Wagenknecht dostane cenu. Za to, že nemlčel o Kleslové

Bývalého prvního náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta hodlá příští týden ocenit Nadační fond proti korupci. Za to, že letos nemlčel o praktikách někdejší pravé ruky Andreje Babiše, političky hnutí ANO Radmily Kleslové. Wagenknecht svůj nucený odchod z Babišova resortu dával do souvislosti právě s Kleslovou.

Chystané ocenění oficiálně potvrdil protikorupční fond. Wagenknecht má podle zjištění Neovlivní.cz dostat každoročně udělovanou cenu za odvahu za to, že se vzepřel snahám Kleslové zasahovat do chodu dozorčí rady státní společnosti ČEZ. A také za to, že se nenechal zastrašit jejími “dobře míněnými radami”, aby se on osobně a další členové dozorčí rady nezajímali o její smlouvy s elektrárenským gigantem.

Lukáš Wagenknecht si na nemístný nátlak Kleslové letos před prázdninami stěžoval u Babiše. Pár dní po odeslání stížnosti mu ministr financí oznámil, že s ním pro post prvního náměstka dál nepočítá a bleskově jej odvolal.

Následně prosákly na veřejnost zprávy o výši odměny pro Kleslovou – sto tisíc za poradenské služby v ČEZ – a politička na Wagenknechta zaútočila v médiích. Wagenknecht se do té doby veřejně nebránil, její slova o údajných politických útocích za strany bývalého náměstka a jeho údajné snaze se zviditelnit jej ale rozčílila.

Poskytl proto deníku Neovlivní.cz nahrávku rozhovoru, na které je zřejmé, jak na něj i ostatní členy dozorčí rady ČEZ politička tlačila. Nahrávka stála Kleslovou v září post místopředsedkyně ANO. Tehdy také začal její postupný pád.

Radmila Kleslová i ve svém zdůvodnění rezignace na Wagenknechta nezapomněla a zopakovala, že se jí cíleně snaží zdiskreditovat. A zastal se jí Andrej Babiš, který celý příběh shrnul pro Deník.cz slovy: “Pokud měl pan Wagenknecht problém s její smlouvou, měl trvat na jejím zrušení, ne to bonzovat a mstít se Kleslové, protože si myslel, že stála za jeho odvoláním. To je samozřejmě blbost.”