nejnověji někdejší moderátor a později ministr vnitra za Věci veřejné Radek John.

Všechny soudní pře mají společné to, že autoři žalovaných výroků politika výslovně spojili přímo s Františkem Mrázkem. Přímý důkaz, že se někdy Langer s Mrázkem osobně sešel, totiž policie nikdy nezískala. Langer přitom za zájmy Mrázkovy skupiny prokazatelně lobboval. Soudy vyhrál kvůli použitým formulacím ve výrocích. Detaily jsme rozepsali zde ».

Arbitráž, miliardáři a premiérův přítel

arbitráž

Bezmála tři čtvrtě roku policie vyšetřovala okolnosti miliardové arbitráže mezi strojařem Janem Světlíkem a jeho byznysovým sokem Davidem Beranem. Vyšetřování ale skončilo s verdiktem: Odloženo. Nikdo stíhaný nebude. Kromě samotných arbitrů, kteří spor mezi Světlíkem a Beranem rozhodovali, celá kauza představovala reputační riziko pro právníka Radka Pokorného, přítele premiéra Bohuslava Sobotky.

Miliardový spor totiž řešil rozhodčí soud při Hospodářské komoře, z něhož se Pokornému coby “pouhému” místopředsedovi podařilo v tichosti vybudovat jednu z nejvlivnějších institucí v zemi. K čemu policisté dospěli, si můžete přečíst v tomto » textu.

Vlivní v šoubyznysu

frantisek_nachtigall_vliv_shoubyznys

Deník Neovlivní.cz sestavil žebříček nejvlivnějších lidí v českém šoubyznysu a v uplynulém týdnu odtajnil další dvě jména v pořadí.

Na sedmém místě skončil František Nachtigall », ředitel strategického rozvoje vydavatelství Mafra, které je v rukou vicepremiéra Andreje Babiše. Nachtigall v čase své vazby na Babiše posiluje; za větší vliv však platí, v mediální branži má nálepku vicepremiérova muže na špinavou práci, který nenápadně, ale systematicky útočí na „šéfovy“ protivníky.

Šestá pozice připadne programovému řediteli České televize Milanu Fridrichovi ». “Dokáže dokonale bruslit mezi partičkami, co bojují o vliv v České televizi, aby si urvaly co nejvíc z jejího rozpočtu. Často mají pocit, že vyhrály a že si Fridricha vodí, ale nevidí to, že je to vlastně obráceně.”

Za kulisy hradecké razie

nachod_kralovehradecky_kraj_mapa

Dva týdny před volbami policie podnikla razii u hejtmana za ČSSD Lubomíra France. Vyžádala si jeho maily i korespondenci úředníků z královéhradeckého hejtmanství, zabavila desítky dokumentů. Náhoda, nebo pokus o zvýhodnění politické konkurence?

Nebylo by to poprvé, kdy policie ovlivnila předvolební klání, ať už vědomě, či nechtěně. Stalo se tak třeba před sněmovními volbami v roce 2006 díky Kubiceho zprávě, kdy policejní důstojníci obvinili politiky ČSSD ze zásahů do vyšetřování citlivých kauz. Nebo v roce 2014, kdy policie těsně před komunálními volbami obvinila neoprávněně několik radních v Praze 2. A do třetice například v Příbrami, kde kriminalisté otevřeli kauzu tamní polikliniky opět krátce před volbami 2014.

Patří do toho i případ včerejší razie, jejíž součástí byly domovní prohlídky u hejtmana France, úředníků na krajském úřadě a v několika firmách? Z pátrání Neovlivní.cz vyplývá, že tentokrát policejní akce s volbami nijak nesouvisí. Detaily v tomto » rozboru.

Rozhovor o islámu

Islám, korán, muslim, mešita

Dva roky žil se štemplem radikálního islamisty, k jeho jménu se připisovalo, že mu kvůli “šíření hnutí potlačujícího práva a svobody” hrozí až desetiletý žalář. Nyní soud Vladimíra Sáňku, zástupce Islámské nadace v Praze, osvobodil. Byť zatím nepravomocně.

Co přesně se v jeho životě odehrálo, popsal před časem v rozhovoru pro Neovlivní.cz, který vám znovu předkládáme. Zevrubně v něm popsal nejen svůj případ, jak mu zakulenci vlezli až do sprchy, ale promluvil také obecně o islámu a problémech tohoto náboženství v Evropě.

Interview naleznete zde »

Děkujeme vám za pozornost, stavte se zase v pondělí, budeme tu!