© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
To podstatné, co se odehrálo ve 45. týdnu roku 2015.
Rozhodně za sebou máme týden nevšedních soudních rozsudků. Takových, u nichž si musíme říct, že před paragrafy dostal přednost selský rozum. I takových, u kterých je to sporné.
Nejprve k první kategorii. Vůbec poprvé u soudu uspěli majitelé growshopů, proti kterým před časem stát tvrdě zasáhl. Manželský pár z Prahy byl obžalován ze šíření toxikomanie. “Stát growshopy dlouhou dobu toleroval. Byly opakovaně kontrolovány i na festivalech. Nikdy nebyly upozorněny, že tím, co dělají, překračují zákon,” citoval z rozhodnutí soudkyně Prahy 2 Hany Chaloupkové server Lidovky.cz. Postup policie proti obchodům označila za zbabělý.
Osvobozeni byli i dva aktivisté, kteří v létě během happeningu nasprejovali před Poslaneckou sněmovnou siluetu muže, později ji ale z dlažby kartáčem vydrbali. Žalobce je vinil z vandalismu. Soudkyně Obvodní soud pro Prahu 1 Dana Šindelářová nechala v soudní síni akci zopakovat a následně konstatovala, že sprejovat před Sněmovnou není trestné.
A do třetice: Policisté nemají co bezdůvodně žádat od lidí prokázání totožnosti. Rozhodl tak Krajský soud v Brně, který řešil spor jihomoravské policie a právničky Zuzany Candiglioty. Žena se odmítla legitimovat ve vlaku, kde policisté hledali ilegální běžence. Následoval odvoz na stanici a dvě osobní prohlídky. Podle soudu nepřípustné; důvody, kdy mohou policisté žádat o předložení dokladů, jsou jasně stanoveny v zákoně o policii.
A ke druhé kategorii: Nepodmíněný trest ve výši patnáct a půl roku dostal od brněnského krajského soudu další pirát silnic, který vytlačil do svodidel dodávku se šesti lidmi na palubě; zranily se dvě osoby. Jenže – jak připomněl server Aktuálně.cz, ve stejný den si o půl roku kratší trest (15 let) vyslechl úkladný vrah, který svou oběť ubil kladivem a tělo skrýval tři roky ve studni…
Dále už jen telegraficky.
Ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán vstoupil do ANO. Za ANO se do Senátu na Karlovarsku rozhodl kandidovat nejslavnější český žokej Josef Váňa. A do třetice z ANO: Lídr hnutí Andrej Babiš si přeje, aby Radmilu Kleslovou v čele pražské organizace vystřídal ministr obrany Martin Stropnický.
Finanční úřad udělil pražské Nemocnici Na Homolce likvidační třímiliardovou pokutu. V minulosti nakupovala veškerý zdravotnický materiál bez výběrového řízení přes vlastní dceřinou společnost. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček označil výši pokuty za nevydařený žert, špitál se proti rozhodnutí odvolal.
Jedna ze tří syrských rodin, jimž česká vláda nabídla azyl a léčbu dětí, odešla hned po převozu do Česka do Německa. “Signalizuje to, že kvóty fungovat nebudou,” komentoval situaci lakonicky premiér Bohuslav Sobotka.
A o čem jste si mohli číst na Neovlivní.cz?
Miliardová arbitráž s politickým přesahem mezi státními drahami a společností Škoda Transportationvstupuje do finále. Arbitrážní soud odmítl námitku, kterou se stát domáhal výměny jednoho z arbitrů kvůli podezření z podjatosti (podrobněji zde »). Finální verdikt o škodě významně ovlivní vztah státu k stálému rozhodčímu soudu, za nímž stojí jako klíčová postava premiérův přítel Radek Pokorný.
Případ sám o sobě nadto přispěl výjimečnému kroku ministra dopravy Dana Ťoka, který je přesvědčen, že při současném nastavení arbitrážního soudu je pro stát “bezpečnější” řešit své obchodní spory u obecných soudů. Vydal tedy pokyn, aby resort a všechny jeho obchodní společnosti do budoucna uzavíraly smlouvy bez rozhodčích doložek. “Ministerstvo dopravy a jemu podřízené organizace nebudou do budoucna využívat rozhodčí doložky,” potvrdil Neovlivní.cz ministr Ťok (více zde »).
Ivan Bílek, první a dosud jediný šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů, skončil. Stalo se tak po drtivé kritice, již jeho úřad v reakci na nedávnou olomouckou razii zahrnuli politici vládní koalice. Ti se teď utkají o to, kdo do čela vlivné instituce protlačí svého člověka. “GIBS je velmi strategická instituce. Pokud tam máte svého člověka, máte přístup ke spoustě informací,” komentovala situaci » pro Radiožurnál šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková.
V samotném vyšetřování aféry přistoupila policie k výslechu svědků, v první fázi se zaměřila především na místní politiky (detailněji ve speciálu zde »).
Slyšet bylo i o Ivanu Langerovi. Bývalý čelný politik ODS, kterého ve vedlejší větvi olomoucké kauzy před měsícem zadržela policie a prohledala mu kanceláře, apeloval na média, aby byla v informování o případu zdrženlivá. V dopise rozeslaném šéfredaktorům současně připomněl, že už jednou soud s novináři vyhrál (více ve článku zde », Langerův dopis v plném znění naleznete zde »).
Ostravský soud pak začal v pátek podle informací Neovlivní.cz posuzovat žádost policie, aby jí byly vydány věci, které Langerovi zabavila během domovní prohlídky. Jde o desítky dokumentů, počítač a telefon. Langer je ovšem coby advokát totiž krytý advokátní komorou, která nedala k prozkoumání zabavených dokumentů souhlas (více zde »).
V Brně se začal přehrávat scénář, který už zná Praha, Ústí nad Labem či Frýdek-Místek a v podstatě i celostátní politika. Šarvátky uvnitř ANO a neznalost procedur, jak vládnout, může stát hnutí vládu nad dalším důležitým městem.
Zatímco v pražském ANO vrcholí “dívčí válka” mezi Radmilou Kleslovou a Adrianou Krnáčovou, obdobná bitva hoří i v brněnské organizaci hnutí. Buňka se marně snažila odvolat z pozice radního svého člena Tomáše Kratochvíla, který prý špatně pracoval. Spor znejistil magistrátní koalici a lidovci se začali poohlížet po jiných spojencích (podrobněji zde »). Poslední vývoj je takový, že Kratochvíla vyloučilo ANO ze strany a s vládními partnery v Brně povede primátor Petr Vokřál v neděli koaliční jednání.
V Praze se primátorka Adriana Krnáčová vrátila z nemocnice a dál se snaží udržet křehkou koalici. Trojkoalici nabídla na důkaz smíru vrátit agendu územního plánování (poziční zpráva zde »). Zatím se dál vyjednává, nicméně dusno zůstává hlavně uvnitř pražské organizace ANO.
Radmila Kleslová sice rezignovala, ale – jak zjistil sám Babiš – její věrní z pražského klubu zastupitelů mu zcela vypověděli poslušnost a dělají si, co chtějí. Dokládá to zápis z jednání celého předsednictva ANO, které před pár dny vyzvalo klub k odvolání šéfa Michala Haška. Deset spolupracovníků Kleslové se vzepřelo. Dokument získal deník Neovlivní.cz a publikoval jej v plném znění – zde ».
Policie v tichosti rozšířila vyšetřování kauzy Škodova paláce, v níž se doposud zajímala jen o primátorku Adrianu Krnáčovou, také o prozkoumání role jejího předchůdce Tomáše Hudečka. Zatímco politiky z Bémovy éry, kteří nevýhodnou smlouvu na pronájem paláce za město uzavřeli, nikdo nevyšetřuje, u Hudečka policie řeší, proč nevyšel vstříc majiteli paláce.
Bývalý primátor se odmítl s firmou Copa Retail, vlastníkem paláce, na nájemném dohodnout a spor nechal řešit soudy. Policie nyní na základě trestního oznámení řeší, jestli tím Hudeček nepoškodil město (více zde »).
Fakt, že v Praze nebývá stíhán ten, kdo nevýhodné smlouvy pro město podepsal, ale naopak ten, kdo kdo na ně upozornil či případně chyby zdědil a z pozice politika je musel řešit, je devastující. Je o tom přesvědčena bývalá náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová, která dnes coby advokátka mimo jiné pomáhá rozhýbat staré kauzy. Rozhovor s Hanou Marvanovou naleznete zde ».
Bořiči ruských mýtů
Záplava ruské propagandy, která zejména na internetu zaplevelila skutečné dění na Ukrajině, přiměla před létem evropské diplomaty k plánu veřejně odhalovat kremelské mýty. Teď získal plán konkrétní podobu: Týdeník, jehož první číslo vyšlo 4. listopadu. Jde o informační bulletin s názvem Disinformation Review. “Hlavní náplní je ukázat evropské veřejnosti velký počet dezinformačních útoků, kterým čtenáři v Evropě musí čelit každý jeden den.”
Za bulletinem je nový komunikační útvar EU s názvem StratCom East. Jak informoval v Bruselu etablovaný nezávislý online deník EUobserver, buňka začala vznikat v létě a jejím smyslem je “čelit pokračující dezinformační kampani” vedené Kremlem. StratCom East je malou jednotkou, kterou řídí bývalý britský úředník EU, jednotlivé členy pak do Bruselu delegovaly členské státy. Své zastoupení má v jednotce i Česko, jde o bývalého novináře Jakuba Kalenského. S jednotkou spolupracuje více než 300 novinářů, blogerů, aktivistů z nevládních organizací i vládní úředníci z celé EU (podrobnosti v této zprávě »).
Tradiční páteční rozhovor jsme tentokrát věnovali Ditě Přikrylové. Ve svých šestadvaceti letech dala vale práci datové analytičky v poradenské firmě a začala rozvíjet organizaci Czechitas, která učí ženy, jak uspět v oblasti IT. A daří se jí to. V posledních měsících své žačky úspěšně posílá na konkurzy na IT pozice do firem.
“Samozřejmě, někdy je to obtížné, protože jsou podniky, které si myslí, že vyrobit holku-programátorku trvá dva dny. A my je musíme přesvědčit, že takto to nefunguje, že stojíme o dlouhodobou spolupráci a že to ‘ovoce’ mohou sklízet až za nějaký čas. Kdybychom uměly vyrobit ženy-programátorky za týden, tak bychom byly dávno zisková organizace a ležely někde na pláži,” podotkla Přikrylová. Celý rozhovor o ženách, počítačích a Czechitas – včetně vysvětlení tohoto názvu – naleznete v rozhovoru zde ».
Děkujeme za vaši pozornost a přízeň a těším se zase příští týden!