© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
To podstatné, co se odehrálo během 2. týdne roku 2016.
Nejprve se podívejme na události ze světa: V 69 letech zemřel britský hudebník a inovátor David Bowie. Dva dny před svou smrtí ještě stihl vydat album, v němž vlastní umírání přetavil v umělecký vzkaz. Ve stejném věku pak podlehl zhoubné nemoci také herec Alan Rickman, představitel profesora Severuse Snapea ze ságy o Harrym Potterovi či psychopatického Hanse Grubera ve Smrtonosné pasti. A: “Jeden z nejmilovanějších a nejvroucněji obdivovaných britských herců posledních třiceti let,” jak napsal The Guardian.
Prakticky každý den přišla ze světa zpráva o teroristickém útoku. Odehrály se v indonéské Jakartě, na východě Afghánistánu, v historickém centru Istanbulu, v egyptské Hurghadě i Gíze… “Svět je v kleštích teroristů. Od začátku roku útočili každý den, s výjimkou jednoho jediného,” povšiml si analytik Aktuálně.cz Martin Novák.
Andrej Babiš chce začít zbrojit. “Česká republika musí být připravena na válku. Musí nabrat další vojáky a musí rychle nalít peníze do nákupu zbraní,” řekl v rozhovoru pro svou Mf Dnes.
Před soudem se začala rozplétat aféra ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého, respektive zmanipulovaných zakázek prestižního špitálu. Dbalý u soudu mimochodem připustil, že bral kokain a byl na tom špatně, prý však v tomto stavu neoperoval. Jinak proces připomíná jinou ostře sledovanou soudní při: Tu s Davidem Rathem. Jejich kauzy shodně dokládají, jak snadno lze v českém zdravotnictví manipulovat zakázky. V čem se oba případy podobají a co u soudu s Dbalým zaznělo, si můžete přečíst v této analýze ».
Jeden z nejsledovanějších mužů olomoucké kauzy – v policejní hantýrce akce Vidkun – byl ve středu propuštěn z vazby. Obviněnému podnikateli Ivanu Kyselému uplynula tříměsíční lhůta jeho koluzní vazby. O den později vyšli na svobodu i poslední dva obvinění, vysocí policejní důstojníci Radek Petrůj a Karel Kadlec. Dalo by se říci – bývalí policejní důstojníci, protože Kadlec už dostal výpověď a Petrůj nesmí chodit do práce, psali jsme zde ».
A ještě jednou od policie: Bývalý policejní prezident Červíček chce být podle České televize hejtmanem za ODS. Současný policejní prezident už přijal jeho žádost o ukončení služebního poměru.
Kuriozita závěrem: Hospodářské noviny přinesly zprávu, že Sněmovna začne poslancům proplácet až sedm telefonních linek. Potřebují prý víc čísel.
A teď již k hlavním zprávám našeho deníku.
Někdejší první dáma hnutí ANO a šedá eminence pražské politiky Radmila Kleslová končí svoji politickou kariéru (podrobně zde »). V úterý rezignovala na post starostky Prahy 10, který jí po aféře s příjmy z městských a státních společnostech jako jediný zbyl. Potvrdily se tak informace, které deník Neovlivní.cz přinesl už minulý týden (psali jsme zde »).
Kleslová už v minulém roce opustila post místopředsedkyně ANO, následně se vzdala i pozice šéfky pražské buňky Babišovy partaje. K rezignacím ji přimělo vedení hnutí poté, co deník Neovlivní.cz zveřejnil její příjmy ve společnosti ČEZ ( více tady »). K odchodu přispěla i nahrávka, na níž vyhrožovala členům dozorčí rady státní firmy, aby se o její smlouvu v ČEZ nezajímali ( poslechněte si audio »).
Exstarostka Prahy 10 s deníkem Neovlivní.cz dlouhodobě nekomunikuje. O svém odchodu však poskytla rozhovor Aktuálně.cz, který jsme zmonitorovali. Proč o sobě mluví jako o úspěšné političce, čtěte zde »
Nejen na Andreje Babiše a jeho Agrofert, ale na i jeho blízkou spolupracovnici Radmilu Kleslovou poštvali anonymové policii. Kleslovou podezřívají z porušení povinností při správě cizího majetku, případně z jiných trestných činů. Vrchní žalobkyni Lence Bradáčové doputovalo podle Neovlivní.cz trestní oznámení (více zde »), podle něhož byla práce Kleslové pro firmy jen fiktivní. A tím pádem společnosti finančně poškodila.
Již v minulosti jsme například psali, že ve společnosti ČEZ měli někteří členové dozorčí rady pochybnosti, zda skutečně odváděla práci za fakturovaných sto tisíc korun měsíčně.
Člověk, který o prošetření pracovních výkonů Kleslové nyní požádal, zůstal v anonymitě. Argumentuje tím, že se bojí možných represí. Text oznámení jsme publikovali v plném znění, abyste mohli sami posoudit, o jaké argumenty se opírá. Dokument naleznete zde ».
I tento týden jsme se věnovali hacknuté mailové schránce premiéra Bohuslava Sobotky. Zjistili jsme, že vyšetřovatelé se vydali po české stopě; verzi, že šlo o útok ze zahraničí, například z Ruska, totiž nasvědčuje pouze obecný fakt, že většina neonacistických serverů na Západě je financovaná právě z ruských zdrojů. Policie navíc nově rozšířila vyšetřování o trestný čin vydírání.
Ministerský předseda podle zjištění Neovlivní.cz získal “alibi” od NBÚ. Národní bezpečnostní úřad uniklé dokumenty zkoumal a nezjistil, že by Sobotka porušil zákon o utajovaných skutečnostech. Podrobnosti v této zprávě ».
K hacknuté schránce jsme se vrátili ještě v rámci nového projektu – “Neovlivní Media”, v němž přinášíme pravidelné rozhovory s českými novináři o jejich práci. Vyzpovídali jsme vedoucího serveru Lidovky.cz Radka Kedroně: Proč se Lidovky tak rozepsaly o mailech pro Sobotku ? »
Dvouměsíční paralýza hlavního města, kterou odstartoval listopadový pád vládní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, směřuje k překvapivému řešení. Největší šanci vládnout v Praze má dosavadní vládní koalice v čele s kritizovanou Adrianou Krnáčovou. Pro udržení současné vlády je Krnáčová podle zjištění Neovlivní.cz připravená nabídnout Trojkoalici nové místo v radě a posty v dozorčích radách městských společností. Situaci jsme analyzovali v tomto článku ».
Jisté je, že Andrej Babiš, šéf hnutí ANO, odmítá pozice v Praze vyklidit. Ještě koncem loňského roku sice tvrdil, že by mu nevadilo, kdyby ANO skončilo v Praze v opozici. Nyní ale dělá podle zjištění Neovlivní.cz vše proto, aby jeho hnutí hlavní město udrželo. I za cenu, že možnost mluvit do klíčových záležitostí Prahy by dostala ODS. Jak by občanští demokraté měli vládu podpořit? Čtěte zde ».
Policie, která vyšetřuje případ fotomontáže s nahou dívkou a ministrem vnitra Milanem Chovancem, krouží kolem novinářů. Ke konci loňského roku vyslýchala podle informací Neovlivní.cz hned několik zaměstnanců vydavatelství Mafra, které vlastní vicepremiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Vydavatelství i samotní novináři trvají na tom, že s výrobou podvrhu nemají nic společného.
Na výslech musel manažer Mafry František Nachtigall, který stojí za projektem bulvárního webu Expres. Právě jeho redaktoři za ministrem Chovancem s fotkou nahotinky dorazili. Nachtigall byl jeden z prvních, koho si policisté předvolali. Dále si policie k překvapivě předvolala i šéfredaktora Lidových novin Istvána Léko. Podrobněji tady ».
Jak často využívá ruská propaganda výroků českých politiků? A proč ti se mnohdy neostýchají citovat z webů, které zjevně propagandu šíří a berou je jako důvěryhodné zdroje? Jaký obrázek jejich výroky, zhusta citované médii řízenými z Kremlu, vytvářejí o Česku v Evropě?
To jsou jen některé z mnoha otázek, které padly během debaty o ruském vlivu, kterou na půdě Metropolitní univerzity v Praze vedla šéfredaktorka deníku Neovlivní.cz Sabina Slonková s Alexandrem Mitrofanovem, komentátorem deníku Právo, a Josefem Šlerkou, vedoucím Studia nových médií na FF UK.
Celou debatu jsme nahrávali, pustit si ji můžete v této zprávě », kde rovněž naleznete hlavní sdělení z diskuse. Například to, že hlavními hvězdami ruské propagandy jsou dva čeští prezidenti: Ten bývalý i ten současný. A zejména Miloš Zeman má nálepku “jejich člověka”; výroky, které souzní s Putinovou politikou – a že jich hlava státu neříká málo – okamžitě okupují hlavní ruské zpravodajské kanály.
Jsou to téměř dva roky, kdy se nynější šéfka Výboru rozpočtové kontroly Evropského parlamentu Ingeborg Grässle ostře pustila do českého ministra financí. Prohlásila, že představuje vážný konflikt zájmů, že jeho privátní byznysové aktivity jsou jen těžko slučitelné s funkcí ve vládě a že ho bude sledovat. Deníku Neovlivní.cz nyní poskytla exkluzivní rozhovor o prošetřování Babišova Agrofertu, Čapího hnízda i české praxi v rozdělování unijních dotací.
Grässle během interview znovu kritizovala střet zájmů, v němž se český ministr financí nachází. “Už pouhé zdání možného konfliktu zájmů ničí důvěru. V této souvislosti má zmíněný anonymní dopis na Agrofert zvláštní význam – i kdyby nebyl pravdivý -, právě proto, že ukazuje, co by se mohlo stát,” uvedla.
Informace, které v poslední době dostává z Česka, ji zneklidňují. “Od roku 2012 jsme viděli zlepšení situace kolem evropských fondů v Česku. Ale teď považuji za znepokojivé, že Auditní orgán Ministerstva financí bude mít třetího šéfa během jednoho roku. To jsou vážné kroky zpět,” řekla například.
Celý rozhovor s Ingeborg Grässle si můžete přečíst zde ».
Děkujeme za pozornost, těšíme se zase příští týden!