ODS žádá Babiše o vysvětlení kauzy Kleslová, politici ANO mlčí

Ještě dříve, než bude chování místopředsedkyně ANO Kleslové řešit vedení strany, je bude muset vysvětlovat šéf hnutí Andrej Babiš ve Sněmovně. Opoziční ODS totiž nachystala na vicepremiéra interpelaci, v níž se ptá na nátlak Kleslové na členy dozorčí rady ČEZ i na to, co s tím Babiš udělá

Radmila Kleslová se pro lídra ANO stává stále větší přítěží. Opozice se kvůli ní do Babiše pouští s argumentem, že jeho hnutí přišlo změnit zajeté politické pořádky a veřejně mluvilo o svých přísných etických pravidlech, a přitom jeho vlastní místopředsedkyně tyje ze státní firmy a hrozí její dozorčí radě, když se o kontrakt zajímá. A nadto se všude ohání Babišovým jménem.

“To vše samozřejmě vyvolává obrovskou nedůvěru. Tím spíše, že společnost ČEZ spadá pod ministerstvo financí, které Andrej Babiš řídí. Jediná možná cesta je pro nás interpelace, v níž žádáme ministra o vysvětlení,” říká šéf občanských demokratů Petr Fiala.

Obdobně smýšlí i Babišův rival a předchůdce v křesle ministra financí Miroslav Kalousek z TOP 09: “Ta nahrávka paní Kleslové potvrzuje, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Využijeme všechny legislativní kroky, které opozice v tomto směru má.”

Andrej Babiš už v úterý označil chování Kleslové za nepřípustné a oznámil, že se případem bude příští týden zabývat předsednictvo partaje. Jaké kroky vůči místopředsedkyni bude navrhovat, to ale zatím neprozradil.
Ostatní členové vedení ANO, které oslovil deník Neovlivní.cz, se k případu Kleslová postavili standardně: dělají, že neexistuje. Redakce oslovila sedm členů předsednictva, za celé dva dny odpověděl jen Martin Komárek. Požádal o čas, aby se mohl s nahrávkou seznámit – a pak už se neozval.

Stejnou taktiku jednotliví členové ANO zvolili naposledy v kauze Agrotec, kdy vyšlo najevo, že policie má v případu spojeném se zakázkami České pošty proti firmě Andreje Babiše nabito a posílá případ k soudu.