Pošta vypsala půlmiliardový tendr. A zrušila ho, byl prý podezřelý

Česká pošta vypsala na začátku léta jednu z nejcitlivějších zakázek ve své historii: Tendr na nového dodavatele veškerých bezpečnostních systémů či dálkového monitoringu objektů v hodnotě téměř půl miliardy korun. Teď své vlastní výběrové řízení zrušila; poště se zdálo podezřelé, kdo se o zakázku zajímá.

Sledovanou zakázku zrušil státní podnik podle Hospodářských novin těsně před Vánoci. “Tento krok je v souladu s podmínkami zadávacího řízení, což potvrdily i konzultace s externí právní kanceláří. Česká pošta se rozhodla zadávací řízení zrušit vzhledem k jeho průběhu,” řekl listu mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Podle HN se o zakázku ucházelo několik firem, ve finále ale v soutěži zůstala pouze jediná – společnost Alkom Security, dosavadní dodavatel služeb. Ostatní zájemci nesplnili formální podmínky soutěže.

Alkom obstarává poště bezpečnostní systémy už od května 2001. Od té doby s ní pošta několikrát obnovila rámcovou smlouvu. V listopadu 2013 poslalo ministerstvo vnitra kontrolu, která konstatovala, že “pošta nepostupovala v době uzavírání původních smluvních vztahů se společností ALKOM účelně a hospodárně”. Podezření, že za zabezpečení poboček platí pošta více, než je trží cena, zesílilo. Případ začala prověřovat policie, která v listopadu obvinila ředitele Alkom Security Václava Růžičku.

Muž, který je dlouhodobě ve sporu s ministerstvem vnitra, pod které Česká pošta spadá, je podezřelý z korupce. Konkrétně byl obviněn kvůli podezření, že se pokusil pro svou firmu zajistit vítězství v právě probíhajícím tendru na bezpečnostní systémy půlmilionovým úplatkem (o tendru jsme psali zde »). Ze strany České pošty nikdo obviněn nebyl.

Letos v září přitom Václav Růžička v rozhovoru pro deník Neovlivní.cz naznačoval, že v rámci spolupráce s Českou poštou mu byly učiněny nabídky, které lze vyložit jako korupční. Detaily ale tehdy prozradit nechtěl.

V rozhovoru pro HN nyní Růžička odmítl, že by zakázku jakkoli ohýbal. “Pošta tu zakázku nedokázala pořádně vypsat, a i proto to takhle dopadlo,” prohlásil. Zrušení soutěže prý čekal: “Myslím si, že je to jen záminka, aby se nás zbavili.”

Faktem je, že Alkom v podstatě vypadl ze hry v okamžiku, kdy byl jeho šéf obviněn.